Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.11.2010 - 4.12.2010

SETKÁVÁNÍ: NEW YORK, PRAHA, SOUL

Výstava SETKÁVÁNÍ: NEW YORK, PRAHA, SOUL si dala za cíl ukázat krásu a sílu moderního designu.

Výstava SETKÁVÁNÍ: NEW YORK, PRAHA, SOUL představuje tvorbu čtyř umělců ze tří zemí – České republiky, USA a Koreje a propojuje tak zdánlivě nesourodé kultury. V globalizovaném světě, ve kterém se někdy význam „ztrácí v překladu", se umění a zvláště design mohou stát univerzálním jazykem. Připravila ji korejská designérka žijící v Praze Jiwon Shin spolu s Rony Pleslem. K vidění budou kromě Pleslových váz a prací Firefly i obrazy americké umělkyně Geri Taper a objekty zakladatelky Dank Design House Sooyeon Lee. Je pokračováním expozice  CONNECTING PRAGUE - SEOUL, která byla představena v létě v Českém informačním centru v Koreji. Třetí a poslední zastávka výstavy bude v Českém centru New York v roce 2011.

Na pražské výstavě se tito čtyři umělci, kteří se navzájem mnohokrát inspirovali, a které kromě pracovní spolupráce pojí i osobní přátelství, setkají poprvé pod jednou střechou. Jiwon Shin, iniciátorka výstavy, řekla: „Je velmi vzrušující ukázat tyto výjimečné talenty pohromadě. Předchozí výstava v Soulu měla veliký úspěch. Věřím, že pražská, která je větší a obsáhlejší, osloví návštěvníky ještě více."

Výstava SETKÁVÁNÍ: NEW YORK, PRAHA, SOUL proběhne pod záštitou velvyslance Korejské republiky v České republice Gabriela Oha, Velvyslanectví Spojených států v Praze a Česko-korejské společnosti. Pan Gabriel Oh bude na vernisáži 4. listopadu přítomen a výstavu slavnostně zahájí.

JIWON SHIN, korejská rodačka s více než dvacetiletou zkušeností v grafickém designu, je jeho ztělesněním. Studovala na univerzitě Ewha University v Soulu a na Pratt University v New Yorku. Po práci v několika prominentních firmách, během níž se spolupodílela na tvorbě firemní identity a log pro klienty jako jsou Samsung, UPS, Nautica, a Marriott, založila v roce 2004 v New Yorku vlastní studio. Po třech letech se odstěhovala do Prahy, kde otevřela druhou pobočku Firefly. Za svou práci získala několik cen, naposledy to byla Red Dot Award in Communication Design, kterou získala za firemní prezentaci pro značku Halada City. Otevřením pobočky v Soulu, dosáhla Firefly Branding opravdu celosvětové působnosti. Mottem firmy je... ideas take flight (Myšlenky v rozletu).

RONY PLESL, hvězda nové generace českých sklářských designérů, proslul svou novátorskou tvorbou, která neustále rozvíjí unikátní tradici ručně foukaného a broušeného skla. Spolupracoval se světoznámými značkami, jako jsou Barovier a Toso, Salviati, Leonardo, Denizli, Sahm, Moser, Preciosa a Jablonex. Jeho výjimečné sochy z litého skla, vázy a umělecké předměty se nacházejí v mnoha prestižních sbírkách po celém světě. Pro Firefly Branding vytvořil soupravu na tradiční korejský nápoj soju s názvem Firefly Set.

GERI TAPER oslňovala po 30 let svým uměním diváky ve Spojených státech a v Evropě. Ve své tvorbě se zaměřila na abstraktní malbu, zářivé ztvárnění květin a stromů, bronzové a hliníkové objekty vytvořené kombinovanou technikou, industriální sochy a emaily. Práce Geri Taper najdeme ve sbírkách významných institucí jako například Museum moderního umění v New Yorku (MOMA), Citibank, Centrum současného tance Marthy Graham (Martha Graham Center of Contemporary Dance) a nemocnice Mt. Sinai Hospital. Svoji uměleckou vizi Geri Taper vyjádřila takto: „Opravdově vidíme ne očima, ale vnitřním zrakem." Plodná kariéra americké výtvarnice se tragicky uzavřela v roce 2004. V galerii Českého centra Praha budou představeny práce ze sérií Sto měsíců, Červená a modrá, Jazyk, Hliník a Rudé slunce.

SOOYEON LEE se specializuje na tvorbu unikátních a kreativních doplňků jako jsou kravaty, šály a peněženky, které navrhuje pro firmy jako součást jejich firemního stylu. Mezi její klienty patří Samsung, Cheil Communications, Siemens, Korean Air, Hyundai a Air Canada. Pro pražskou výstavu vytvořila speciální set stávající z vázanky a šálky inspirovaných uměním Geri Taper. Na výstavě se také představí práce založené na tradičních korejských vzorech a písmu.

Výstavu SETKÁVÁNÍ: NEW YORK, PRAHA, SOUL podpořily tyto firmy: Expat Centre of Česká spořitelna, a.s., Mandarin Oriental, Zatiší Group, Plzeňský Prazdroj, Halada City, milujuvino.cz, Eventival, Seddons, ManNa Restaurant, Paleco, Jaroslav Kviz, Leaders Magazine, Prague TV and Turquoise Bee Production.

DOPROVODNÝ PROGRAM:

 9. 11. 2010, 18:00 / Film Cesta domů / The Way Home
10. 11. 2010, 11:00  / Přednáška Jiwon Shin: Branding
16. 11. 2010, 18:00  / Komentovaná prohlídka
 23. 11. 2010, 10:00 – 17:00 / Kreativní hry s uměním
Místo konání:

Datum:

Od: 5.11.2010
Do: 4.12.2010

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 20.10.2010 0:00:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala