Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.2.2009 - 14.3.2009

FOLKOR PARTY

FOLKLOR PARTY ANEB CESTA FOLKLORU ZE SKANZENU DO PRAHY je výstava, jejímž hlavním cílem je poukázat na nehynoucí roli folkloru a na jeho otisk v současné vizuální kultuře.

Atributy tradiční lidové kultury byly během 20. století vlivem sílícího globalizačního tlaku vytlačeny na periferii zájmu moderního člověka a ve větších městech by dens osoba oblečená v kroji působila nepatřičně. Mainstream lidové kultuře nedává šanci a zdá se, že tzv. vysoké umění si podrželo pouze folklorismy zahalené do postmoderního hávu.

Výstava Folklor Party mapuje cestu lidového umění ze skanzenu do města a zjišťuje, zda je folklor z dnešního pohledu reziduem minulosti nebo disponuje stejnou energií, jakou lze nalézt v projevech současných subkultur nebo moderním designu nábytku, textilií a keramiky.

Na okrajovou roli folkloru poukazuje na výstavě úvodní instalace zavěšených částí lidového kroje v kombinaci s extravagantními "streetwearovými" modely. Dle autorů výstavy zde vzniká prostor pro zajímavou konfrontaci: kroje si dnes jejich majitelé oblékají pouze při zvláštních příležitostech, jakými jsou například Jízda králů a folklorní ples nebo festival. Jde tedy o poměrně ojedinělé akce. Majitel si po skončení akce kroj svlékne a jeho každodenní identita je nadále utvářena běžným konfekčním modelem. Podobně je tomu v případě originálních zářivě barevných, tvarově i materiálově náročných textilií, se kterými se lze setkat v subkulturním prostředí dnešních velkých měst.

Netvrdíme, že jsou si vyznavači techna nějak blízcí s účastníky festivalu ve Strážnici. Zaujala nás především ta skutečnost, že si obě strany svůj oděv oblékají pouze ke speciálním příležitostem a jinak jim visí ve skříni, protože pro normální nošení není zrovna přijatelný.“ Martina Zuzaňáková kurátor výstavy

Na znovuoživené folklorismy v současném produktovém designu odkazuje druhá část výstavy Folklor Party, ve které jsou zastoupeny kromě dnes již ikonického čajového souboru Bohemia Cobalt Jiřího Pelcla také mnohé studentské práce: na hraně vysokého a nízkého balancující prostírání z baneroviny Ivy Tattermuschové, snídaňový Embro set Veroniky Selingerové inspirovaný tradičním krajkářstvím nebo „cibuláková“ sypátka Petra Hrůzy.

Kurátor: Martina Zuzaňáková, Liv Ducci  Lab
Koncept výstavy, grafické zpracování: Liv Ducci Lab 
Spolupořadatelé: České centrum Praha, Folklorní sdružení České republiky  
---
Za zapůjčení originálních textilií děkují organizátoři výstavy firmě Drezzing Store. 
Zvláštní poděkování za organizaci výstavy patří panu Doc. Pavlu Jarkovskému a obecně prospěšné společnosti Tradice Slovácka.

 

 

 

 

Místo konání:

Datum:

Od: 5.2.2009
Do: 14.3.2009

Organizátor:

České centrum

Datum: 23.1.2009 0:00:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala