Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.3.2010 18:00

PAVLÍNA BRZÁKOVÁ / ZTRACENÁ DUŠE

Přednáška na téma hledání "ztracené duše" v pojetí sibiřského šamanismu. Obřady pěti elementů vás provede známá česká spisovatelka a etnoložka Pavlína Brzáková.

Foto: Pavlína Brzáková; Malba: Duncan Higgins / Woman at Auschwitz

Pavlína Brzáková opakovaně pobývala na Sibiři, kde se věnovala tamním původním národům. Ve svých knihách popsala jejich mytologii, písně, lovecké zážitky a setkání s duchovními světy. Později se zaměřila na působení šamanů v jihosibiřské republice Tuva.

Přednáška Pavlíny Brzákové je součástí doprovodného programu výstavy britského výtvarníka Duncana Higginse UNLOUD, kterou tvoří mozaika sestavená z 1600 miniaturních maleb. K ní Higginse inspirovalo setkání s pohnutou historií a s přírodními krásami ruských Soloveckých ostrovů, které pravidelně navštěvuje od roku 2004.

Duncan Higgins vnímá Solovecké ostrovy jako „fascinující, jedinečný mikrokosmos sociálních a politických dějin, které se nedotkly pouze mě, ale zahrnují širší společnou historii. Je to místo extrémních situací nejen klimatických, geografických, ale i náboženských a politických. A především jako místo největší krásy i hrůzy." 

Britský výtvarník Duncan Higgins (1963) od roku 1990 žije a tvoří v Sheffieldu. Od roku 1986 se účastnil několika samostatných a společných výstav doma i v zahraničí. Od roku 1989 působí jako pedagog na vysoké škole Umění a designu v Nottinghamu.

Výstava je součástí doprovodného programu festivalu Jeden svět 

  

Místo konání:

Datum:

11.3.2010 18:00

Organizátor:

České centrum

Datum: 9.2.2010 0:00:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala