Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.11.2017 18:00 - 13.1.2018

IVA NĚMCOVÁ

Výstava tvorby výjimečné osobnosti české scénografie, předčasně zesnulé Ivy Němcové, bude k vidění v Galerii Českých center od 16. 11. do 13. 1. 2018.

 

 

Výstava byla prodloužena do 13. ledna 2018!

O výstavě:

Výstava představuje tvorbu výjimečné osobnosti české scénografie, předčasně zesnulé Ivy Němcové (1980–2015). Je jedinečnou příležitostí vhlédnout do tvůrčího procesu jejího vynikajícího a inspirujícího, třebaže nedokončeného díla. Hlavním komponentem výstavy jsou makety scén, doplněné videoinstalacemi a audiomateriálem, přibližujícím okolnosti a kontext jednotlivých prací.

U příležitosti výstavy také vychází výpravná česko-anglická publikace prezentující všestranný talent Ivy Němcové. Mapuje především její výtvarnou tvorbu pro divadlo, nalezneme zde však též záběry z filmů a hudebních klipů, na nichž se výtvarnice podílela, dokumentaci site-specific projektu nebo atraktivní a originální ukázky designu netradičních šperků či osvětlovacích těles. Ačkoliv je kniha koncipována především jako obrazové svědectví, obsahuje též texty vzpomínkového i odborného charakteru, komentáře a postřehy samotné scénografky, rovněž tak soupis jejího díla. Výstavu i knihu iniciovali a připravili autorčini přátelé a spolupracovníci v přesvědčení, že dílo Ivy Němcové je natolik exkluzivní, že se může stát cennou inspirací i studijním materiálem, neboť je v něm obsaženo cosi velmi podstatného ze scénického umění začátku 21. století.

Knihu je možné zakoupit na e-shopu prospero.divadlo.cz.

Tvůrci knihy a výstavy jsou Andrej Ďurík, Jan Frič, Lenka Jehlíková, Barbora Příhodová, Matěj Samec, Dragan Stojčevski, Lucia Škandíková, Daniel Špinar a Marie Zdeňková.

Výstavu pořádají Česká centra ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem a Zahrada o.p.s, knihu vydává Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci se Zahrada o.p.s

http://www.ivanemcova.cz

Slavnostní vernisáž a křest publikace se uskuteční ve středu 15. listopadu od 18:00 v Galerii Českých center.  
Odkaz zde >>>

Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy Draganem Stojčevski proběhne ve čtvrtek 14. prosince od 16:00 v Galerii Českých center.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Iva Němcová
(3. 3. 1980, Nové Město na Moravě – 5. 6. 2015, Praha)

Scénická a kostýmní výtvarnice, designérka a konceptuální umělkyně Iva Němcová se narodila 3. března 1980 v Novém Městě na Moravě, zemřela 5. června 2015 v Praze. Studovala obor aranžérství na Střední škole obchodní a služeb SČMSD ve Žďáru nad Sázavou a v letech 2004–2011 scénografii na DAMU v Praze u profesora Jana Duška. V rámci studia byla na roční stáži v Londýně, kde navštěvovala kurzy scénografie a performance na Central Saint Martins (University of the Arts London).

Scénu a kostýmy navrhovala pro řadu inscenací u nás i v zahraničí. Spolupracovala s režiséry Danielem Špinarem, Janem Fričem, Miroslavem Krobotem, Lucií Málkovou Orbók a dalšími. Vytvořila vizuální styl mnoha nekomerčním spotům a projektům (nadace Hospic, Jedličkův ústav, Design Help). Je autorkou výtvarného řešení videoklipů pro hudební skupinu The Tap Tap. Vizuální styl vytvořila i pro řadu konceptuálně řešených fotografií na podporu české módy a designu. Zajímala se o fotografii, design a současné umění. Jako architektka a výtvarnice kostýmů spolupracovala na celovečerních filmech Gottland (režie Radovan Síbrt) a Rodinný film (režie Olmo Omerzu).

Za vynikající práci na inscenaci opery Leoše Janáčka Z mrtvého domu jí byla in memoriam udělena Cena Národního divadla pro umělce do 35 let.

http://www.ivanemcova.cz
Partneři výstavy

 

 

 

 

 

Místo konání:

Galerie Českých center, Rytířská 31, Praha 1

Datum:

Od: 15.11.2017 18:00
Do: 13.1.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 7.11.2017 11:04:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala