Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.6.2016 - 29.7.2016

HANDMADE DREAMS

Výstava mapující současné tendence v české bižuterii bude k vidění v Českém centru Praha od 2. do 29. 7. 2016, poté dále poputuje do deseti evropských měst, konec roku patří zámořským prezentacím.

 

HANDMADE DREAMS / CONTEMPORARY CZECH FASHION JEWELLERY 


Výstava Handmade Dreams představuje v kurátorském výběru Petra Nového (Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou) aktuální tendence v české bižuterii, a to od inspirace tradičními vzory přes současné trendy až po vize reprezentované výběrem z vítězných prací z designové soutěže Mistr křišťálu. Své místo ve výběru naleznou i české šperkařské značky pracující s bižuterními polotovary.

Česká bižuterie je – stejně jako české sklo – od 18. století proslulým a obecně známým pojmem v oblasti uměleckých řemesel a kreativních průmyslů. Bižuterie z Čech vždy byla symbolem kvality a dokázala uspokojit vkus zákazníků ze všech koutů planety.  Výrazy jako „Bijoux de Bohème“, „Jablonecké zboží“ nebo „Jablonex“ zůstávají stále živé. Ve skleněných polotovarech, jakými jsou perličky, perly či bižuterní kameny, Česká republika dodnes patří mezi největší producenty na světě.

Současná česká bižuterie však může nabídnout nejen polotovary, ale také hotové výrobky poučené aktuálními módními a designovými trendy. Řemeslné dovedností a unikátní technologické znalostí výrobců ze severu Čech výrobců proto často využívají i ikonické módní značky, jako jsou Nina Ricci, Gaultier nebo Karl Lagerfeld. Největším výrobcem bižuterie v České republice je skupina Preciosa, která je hlavním partnerem výstavy. Na Jablonecku působí další desítky dalších společností. Je nám ctí z nich na výstavě představit firmy AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Ralton a Šenýr Bijoux. Velkou mírou k udržení „bižuterního“ umění a řemesla přispívají školy v Libereckém kraji, proto i ony mají ve výběru své důležité místo; jsou to SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, SUPŠ sklářská Železný Brod i TUL Liberec - Šperk & bižuterie (ateliér). V neposlední řade se návštěvník seznámí i s ukázkami tvorby současných šperkařských a designérských  značek (ZORYA a LLEV studio).


TVŮRČÍ DÍLNY K VÝSTAVĚ HAND MADE DREAMS


Současná česká módní bižuterie | 3. 6. 2016 10:00-18:00

Tvůrčí dílny z komponentů firmy Preciosa pod vedením lektorek z Galerie hlavního města Praha. Tvůrčí dílny jsou určeny v dopoledních hodinách pro školy a v odpoledních hodinách se můžou přidat rodiny s dětmi. 

Experimentální šperk

  • workshop pro všechny typy škol a pro rodiny s dětmi
  • vstupné: zdarma
  • lektorky: Mgr. Lucie Haškovcová a Mgr. Markéta Slachová Goldová, Galerie hl. m. Prahy
  • akce se koná ve spolupráci s edukačním oddělením Galerie hl. m. Prahy

V případě zájmu návštěvy školy je nutná rezervace na edukace@ghmp.czRodiny s dětmi a další individuální návštěvníci se nemusí na akci rezervovat. Aktuální informace naleznete na facebookových stránkách projektu zde.

 

INFORMACE O PROJEKTU


Kurátor: PhDr. Petr Nový, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Organizátoři: Česká centra, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Architektura: Qubus studio / Jakub Berdych

Grafika: Štěpán Malovec

Hlavní partner: Preciosa

Partneři: Czech Tourism, AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Preciosa Beauty, Preciosa Ornela, Ralton,  Šenýr Bijoux, LLEV (Designové studio), ZORYA (Šperkařské studio), Mistr křišťálu (soutěž po designéry bižuterie), SUPŠ sklářská Železný Brod (design bižuterie), SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou (design bižuterie), TUL Liberec - Šperk & bižuterie (ateliér)

 

Oficiální stránky projektu naleznete zde.


Organizátoři

 Česká centra

Hlavní partner

 

Partneři

 


 

 

 
Místo konání:

Datum:

Od: 2.6.2016
Do: 29.7.2016

Organizátor:

České centrum

Datum: 11.12.2015 21:47:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala