Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.6.2020 - 31.12.2020

Adolf Loos – Pioneer of Modern Living

Myšlenky Adolfa Loose, vizionáře v oblasti moderního života, dodnes hluboce ovlivňují způsob, jakým žijeme. Povýšil funkci nad módu, a nikdy tak nevyšel z módy. V sérii on-linových příspěvků si připomeneme 150. výročí jeho narození.

Můžete se těšit na streamované prohlídky Loosových realizací (mezi něž se řadí Winternitzova vila v Praze či interiér Bauerova zámečku v Brně), soutěže, debaty, ale i odborné posty od kurátora Filipa Šenka a stále rezonující Loosovy citáty.  

Loosovu osobnost vám blíže představíme na facebooku: stačí se přihlásit k odběru!

Plzeň – Turismus © Adolf Loos Plzeň

 

Rok Adolfa Loose 

Tento projekt, nazvaný Adolf Loos, Pioneer of Modern Living, je součástí Roku Adolfa Loose. Projekt začal 18. 6. 2020 streamovanou prohlídkou Winternitzovy vily s architektem Adamem Gebrianem v rámci programu Překvapivé stavby na Mall TV. Ten byl zároveň součástí on-linové verze prestižního Londýnského festivalu architektury (London Festival of Architecture).

23. 7. 2020 jsme navštívili interiér Bauerova zámečku v Brně, kterým nás na Facebooku Českých center provedla architektka Lenka Štěpánková.

20. 8. 2020 od 18:00 nás na FB Českých center čeká premiéra otitulkovaného dílu pořadu Adama Gebriana Překvapivé stavby, nesoucí název Plzeňské interiéry

Dále jsme na 7. 9.–7. 10. 2020 připravili tvořivou dílnu a soutěž s porigami.com za kterými stojí Tereza Hradilková. Autorce, která je vystudovaná architektka, se podařilo spojit své záliby v architektuře a práci s papírem. Pro náš projekt připravila Tereza Hradilková pohlednice Mullerovy vily a Winternitzovy vily, které si dle jejího návrhu můžete vytvořit. Do související soutěže, spočívající v dotvoření pohlednice dle vlastního návrhu, se mohou zapojit velcí i malí. Sledujte Facebooku projektu Adolf Loos / Pioneer of Modern Living.V září se bude konat diskuse o vlivu Adolfa Loose na moderní život.

 

Adolf Loos  

Adolf Loos (1870–1933) byl jedním z nejvlivnějších evropských architektů konce 19. století. Proslavil se zároveň také svým literárním projevem, jímž formuloval základy celého modernistického hnutí. Studoval architekturu v Liberci a v Drážďanech. Jeho tvorbu výrazně ovlivnil tříletý pobyt ve Spojených státech amerických (1893–1896), kde na něj zapůsobila inovační účinnost amerických průmyslových staveb. Následně žil ve Vídni, kde napsal řadu kontroverzních esejí. Za zmínku stojí zejména esej Ornament a zločin, v níž vykládá nedostatek ozdobných prvků v architektuře jako známku duchovní síly. Adolf Loos vyvinul unikátní princip prostorového uspořádání interiéru, tzv. Raumplan, jejž uplatnil při realizaci Müllerovy vily i Winternitzovy vily v Praze. Kromě jeho soukromých vil je proslulý především svými projekty ve Vídni, například budovou obchodního domu Goldmann & Salatsch na Michaelerplatz, kavárnou Café Museum či americkým barem Kärntner. 

exteriér Müllerovy vily© Muzeum hl. m. Prahy, Martin Polák

 

 

Plzeň - Turismus / Adolf Loos Plzeň
Místo konání:
Datum:

Od: 18.6.2020
Do: 31.12.2020

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala