Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.4.2009 19:30

JÁ JSEM LEV SALÓNU / BŘETISLAV POJAR

Dalším z hostů populárního pořadu Já jsem lev salónu bude režisér a autor nezapomenutelného seriálu Pojďte pane, budeme si hrát Břetislav Pojar.

Foto: Česká televize a Petr Novák, Wikipedia.

Břetislav Pojar je legenda animovaného filmu, scénárista, výtvarník a režisér. Studoval na Akademii výtvarných umění a na Vysoké škole architektury, ale studia nedokončil. Před totálním nasazením za druhé světové války nedostudovaného architekta zachránil Ateliér filmových triků, kde začínal jako fázař. Zde také získal první zkušenosti na poli animace. Pravé učednické roky prožil až po boku Jiřího Trnky, s nímž po válce odešel do tehdy se rodícího studia loutkového filmu v Chourových domech na pražské Národní třídě.

Prvním samostatným dílem Břetislava Pojara byla Perníková chaloupka (1951), ve které je dodnes poznat Trnkův vliv. Však si také animátorskou práci vyzkoušel na Trnkových známých projektech Špalíček (1947), Staré pověsti české (1952) či Sen noci svatojánské (1959). První mezinárodní úspěch přišel s loutkovou moralitkou O skleničku víc (1953), za kterou získal hlavní cenu na festivalu v Cannes. V nápadité etudě zde řeší problém alkoholismu a patří k jeho méně početným filmům pro dospělé. Podobný úspěch měl i film Lev a písnička (1959) o nesmrtelnosti umění, který pro změnu bodoval na festivalu v Annecy.

Pojarova fantazie a nápady se zdají nekonečné - ať už ve snímcích Bombománie (1959), Jak si zařídit byt (1959), Kočičí slovo (1960) a Kočičí škola (1961), Romance (1962) či Ideál (1964) a v mnoha dalších filmech. Jsou v nich rošťáci, zákeřný kocour, stříbrné myši, létající sloni, jabloňová panna, hraví medvídci, ale taky motorista na šikmé ploše nebo poetické paraplíčko. Významným mezníkem v tvorbě Břetislava Pojara bylo setkání s výtvarníkem Miroslavem Štěpánkem, z něhož se zrodila slavná série Pojďte, pane, budeme si hrát - o nejhravějších medvídcích na světě. Příběhy Potkali se u Kolína, Jak jeli k vodě, K princeznám se nečuchá, Nazdar kedlubny nebo Držte si klobouk slavily a stále slaví úspěch u několika generací dětských diváků.

Po revoluci v roce 1989 natočil celovečerní fantazii o hračkách Motýlí čas (1990) kombinující hrané a animované prvky a začal se věnovat pedagogické práci. Založil katedru animované tvorby na FAMU a dosud tu učí. Stejně jako v začátcích jej stále provokují moderní technologie - mimo jiné natočil v Japonsku film Slzy stékají po polích (2004), v němž kombinuje loutku s kreslenou animací snímanou digitálním skenerem. Jedním z jeho posledních projektů na domácí půdě je Paleček - příspěvek do čtveřice pohádek ve Fimfáru 2 (2006), které vzniklo podle Werichovy stejnojmenné knihy.

V červnu 2003 byl Břetislav Pojar na filmovém festivalu ve Zlíně odměněn cenou za celoživotní přínos filmu pro děti a mládež. Dne 28. října 2008 mu pak bylo za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění uděleno z rukou prezidenta republiky státní vyznamenání Medaile Za zásluhy II. stupně.

Zdroj: www.fdb.cz, Autor: Snura



 

 

 

 

Místo konání:

Datum:

29.4.2009 19:30

Organizátor:

České centrum

Datum: 6.4.2009 0:00:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala