Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.2.2009 - 27.2.2009

CZECH MADE? / DEBATA / MULTIKULTURNÍ CENTRUM

Dvě diskusní setkání s názvem ZA PRACÍ DO CIZINY a JDĚTE PRYČ, PRÁCE NENÍ, připravené rámci doprovodného programu k výstavě komiksů o práci cizinců v České republice CZECH MADE?.

Multikulturní centrum ve spolupráci s Českým centrem Praha připravilo dvě debaty s názvemZA PRACÍ DO CIZINY a JDĚTE PRYČ, PRÁCE NENÍ, které proběhnou v rámci doprovodného programu k výstavě komiksů o práci cizinců v České republice CZECH MADE?. Výstava je k vidění na náměstí Republiky v Praze od 3. do 27. února 2009.

ZA PRACÍ DO CIZINY

10. února 2009 / 18:00 / České centrum Praha / Diskuse o osobních zkušenostech cizinců s prací v ČR. Součástí programu bude promítání krátkého dokumentu o pracovní migraci v ČR.

Hosté: zástupci mongolské, vietnamské a ukrajinské komunity. Pořad moderuje Zuzana Raušová. Paní Undra z Mongolska pracuje v Česku jako kadeřnice, pan Vasil z Ukrajiny pracuje na stavbě a pan Nguyen z Vietnamu v rodinné firmě. Během diskuse se bude hovořit nejen o notoricky známých problémech, jako jsou nekonečné fronty na cizinecké policii v Praze, ale i o důvodech emigrace.

JDĚTE PRYČ, PRÁCE NENÍ 

17. února 2009 / 18:00 / České centrum Praha / Diskuse o zaměstnávání cizinců v ČR v době světové ekonomické krize.

Moderátorkou pořadu bude Karolína Linhartová a jako její hosté vystoupí Jan Drtina, předseda Asociace plzeňských pracovních agentur, Son Tung, zástupce Vietnamské iniciativy, Irena Konečná, ředitelka La Strady a zástupci státních institucí.

CZECH MADE? / VÝSTAVA KOMIKSŮ O PRÁCI CIZINCŮ

Projekt CZECH MADE? má upozornit na špatné zacházení se zahraničními pracovníky v nejrůznějších odvětvích české ekonomiky. České společnosti běžně používají označení "Czech made" jako známku té nejvyšší kvality. Otazník v názvu projektu poukazuje na skutečnost, že vedle kvality výrobků existuje i kvalita pracovních podmínek, která není vždy stejná pro všechny. Zahraniční pracovníci se v mnoha odvětvích české ekonomiky ocitají v situaci, kdy jsou porušována základní lidská práva a nedodržují se řádné pracovní podmínky. Cílem projektu je vyvolat veřejnou debatu prostřednictvím vzájemně se doplňujících šesti modulů (investigativní výzkum, informační portál, semináře, výstava, veřejné debaty a lobbing). Ta by měla pomoci formulovat politickou strategii, která zajistí dostatečný přísun pracovní síly, aniž by byla ohrožena lidská a sociální práva migrujících pracovníků. K debatě přispěje široké spektrum osob od zástupců ministerstev a úřadů práce až po zaměstnavatele cizinců a zástupců přistěhovaleckých komunit. Více o výstavě se dozvíte ZDE.  

MULTIKULTURNÍ CENTRUM PRAHA je občanské sdružení, které zajímají otázky spojené se soužitím lidí z různých kultur v České republice a v jiných částech světa. Od svého založení v roce 1999 neustále rozšiřuje svou nabídku vzdělávacích, kulturních a informačních aktivit. Pro děti, studenty, učitele, knihovníky, ale i širokou veřejnost připravuje Multikulturní centrum dílny, kurzy, mezinárodní semináře, diskuse, filmové a literární večery, internetové stránky o migraci či multikulturním knihovnictví. Pro zájemce o multikulturní témata je otevřena veřejná knihovna. Více o aktivitách Multikulturního centra se dozvíte ZDE. 

 

 

Místo konání:

Datum:

Od: 3.2.2009
Do: 27.2.2009

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 28.1.2009 0:00:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala