Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.3.2016 18:00 - 2.4.2016

SVĚTOVÉ UDÁLOSTI JANA ŠIBÍKA

Retrospektivní výstava fotoreportéra Jana Šibíka, který pravidelně navštěvuje ohniska konfliktů a humanitárních katastrof.

Soubor obsahuje 80 velkoformátových  fotografií pořízených za posledních 25 let. Výstava se skládá z fotografií zobrazující svědectví z humanitárních katastrof devadesátých let, jako byl hladomor v Súdánu, Somálsku a Etiopii, válečné konflikty ve Rwandě, Čečensku, JAR, Kosovu, Albánii, Palestině, zemětřesení v Turecku, masakry v Sieře Leone, ale také události novější, kterými jsou ničivé vlny tsunami, války v Iráku, Afghánistánu a Libérii, bída v utečeneckých táborech v Angole, zemětřesení na Haiti nebo krize na východní Ukrajině

Koncept výstavy navazuje na úspěšný projekt s názvem Ďábel v nás, pro účely zahraniční prezentace je však zcela mimořádně obohacen o 13 fotografií doposud nikde nezveřejněných, které zachycují současný exodus uprchlíků do Evropy. Celý soubor fotografií posléze poputuje z Prahy do Berlína, Vatikánu, či Istanbulu.  Prezentace v posledních dvou uvedených destinacích vznikla ve spolupráci se zastupitelskými úřady. 

V roce 2004 jeden z nejvýznamnějších současných reportážních fotografů Jan Šibík obsadil v soutěži WORLD PRESS PHOTO třetí místo v kategorii Sportovní příběhy. V soutěži CZECH PRESS PHOTO získal v různých kategoriích celkem čtyřicet pět ocenění, z toho dvakrát hlavní cenu. Třikrát byl oceněn v soutěži Fujifilm Press Photographer. Dvakrát získal hlavní cenu na mezinárodní soutěži fotografických kalendářů Golden Prisma Award. Jan Šibík je laureátem Ceny 1. června, kterou uděluje město Plzeň za šíření myšlenek demokracie a obhajobu lidských práv. 

V roce 2000 zorganizoval humanitární akci „Podejte ruce dětem ze Siery Leone“, během které se podařilo vybrat pro postižené děti 1 100 000 korun, a o čtyři roky později – v roce 2005 – uspořádal humanitární akci „Chci ještě žít!“ na pomoc nemocným AIDS v ukrajinské Oděse, která přinesla 1 000 000 Kč.

Fotograf vydal doposud tři fotografické publikace: Kdyby všechny slzy světa (1997), Ďábel v nás (2001) a knihu Stories (2006), která mapuje Šibíkovu práci v letech 2001–2005.

 

Kontakt:

Jan Šibík
602 342 968

sibik@volny.cz
www.sibik.cz
https://www.facebook.com/jan.sibik
http://instagram.com/jansibik

Výstavu pořádají Česká centra ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí a v rámci letošního ročníku festivalu JEDEN SVĚT.

Tisková zpráva v PDF

 

 

 

 

 

Místo konání:

Datum:

Od: 2.3.2016 18:00
Do: 2.4.2016

Organizátor:

České centrum

Datum: 20.1.2016 9:33:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala