Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.8.2016 - 26.8.2016

VARŠAVA Z LOTU PTAKA

Unikátní výstava 25 velkoformátových fotografií Varšavy z ptačí perspektivy polského fotografa a kameramana Macieje Margase v galerii Českého centra Praha od 5. do 26. srpna 2016.

 

Dne 7. srpna 1946 se uskutečnil první let Polských aerolinií na lince Praha–Varšava. Sedmdesáté výročí slaví zástupci letecké společnosti LOT Polish Airlines v Českém centru Praha ojedinělou výstavou nazvanou Varšava z LOTu ptaka. Velkoformátové fotografie polského fotografa a kameramana Macieje Margase budou k vidění v galerii Českých center v Rytířské ulici od 5. do 26. srpna 2016. Organizátorem výstavy jsou Česká centra a Polské aerolinie (LOT)

LOT je nejstarší leteckou společností v Evropě a šestou na světě, která po celou dobu své existence vystupuje pod stejným jménem a logem. Vznikla 1. ledna 1929 na základě fúze soukromých leteckých společností etablovaných před druhou světovou válkou. Ve stejném roce zahájil letecké spojení mezi Polskem a moravskou metropolí. Právě Brno bylo přestupním bodem na trati VaršavaKatoviceBrnoVídeň. LOT provozoval tuto trasu do dubna 1933. Zavedení pravidelného spojení mezi Varšavou a Prahou plánoval LOT už na přelomu 30. a 40. let, jako součást  celkové modifikace jeho sítě spojení. Činnost byla ve válečném období zmrazena a provoz se znovu obnovil až v roce 1945. V lednu 1946 došlo k podpisu mezinárodní letecké smlouvy mezi Československem a Polskem. Podle ní měly lety mezi Prahou a Varšavou provozovat společně LOT Polish Airlines a ČSA. Už za půl roku  7. srpna 1946 – odstartovala první letadla polských aerolinek ve směru  Varšava–Praha–Varšava. Češi je následovali 13. srpna.  

Výstava představuje výjimečný fotografický projekt, na kterém autor pracoval více než půl roku. Aby bylo možné provést přelety nad přísně kontrolovaným vzdušným prostorem, musel Maciej Margas získat řadu povolení (mj. od Úřadu civilního letectví, Kanceláře ochrany vlády nebo varšavského krizového štábu), musel sehnat fotografické vybavení, které by umožnilo pořídit nejkvalitnější noční snímky, a především musel získat prostředky na pronájem dvoumotorového vrtulníku. Pomohli mu sponzoři i crowdfundingová kampaň.

Maciej Margas jako první fotograf v Polsku pořídil noční snímky Varšavy ve vysokém rozlišení z výšky tři tisíce stop (914 m). Let Macieje Margase, při němž vznikl také film 360, byl živě vysílán.

Více na www.warsawonair.com

 

MACIEJ MARGAS

fotograf a kameraman 

Poprvé na sebe upozornil už na začátku roku 2014, kdy jako dvacetiletý debutoval filmem WARSAW 24H timelapse. Časosběrný film natáčený v průběhu dvou let ze střech mrakodrapů vznikal jako nezávislá produkce: Maciej Margas si sám organizoval natáčení, získával potřebná povolení, je autorem scénáře, film sám nasnímal a sestříhal. Premiéra filmu proběhla 28. ledna 2014 ve varšavském kině Muranów, a když byl film zveřejněn na internetu, za pouhý týden ho vidělo více než sto tisíc diváků!

Dnes je film WARSAW 24H timelapse nejpopulárnějším časosběrným videem o Polsku a jako jeden z osmi nejlepších časosběrných snímků na světě je prezentován v glasgowském Institute of Future Cities, kde ho zhlédla rovněž královna Alžběta II.

Film si získal srdce uživatelů internetu, byl také součástí projekcí ve varšavském Multimediálním parku fontán, kde ho v rámci show viděl téměř milion lidí, promítal se rovněž při oslavách 25. výročí znovuzískání svobody během návštěvy Barracka Obamy – v průběhu speciální show, která představovala polskou historii od jednání kulatého stolu až po… WARSAW 24H timelapse!

Snímek WARSAW 24H timelalpse byl mnohokrát promítán v zahraničí, mj. na Federation Square v australském Melbourne nebo v Bělehradu (Polský filmový podzim). Fotografie současné Varšavy od Macieje Margase a bloggerky Blogusz.pl prezentovaly Polsko na výstavě v rámci Polských dní v australské Canbeře.

Další práce Macieje Margase jsou k vidění na:
MaciejMargas.pl a fb.com/margasfoto

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

Od: 5.8.2016
Do: 26.8.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 19.7.2016 10:57:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala