Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.3.2010 - 30.3.2010

DUNCAN HIGGINS / UNLOUD II

České centrum Praha je partnerem projektu unloud II, který bude 17. března zahájen v Ruském středisku vědy a kultury.

Duncan Higgins je britský výtvarník, který se ve svých pracích inspiruje pravidelnými cestami na Solovecké ostrovy. V Ruském středisku vědy a kultury představí knihu, která k výstavě unloud vznikla a druhou část výstavy nazvanou unloud II.

Solovecké ostrovy, ležící v Bílém moři, jsou vzdálené jenom 165 km od Antarktidy. Souostroví tvoří šest ostrovů (Bolšoj Solovecký, Anzerský, Bolšaja  a Malaja Muksalma, Bolšoj a Malyj Zajacký) a v historii Ruska mělo důležitou roli. V 15. století zde byl mnichy z Kirilovského kláštera na Belom ozere založen pravoslavný klášter, který se během staletí změnil v pevnost. Mniši se díky výnosnému obchodu ze solí časem stali nejbohatším vlastníkem půdy a Solovecký klášter jedním z nejdůležitějších center ortodoxie. Po Říjnové revoluci na ostrovech vznikly první sovětské koncentrační tábory, jež v knize Souostroví Gulag popisuje Alexander Solženicyn. Duncan Higgins vnímá Solovecké ostrovy jako „ neúprosný, jedinečný svět… centrum extrémních situací nejen klimatických, geografických, ale i náboženských a politických. A především jako místo největší krásy i hrůzy.“

Duncan Higgins (1963) je britský výtvarník, který od roku 1990 žije a tvoří v Sheffieldu. Od roku 1986 se účastnil několika samostatných a společných výstav doma i v zahraničí. Od roku 1989 působí jako pedagog na vysoké škole Umění a designu v Nottinghamu. Více o projektu naleznete ZDE.

Výstavu pořádá Velvyslanectví Ruské federace v Praze ve spolupráci s Českým centrem Praha a Českým centrem Londýn.

RUSKÉ STŘEDISKO VĚDY A KULTURY V PRAZE
Na Zátorce 16, Praha 6 - Bubeneč 
Více informací: www.rsvk.cz

 

 

  

 

Místo konání:

Datum:

Od: 17.3.2010
Do: 30.3.2010

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 1.3.2010 0:00:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala