Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.6.2020 - 31.12.2020

Adolf Loos – Pioneer of Modern Living

Myšlenky Adolfa Loose, vizionáře v oblasti moderního života, dodnes hluboce ovlivňují způsob, jakým žijeme. Povýšil funkci nad módu, a nikdy tak nevyšel z módy. V sérii on-linových příspěvků si připomeneme 150. výročí jeho narození.

Můžete se těšit na streamované prohlídky Loosových realizací (mezi něž se řadí Winternitzova vila v Praze či interiér Bauerova zámečku v Brně), soutěže, debaty, ale i odborné posty od kurátora Filipa Šenka a stále rezonující Loosovy citáty.  

Loosovu osobnost vám blíže představíme na facebooku: stačí se přihlásit k odběru!

Plzeň – Turismus © Adolf Loos Plzeň

 

Rok Adolfa Loose 

Tento projekt, nazvaný Adolf Loos, Pioneer of Modern Living, je součástí Roku Adolfa Loose. Projekt začíná 18. 6. 2020 v 18:00 streamovanou prohlídkou Winternitzovy vily s architektem Adamem Gebrianem v rámci programu Překvapivé stavby na Mall TV. Ten je zároveň součástí on-linové verze prestižního Londýnského festivalu architektury (London Festival of Architecture)jenž se koná od 1. do 30. 6. 2020. Na prohlídku se můžete registrovat zde.

Winternitzova vila © David Cysař

Dále nás čeká 23. 7. 2020 návštěva interiéru Bauerova zámečku v Brně, kde on-line návštěvníky doprovodí architektka Lenka Štěpánková, a 20. 8. 2020 premiéra otitulkovaného dílu pořadu Adama  Gebriana Překvapivé stavby, který nese název Plzeňské interiéry. 

Adolf Loos  

Adolf Loos (1870–1933) byl jedním z nejvlivnějších evropských architektů konce 19. století. Proslavil se zároveň také svým literárním projevem, jímž formuloval základy celého modernistického hnutí. Studoval architekturu v Liberci a v Drážďanech. Jeho tvorbu výrazně ovlivnil tříletý pobyt ve Spojených státech amerických (1893–1896), kde na něj zapůsobila inovační účinnost amerických průmyslových staveb. Následně žil ve Vídni, kde napsal řadu kontroverzních esejí. Za zmínku stojí zejména esej Ornament a zločin, v níž vykládá nedostatek ozdobných prvků v architektuře jako známku duchovní síly. Adolf Loos vyvinul unikátní princip prostorového uspořádání interiéru, tzv. Raumplan, jejž uplatnil při realizaci Müllerovy vily i Winternitzovy vily v Praze. Kromě jeho soukromých vil je proslulý především svými projekty ve Vídni, například budovou obchodního domu Goldmann & Salatsch na Michaelerplatz, kavárnou Café Museum či americkým barem Kärntner. 

exteriér Müllerovy vily© Muzeum hl. m. Prahy, Martin Polák

 

 

Plzeň - Turismus / Adolf Loos Plzeň
Místo konání:
Datum:

Od: 18.6.2020
Do: 31.12.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala