Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.2.2010 18:00

SKLADATELSKÁ KUCHYNĚ II.

Hosty druhého hudebního cyklu večerů budou Jana Vörošová a Monika Knoblochová. Každý návštěvník se navíc může těšit na CD s nahrávkami premiér všech skladeb soutěže NUBERG!

Jací jsou lidé, kteří se dnes věnují „podezřelé“ činnosti komponování hudby? Odkud se berou hudební nápady a jaké šance a prostředky má současná hudba, aby si našla své posluchače?

Na tyto a další otázky se snaží odpovědět série debat s hudebními skladateli mladé generace, které pro České centrum Praha ve spolupráci s orchestrem Berg připravila hudební publicistka Dita Kopáčová Hradecká.

Jana Vöröšová studovala skladbu na pražské konzervatoři ve třídě prof. Bohuslava Řehoře a na Hudební fakultě AMU v Praze ve třídě prof. Václava Riedlbaucha. Na stáži na Koninklijk Conservatoire Brussel se seznámila s nejmodernějšími technologiemi elektronicky zpracovávaného zvuku. Zúčastnila se zde několika workshopů známých soudobých skladatelů a pravidelně navštěvovala hodiny předních belgických pedagogů. Její skladby byly hrány na festivalech Pražské premiéry (ČR), Festival delle nazioni Città di Castello (IT), Orfeo (SR), Calliopée (FR), Présences (FR).

Monika Knoblochová je vyznavačkou autentické interpretace barokní hudby a současně renomovaná interpretka soudobé hudby.  Po absolvování Konzervatoře v Praze, studovala cembalo na Akademii múzických umění v Praze. V letech 1996–98 studovala na Dresdner Akademie für alte Musik u Johna Tolla a od roku 2000 na Hochschule für Musik v Kolíně nad Rýnem. Tato studia si v roce 2002 obohatila tříměsíčním pobytem na Královské konzervatoři v Den Haagu ve třídě Jacquesa Ogga. V roce 2005 završila svá studia absolutoriem Mistrovské třídy u Christine Chornsheim a Hochschule für Musik und Theater v Mnichově. V roce 1999 získala Monika Knoblochová na mezinárodní soutěži Pražského jara 3. cenu a titul laureáta a Cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení Koncertu pro cembalo a malý orchestr, který rovněž natočila na CD.

Orchestr Berg je špičkové mladé těleso, které přináší svěží vítr na českou hudební scénu – uvádí divácky atraktivní a inovátorské projekty, které kladou důraz především na současnou hudbu a hudbu 20. století. Tu kombinuje například s divadlem, filmem, baletem, pantomimou, videoartem, výtvarným uměním, vystupuje často mimo tradiční sály. Prostřednictvím pravidelných objednávek nových děl u českých skladatelů především mladé generace pomáhá vytvářet nové hodnoty a investuje do budoucnosti hudby a umění. V současné době má na svém kontě již desítky světových premiér, ale také mnoho českých premiér vynikajících světových autorů. Ke koncertní činnosti orchestru patří vystoupení na mezinárodních festivalech a významných domácích pódiích. Orchestr Berg založil v roce 1995 dirigent Peter Vrábel, který je dodnes jeho uměleckým vedoucím. 

Více o orchestru naleznete ZDE.

  

 

   

 

  

 

 

 

 

 

Místo konání:

Datum:

24.2.2010 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 11.2.2010 0:00:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala