Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.2.2015 18:00

SÁMSKÉ MÝTY A POVĚSTI

Přednáška Zdeňka Lyčky v rámci výstavy KEVISELIE / VZPOMÍNKY Z LAPONSKA

Mýty a pověsti byly odjakživa nedílnou součástí života Sámů usazených v drsném arktickém prostoru. Severští lovci a pastevci sobů si je navzájem vyprávěli během dlouhé polární noci, nebo když je na cestě zastihla nepohoda a byli nuceni zůstat delší dobu na jednom místě.

O uchování mytologických příběhů, bajek, pověstí a písní pro moderní dobu se zasloužil zejména norský filolog a učitel sámštiny Just Knut Qvigstad (1853-1957), který sesbíral mnoho mýtů a pověstí z Laponska a vydal je v sámštině s paralelním překladem do norštiny. Religionistka Brita Pollanová v roce 1997 publikovala jazykově upravenou norskou verzi

s názvem Sámové vyprávějí, která se stala odrazovým můstkem pro český překlad Violy Somogyi a Zdeňka Lyčky. Kniha zachovává formální členění příběhů podle tří úrovní skutečnosti, které jsou často zobrazovány na šamanských bubíncích: příběhy z cizího světa (boj, erotika, kontakt s ďáblem), příběhy z blízkého světa (rodina, sousedé, Čudové, šamani, zvířata, znamení smrti, střet starých a nových časů, stallové a trollové aj.) a příběhy o mrtvých (mrtvoly, štvanci). Výbor vydalo nakladatelství Argo v roce 2006 pod názvem O muži, který si koupil svědění se stylizovanými ilustracemi Luboše Drtiny.

 

Místo konání:

Datum:

3.2.2015 18:00

Organizátor:

České centrum

Datum: 7.1.2015 10:24:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala