Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.10.2009 - 18.10.2009

UNG7 / MLADÝ ŠVÉDSKÝ DESIGN

Kouzlo putovní výstavy mladých švédských designérů spočívá v odvaze a experimentu. Originální návrhy a neobvyklá instalace obohatí letošní ročník Designbloku 2009.

Švédský design podstoupil za posledních několik let proměnu, která jej posunula od čistě funkční minimalistické tvorby k emocionálně více působivým formám. Prostor v tvorbě současných designérů a designérek získávají různorodé materiálové vrstvy, stejně jako návrat k postmoderní hravosti.

Nejnovější trendy tohoto inovativního přístupu zachycuje putovní výstava UNG 7, kterou připravilo České centrum Praha ve spolupráci s Velvyslanectvím Švédska v Praze. Kolekce designérských lahůdek vznikla na základě každoroční celonárodní designérské soutěže a výsledek je více než překvapivý. Jednotliví designéři i designérské týmy pojali soutěžní klání jako volnou arénu, v níž se soupeřilo na poli kreativity, provokace, odvahy a originality. Odměnou jim bylo uznání milovníků designu a množství kontaktů s výrobní sférou. Celkovou vítězkou UNG7 se stala designérka Karin Welin, která ve svém projektu „It´s alive“ provedla re-design staré rukodělné techniky na výrobu vlněných koberců. Každý kus jejich koberců si žije svým vlastním mnohdy fantaskním životem.

Švédský projekt Ung byl zahájen v roce 1998 a letos probíhá jehosedmý ročník. Ung 7 je putovní výstava vybraná odbornou porotou ajejím účelem je rozšiřovat a zvyšovat povědomí o mladém a novémšvédském designu. Pozornost Ung 7 je zaměřena na potřebu tvořit azkoumat své možnosti svobodně, bez přizpůsobování požadavkůmtrhu, a zároveň je kladen velký důraz na životní prostředí a udržitelnýrozvoj. Ung 7 ukazuje sílu, chuť a odvahu ke změně a hledání novýchzpůsobů vyjádření.

"Výstava je součástí kulturního programu probíhajícího švédskéhopředsednictví v EU. Jsem velmi ráda, že naše velvyslanectví může představittuto skvělou přehlídku designu zaměřenou na udržitelný rozvoj, který je proŠvédsko tak důležitý a zároveň je spojený s jednou z priorit švédskéhopředsednictví – změnami klimatu." Catherine von Heidenstam, Velvyslankyně Švédské velvyslanectví v Praze

Součástí výstavy je prezentace nové ekologické kolekce IKEA PS.

Výstava vznikla ve spolupráci s Velvyslanectvím Švédska v Praze za podpory IKEA a DesignCabinet CZ.

 

 

 

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

Od: 7.10.2009
Do: 18.10.2009

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 21.9.2009 0:00:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala