Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.4.2017 - 27.5.2017

Výstava českého designu 50. a 60. let v Madridu

Průmyslový design vznikající v 50. a 60. let v tehdejších tzv. satelitních státech SSSR se těšil nebývalého rozvoje. V Evropském institutu designu v Madridu, El Instituto Europeo de Diseño, budou k vidění domácí elektrospotřebiče, nábytek, nádobí a další předměty s typickým moderním a svěžím designem vznikajícím v tomto období v tehdejším Československu, Polsku a Maďarsku. Výstava nazvaná Brusel v Praze, Picasso ve Varšavě. Středoevropský design 1956-1968 je výsledkem spolupráce Evropského institutu designu, El Instituto Europeo de Diseño, a zemí Visegrádské čtyřky, České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska, které momentálně této skupině předsedá. Slavnostní zahájení proběhna 26.4. v 20 hodin. Vstupné je volné s možností komentované prohlídky dne 26.4. a 27.4. pod vedením kurátora a sběratele polské části výstavy Filipa Speka.

Slavnostní zahájení proběhna 26. dubna ve 20 hodin za účasti Blanci Corrales ředitelky Evropského institutu designu v Madridu, velvyslankyně Polska v Madridu Marzenny Adamczyk a kurátora výstavy Filipa Speka.

Díky výstavě bude k vidění průmyslový design vznikající ve střední Evropě od druhé poloviny 50. let až do let 60. Polsko a Československo v tomto období, které po smrti Stalina přineslo jisté politické uvolnění, zažilo zlatou éru tzv. bruselského designu a dalo tak vzniknout moderním předmětům denní potřeby od nábytku, keramiky a látek až po elektrické a technické vybavení.

Mezi vystavenými exponáty, které změnily české a polské domácnosti, budou kromě různých kusů nábytku také dobové hračky, popelníky, dekorativní fontány a talíře, předměty ze skla a elektrické spotřebiče. I z dnešního pohledu mnohé z těchto objektů překvapují svým moderním a svěžím vzhledem.

Zlomovým bodem českého designu byla Světová výstava EXPO 1958 v Bruselu, během které komunistické Československo připravilo velkolepou kampaň, aby se ukázalo světu jako otevřená a moderní země. Ačkoliv ve skutečnosti styl těchto objektů samotní obyvatelé země doposud neznali, oceněný prototyp designu vytvořený pro vystavování v Československém pavilonu v Bruselu udával trend v následujícím desetiletí, kterému se výrobci museli přizpůsobit.

Tyto objekty jsou vystaveny v tematických skupinách, což umožňuje návštěvníkům konfrontovat dvě designové školy, které ve své době nikdy nebyly porovnány. Taktéž se prezentují dvě reprodukce interiéru „modelového“ bydlení vybavené nábytkem a populárními doplňky z těchto let.

Co se týče nábytku, v této době bylo klíčovým krokem opustit navrhování nábytkových sestav pro konkrétní typ místnosti, které bylo nahrazeno individuálním nábytkem, vybraným ze strany konkrétních uživatelů podle jejich potřeb, na cestě k modernizaci. V důsledku mezinárodního úspěchu polského nábytku se v 60. letech obrátil export především na západní trhy, ale také na další země komunistického bloku. Kuriozitou je dodávání polského designu do švédského obchodního domu IKEA, které započaly polské továrny v roce 1961.

Vystavované objekty pocházejí ze dvou soukromých sbírek: jedna patří polskému sběrateli Filipu Spekovi, historikovi umění a kurátorovi výstavy a druhá část se skládá z československých objektů, jež jsou ve vlastnictví sběratele a českého polonisty Jana Jeništy. Vystavované objekty doplní reprodukce maďarských dobových plakátů, které zdobily interiéry, podle módy, která převládala ve střední Evropě v 60. letech.

Výstavu organizuje Evropský institut designu v Madridu ve spolupráci s vysokoškolskými studenty a učiteli druhého ročníku oboru grafického designu a čtvrtého ročníku interiérového designu.

 

26. dubna 2017 od 19:00 a 27. dubna 2017 od 12:00 se uskuteční komentovaná prohlídka s kurátorem a sběratelem polské části výstavy Filipem Spekem (proběhne v polštině a bude tlumočena do španělštiny).

Pro komentovanou prohlídku je nutné přihlásit se na e-mailové adrese f.petrosino@madrid.ied.es.

 

 

Místo konání:

Calle Larra, 14, Madrid

Datum:

Od: 27.4.2017
Do: 27.5.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce

dní předem