Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.12.2011 10:00 - 15:00

KREATIVNÍ HRY S UMĚNÍM / OTTO WICHTERLE

Nenechte si ujít výtvarnou dílnu v Českém centru Praha, kterou s Lucií Haškovcovou povede sběratel stavebnic MERKUR Jiří Mládek a autorka animovaného filmu Otto Wichterle Zuzana Bahulová!

Pan Jiří Mládek osobně povede dvě dětské tvořivé dílny (10:00 – 12:00 a 13:00 – 15:00), jejichž součástí bude soutěž o nejlepší stavitele. Dále na vás bude čekat autorka animovaného filmu Otto Wichterle MgA. Zuzana Bahulová se školičkou animace. A jako vždy povede výtvarnou dílnu i Lucie Haškovcová z GHMP. Výtvarná dílna je součástí doprovodného programu k výstavě OTTO WICHTERLE / VĚDEC A VYNÁLEZCE, která představuje život a dílo jednoho z nejvýznamnějších českých vědců. Navštívit jí můžete od 2. do 31. prosince 2011.

Otto Wichterle, český chemik a vynálezce, se narodil v roce 1913 v Prostějově a zemřel roku 1998 ve Stražisku. Byl profesorem Vysoké školy chemicko- technologické v Praze a předsedou ČSAV v letech 1989-92. Byl zakladatelem a do roku 1970 ředitelem Ústavu makromolekulární chemie ČSAV v Praze, kde se zabýval mj. chemií a technologií makromolekulárních látek, především hydrofilními gely a biomedicinálními materiály. V roce 1956 vynalezl přípravu kontaktních čoček z hydrogelů a první „čočkostroj“ sestavil na Štědrý den roku 1961 u sebe doma ze stavebnice Merkur a dynama jízdního kola. Vynález kontaktních čočky a jejich výroba se stal nejznámějším z jeho sto padesáti patentů.

Profesor Wichterle ve své knize Vzpomínky uvedl: „Den před Štědrým dnem [1961] jsem si doma z této stavebnice [Merkur] sestavil nový prototyp odlévacího zařízení, ve kterém jsem jako náhon použil dynamo z jízdního kola našich kluků. Když se dynamko připojilo na zvonkový transformátor, fungovalo jako motorek s naprosto přesnými otáčkami podle frekvence střídavého proudu. Z laboratoře na VŠCHT jsem si přinesl monomery a katalyzátory a také dvoulitrovou tlakovou láhev, která byla původně v kyslíkovém přístroji z pozůstalosti Luftwaffe. Láhev jsem vypláchl a natlačil argonem, abych měl doma zásobu neutrálního ochranného plynu. Na Štědrý den odpoledne jsem merkurovou aparaturu uvedl do chodu a odlil prvé čtyři čočky (…)“   

Příběh profesora Wichterleho není jen příběh o houževnatosti vědce, ale i příběhem boje s lidskou hloupostí, nepoddajnosti agresivním ideologiím a o schopnosti udržet si skromnou důstojnost. Jeho úspěchy nebyly dílem náhody nebo pozice na společenském žebříčku – byly výsledkem pracovitosti, schopnosti udržet si nadhled nesmírné trpělivosti. 

Zajímavý blog sběratele Jiřího Mládka naleznete ZDE. 

Vstupné na Kreativní hry s uměním je vždy zdarma. Příchod i odchod je pro všechny zájemce individuální, avšak pokud jde o školní skupiny, pak je důležitá včasná rezervace.

 

Partner Kreativních her s uměním je Galerie hlavního města Prahy (GHMP)

 

 

VÍCE INFORMACÍ:

Radka Labendz
České centrum Praha
T: 777 055 040
E: labendz@czech.cz
 
Mgr. Lucie Haškovcová
Galerie hlavního města Prahy
odborný pracovník pro lektorskou činnost GHMP
/výtvarný pedagog - ateliér GHMP/
E: lucie.haskovcova@ghmp.cz
M: 608 216 418


 

Místo konání:

Datum:

12.12.2011 10:00 - 15:00

Organizátor:

České centrum

Datum: 20.6.2011 12:59:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala