Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.3.2010 10:00 - 17:00

KREATIVNÍ HRY S UMĚNÍM / UNLOUD

Přijďte se nechat inspirovat originální instalací 1600 maleb britského výtvarníka Duncana Higginse, který sérii unloud vytvořil během svých pobytů na Soloveckých ostrovech.

Projekt unloud tvoří mosaika sestavená z 1600 miniaturních maleb (10cm x 7,5cm). K ní Higginse inspirovalo setkání s pohnutou historií a přírodními krásami ruských Soloveckých ostrovů, které pravidelně navštěvuje od roku 2004. Obsáhlé dílo unloud Higgins vnímá jako vizuální individuální reakci na evropské civilizaci vzdálené místo na severu, kde je půl roku led a sníh. Komentuje jím zdejší svérázné obyvatele, jejich pohnuté dějiny a společenskou paměť. Většina materiálu projektu byla vytvořena ve spolupráci se Soloveckým archívem. Výtvarný kritik deníku Guardian Robert Clark v roce 2008 napsal, že projekt „je nejen působivým dokumentem, ale především svébytnou uměleckou vizí.“

Termín „unloud“ Duncan Higgins objevil v cestopisu o severním Rusku, kde se toto ve slovníku neexistující slovo často používalo při popisu topografie a psychologie severu. Higgins jím tedy intuitivně vyjadřuje podstatu „severskosti“: její specifické světlo, ticho a chlad.

K cestám na Solovecké ostrovy výtvarníka motivoval jeho předchozí pracovní pobyt na severu Norska. Tento cíl ale vnímal jako snadno dosažitelný. Až po překročení hranice Ruska, země s odlišnou historií, politikou a kulturou, britský umělec, který vyrůstal během studené války, pociťuje cosi jako fascinaci.

Duncan Higgins (1963) je britský výtvarník, který od roku 1990 žije a tvoří v Sheffieldu. Od roku 1986 se účastnil několika samostatných a společných výstav doma i v zahraničí. Od roku 1989 působí jako pedagog na vysoké škole Umění a designu v Nottinghamu. Více o projektu naleznete ZDE.

Výstava je součástí doprovodného programu festivalu Jeden svět.

Výstavu pořádá České centrum Praha ve spolupráci s Českým centrem Londýn a Velvyslanectvím Ruské federace v Praze.

Vstupné na Kreativní hry s uměním je vždy zdarma. Příchod i odchod je pro všechny zájemce individuální, avšak pokud jde o školní skupiny, pak je důležitá včasná rezervace.

 

Partner Kreativních her s uměním je Galerie hlavního města Prahy (GHMP) a časopis SANQUIS.

 

 

VÍCE INFORMACÍ:

Radka Labendz
České centrum Praha
T: 777 055 040
E: labendz@czech.cz
 
Mgr. Lucie Haškovcová
Galerie hlavního města Prahy
odborný pracovník pro lektorskou činnost GHMP
/výtvarný pedagog - ateliér GHMP/
E: lucie.haskovcova@ghmp.cz
M: 608 216 418

 

 

Místo konání:

Datum:

16.3.2010 10:00 - 17:00

Organizátor:

České centrum

Datum: 15.2.2010 0:00:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala