Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.2.2010 18:00

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA / UNLOUD

Komentovaná prohlídka britského výtvarníka Duncana Higginse k jeho výstavě unloud, která je součástí programu festivalu Jeden svět.

Projekt unloud tvoří mosaika sestavená z 1600 miniaturních maleb (10cm x 7,5cm). K ní Higginse inspirovalo setkání s pohnutou historií a přírodními krásami ruských Soloveckých ostrovů, které pravidelně navštěvuje od roku 2004. Obsáhlé dílo unloud Higgins vnímá jako vizuální individuální reakci na evropské civilizaci vzdálené místo na severu, kde je půl roku led a sníh. Komentuje jím zdejší svérázné obyvatele, jejich pohnuté dějiny a společenskou paměť. Většina materiálu projektu byla vytvořena ve spolupráci se Soloveckým archívem. Výtvarný kritik deníku Guardian Robert Clark v roce 2008 napsal, že projekt „je nejen působivým dokumentem, ale především svébytnou uměleckou vizí.“

Termín „unloud“ Duncan Higgins objevil v cestopisu o severním Rusku, kde se toto ve slovníku neexistující slovo často používalo při popisu topografie a psychologie severu. Higgins jím tedy intuitivně vyjadřuje podstatu „severskosti“: její specifické světlo, ticho a chlad.

K cestám na Solovecké ostrovy výtvarníka motivoval jeho předchozí pracovní pobyt na severu Norska. Tento cíl ale vnímal jako snadno dosažitelný. Až po překročení hranice Ruska, země s odlišnou historií, politikou a kulturou, britský umělec, který vyrůstal během studené války, pociťuje cosi jako fascinaci.

Duncan Higgins (1963) je britský výtvarník, který od roku 1990 žije a tvoří v Sheffieldu. Od roku 1986 se účastnil několika samostatných a společných výstav doma i v zahraničí. Od roku 1989 působí jako pedagog na vysoké škole Umění a designu v Nottinghamu. Více o projektu naleznete ZDE.

Výstava je součástí doprovodného programu festivalu Jeden svět.

Výstavu pořádá České centrum Praha ve spolupráci s Českým centrem Londýn a Velvyslanectvím Ruské federace v Praze.

 

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

11.2.2010 18:00

Organizátor:

České centrum

Datum: 1.2.2010 0:00:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala