Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.10.2010 18:00

MEZINÁRODNÍ DEN ANIMACE

Na přelomu října a listopadu si animátoři i festivaly animovaných filmů z celého světa připomínají výročí prvního předvedení praxinoskopu Emile Reynauda v roce 1882.

Pražské oslavy pořádá NFA ve spolupráci s AniFestem a festivalem Bienále Animácie Bratislava. V Českém centru Praha proběhne společenské setkání spojené s projekcemi Nové vlny české animace a Ozvěn AniFestu 2010 Speciál.

Oslavy zaštiťuje světová asociace animovaného filmu ASIFA, v jejímž rámci se koná i řada workshopů, výstav či filmových představení. Po celém světě navíc vychází celá řada publikací. Každý rok je požádán jeden slavný výtvarník či animátor, aby navrhl plakát a grafický vizuál akce. Letos se jím stal Raoul Servais. „Jsme moc rádi, že se k oslavám připojuje i Česká republika. Je to nakonec příležitost k setkání všech lidí, kteří mají blízko k animaci,“ říká výkonný ředitel AniFestu Jakub Hora.

Domácí oslavy začínají 20. října pražskou projekcí v kině Ponrepo Národního filmového archivu, kde Bienále Animácie Bratislava představí současnou slovenskou tvorbu. Po sedmé hodině bude ten samý den pokračovat v prostorách Českého centra Praha v Rytířské ulici společenských setkáním. Zároveň tu Mezinárodní festival animovaných filmů AniFest představí filmy Nové vlny, sestavené pedagogem FAMU Jiřím Kubíčkem. Zároveň diváci budou mít možnost shlédnout speciálně připravenou kolekci snímků z letošního ročníku naší největší přehlídky animace, konané od 18. do 23. května v Teplicích. Název pásma zní AniFest 2010 Speciál.

Nová vlny české animace uvádí školní filmy nové generace české animace, kterou zastupuje Hrouda Jaromíra Plachého či Chybička se vloudí Anety Kýrové. Zastoupeny jsou také snímky Pelargónie Lucie Sunkové, Světlonoš Václava Švankmajera či Paní G. Michala Žabky,“ říká programový ředitel AniFestu Pavel Horáček.

Výběrové pásmo krátkometrážních snímků z  AniFestu 2010 je ukázkou různorodých filmů, které byly letos uvedeny v rámci mezinárodní soutěže našeho tradičního festivalu. Českou tvorbu zastupuje Pavel Koutský se svým Bilancováním, Latinskou Ameriku oceněné argentinské filmy El Empleo či stop-motion apokalypsa Téclopolis,“ uvádí koordinátorka programu Malvína Ťoupalová.

Z evropské produkce vybrali dramaturgové AniFestu především filmy z Francie a Estonska, jež se profilují na starém kontinentu progresivní tvorbou. Ve výběru je ale zastoupen Bill Plymton se svým již čtvrtým pokračováním série o smolařském psovi, tentokrát pod názvem Horn Dog.

Oslavy pokračují zkraje listopadu také poté projekcemi ve Francouzském institutu, kde AniFest pomohl připravit výběr toho nejlepšího ze současné krátkometrážní animace Francie. Projekce budou doprovázeny českými titulky, ale i lektorskými úvody. V pátek 5. listopadu se koná představení pro dospělé, v sobotu ráno tradiční dětský program.  

Více informací  naleznete ZDE.

 

Místo konání:

Datum:

20.10.2010 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 1.10.2010 0:00:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala