Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.11.2016 - 26.11.2016

PRAHA VE 100 SLOVECH

Výstava vítězných textů a doprovodných ilustrací soutěže "Praha ve 100 slovech" bude k vidění v galerii Českého centra Praha od 7. do 26. listopadu 2016.

 

Soutěž „Praha ve 100 slovech" je soutěž pro všechny, kteří mají svoje město rádi natolik, že o tom chtějí napsat, ne však více než 100 slov. Obsahem textu může být cokoli – mimoděčné myšlenky, které se člověku honí hlavou v metru, nepatrný detail z ulice, snové představy. Co znamená město pro své obyvatele? Jaké příběhy, vzpomínky, pocity, dojmy mají spojeny s místy, událostmi nebo lidmi z Prahy? 

Porota, ve složení Irena Dousková, Jakub Řehák a Vlastimil Venclík, vybrala z obdržených textů 100 nejlepších, které budou vydány v knize kapesního formátu a rovněž jako e-kniha. Z nejlepší stovky textů zvolí porota ještě nejlepších 12, které jako odměnu získají ilustraci ke svému textu, a to od předních českých ilustrátorů. Z nejlepších dvanácti budou určena ještě první tři místa, jejichž autoři obdrží ceny. 

Soutěž probíhala od 1. června do 15. září 2016. 

Výstava se stejnojmenným názvem představí 12 nejlepších textů, které vybrala porota a které budou doplněny ilustracemi známých českých ilustrátorů. Na zahájení výstavy budou také vyhlášeny tři vítězné texty a jejich autorům budou uděleny odměny.

 

O PROJEKTU

„Praha ve 100 slovech” je soutěž v psaní. Texty mohou mít maximálně 100 slov a musí se nějakým způsobem vztahovat k Praze. Organizátoři mají v plánu prezentovat vítězné texty v médiích a ve veřejných prostorech. Projekt je pořádán společností Mindspace Non-profit Ltd. ve spolupráci s Plagio, chilskou organizací, která uspořádala tuto soutěž úplně poprvé.

Projekt si klade za cíl vzbudit u obyvatel města zájem o kulturní dění a vytvořit pestřejší a živější veřejné prostory tím, že se zde umístí texty a ilustrace. Zároveň z textů získáme jistou představu o tom, jak dnes lidé uvažují o svém městě.

Poprvé soutěž proběhla v Santiagu de Chile v roce 2001. Na evropském kontinentě se konala dvakrát v Budapešti. Nyní je soutěž pořádána paralelně v hlavních městech Visegrádské skupiny, v Praze jej zastupuje projekt Praha město literatury, v Bratislavě Stará tržnica, ve Varšavě Respublica a v Budapešti Mindspace.

Další informace neleznete na webech Praha město literaturyPraha ve 100 slovech či na Facebooku.

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

Od: 8.11.2016
Do: 26.11.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 30.9.2016 12:29:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala