Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.11.2012 - 1.12.2012

FRÉMOK: MATCH DE CATCH / VALONSKÝ KOMIKS V PRAZE

Netradiční výstava v rámci KomiksFEST!u 2012 představuje výsledky spolupráce profesionálních a handicapovaných valonských komiksových umělců.

Frémok, jinak skrytý pod zkratkou FRMK, vznikl v roce 2002 spojením dvou komiksových skupin, Fréonu (Brusel) a Amoku (Paříž) jako vydavatelství řízené samotnými autory s velmi přesně vymezenou politikou pohledu na věc. Usilují o propojování uměleckých směrů, interakci s jinými výrazovými prostředky, experimenty s formou, grafikou, sekvencí a scénografií. Komiks si pak vybrali proto, že jim umožňuje odhalit věci, které se odmítají vyjevit jazyku, nikoliv však zraku. I proto publikují poměrně málo, ale s velkou péčí a neobvyklými redakčními a koncepčními nároky. Což potvrzuje i kniha k chystané výstavě s všeříkajícím názvem Match de catch à Vielsalm (Zápas ve volném stylu na Vielsalmu).

Právě ve Vielsamu sídlí umělci s mentálním postižením z neziskové organizace La „S“ Grand Atelier, kteří spojili síly s profíky z Frémoku na svém prvním komiksovém projektu. Ten ve výstavních prostorách Českého centra doplní i skulptury, hudba a filmy. A protože Frémok s nadsázkou prezentuje komiks jako bojové umění, bude tu hostovat bijec Hulk Hogan, vojáci z Ardenské ofenzívy a samozřejmě akční hvězda Jean-Claude „Svaly z Bruselu“ van Damme. 

Výstavu připravilo České centrum v Bruselu a v Praze ve spolupráci se Zastoupením Valonsko-Brusel a s KomiksFEST!em 2012. V rámci doprovodného programu se v Českém centru Praha odehrají také tradiční Kreativní hry s uměním 2. listopadu mezi 10. a 17. hodinou a ten samý den hned poté také komentář autorů několika exponátů k výstavě. 

 Výstava v Praze se uskuteční v rámci festivalu KomiksFEST! 2012 a záštitu nad ní převzala velvyslankyně Belgického království, J.E. Françoise Gustin.  

KomiksFEST! 2012                                                  

Ve dnech 27. 10. - 3. 11. 2012 v Praze proběhne 7. ročník mezinárodního festivalu KomiksFEST!

Jako každý rok představí nová jména, komiksová alba, výstavy, filmy, divadelní představení, workshopy, autogramiády a besedy. Tato mezinárodní přehlídka představuje komiks jako mladé, dynamické, atraktivní a univerzální médium schopné nést jakýkoli obsah.
Motto festivalu zní Komiks unlimited.

KomiksFEST! 2012 zahájí celodenním programem v sobotu 27. 10. v MeetFactory.
Dopoledne bude patřit dětským dílnám, odpoledne, večer a noc pak hlavnímu programu celého festivalu. Během celého týdne proběhnou akce na dvaceti místech po celé Praze. Mezi zahraničními hosty se objeví tvůrci ze Skandinávie (např. Knut Larsson ze Švédska, výtvarník letošního vizuálu), autoři z Francie, Německa, Švýcarska, Itálie a USA. Z domácí české produkce se představí např. Tomáš Kučerovský, Dan Černý a další mladí komiksoví tvůrci. Vyvrcholením festivalu bude slavnostní zakončení 3. 11. v Bio Oko, kde proběhne mj. vyhlášení 11 kategorií výročních cen Muriel. Předsedkyní poroty je letos Lucie Lomová.

V rámci festivalu bude probíhat již od října tradiční benefiční aukce ve prospěch nadačního fondu Pink Bubble, jehož cílem je podpora a pomoc onkologicky nemocným dětem, náctiletým a mladým dospělým po celé České republice. Tzv. vinyl toys do komiksových superhrdinů přetvoří např. Krištof Kintera, Josef Bolf, David Böhm, Milan Cais, Federico Díaz a Karel Jerie.

 

 

Místo konání:

Datum:

Od: 1.11.2012
Do: 1.12.2012

Organizátor:

České centrum

Datum: 20.4.2012 10:09:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala