Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.9.2017 18:00 - 20.10.2017

Bienále skla představí ateliér Zdeňka Lhotského

Sklářský výtvarník, malíř a sochař Zdeněk Lhotský představí v Bulharsku v rámci Bienále skla svůj ateliér. Od 28. září do 20. října v galerii Českého centra v Sofii budou k vidění objekty technologického lídra v produkci skleněné tavené plastiky. Po vernisáži výstavy, která je 28. záři od 18:00 v ČC, autor představí jednu z nejzajímavějších prací své železnobrodské dílny - skleněný sarkofág pro dánský královský pár. Za podpory Českého centra a Velvyslanectví České republiky v Sofii.

Zdeněk Lhotský (1956, Praha) ukončil Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u profesora Stanislava Libenského. Je zakládajícím členem umělecké skupiny Tvrdohlaví, členem správní rady ZIBA a majitelem Studia tavené skleněné plastiky v Pelechově u Železného Brodu, které v 50. letech minulého století založili světoznámí sklářští výtvarníci Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová.

Umělecká práce Zdeňka Lhotského se soustřeďuje na sklářský design, tavené skleněné plastiky, vitráže, kresby, grafiky, kovové plastiky i realizace do architektury. Podílel se na desítkách interiérových realizací v ČR.

Je autorem designu všech nádob (tavených mis, fúzovaných lehaných talířů a umyvadel) vyráběných pod značkou Lhotský. Za tuto kolekci obdržel roku 1997 Bavorskou státní cenu za design.

Jeho tvorba je zastoupena v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, Ministerstvu kultury České republiky, Moravské galerii v Brně, Muzeu skla a bižuterii v Jablonci nad Nisou, Severočeském muzeu v Liberci a řada soukromých uměleckých sbírek doma i v zahraničí.

Oceněni:

2010 Grand Prix veletrhu For decor, Praha

2010 Grand Prix veletrhu For habitat, Praha

1997 Bavorská státní cena za design, Mnichov (D)

1989 Cena časopisu Mladý svět „Bílá vrána“ (skupina Tvrdohlaví)

1986 4. Quadriennale des Kunsthandwerks, Jugend Gestaltet, Erfurt, Cena ministra kultury NDR


 

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

Od: 28.9.2017 18:00
Do: 20.10.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce

dní předem