Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.10.2012 17:30

KURÁTORSKÁ PROHLÍDKA K VÝSTAVĚ AD HOC!

Výstavou finského plakátu AD HOC! návštěvníky provede známý finský grafik a zároveň kurátor výstavy Pekka Loiri. Okomentuje na 80 vystavených uměleckých děl.

Pekka Loiri je jedním z nejvýznamnějších jmen současného finského grafického designu. Pro České centrum Praha vybral 80 děl, které tvoří výstavu AD HOC! / Umění finského plakátu a 4. října ty nejzajímavější kusy návštěvníkům okomentuje. Ve výkladu se zaměří na historii skandinávského grafického designu včetně jeho „zlatého věku“.

Kurátor Pekka Loiri k finskému designu říká: „Finský grafický design vyrůstá ze stejných kořenů a ze stejné půdy jako jiná odvětví finského a skandinávského designu. Drsné podmínky života v severských zemích vedly k zaměření na funkčnost předmětů, na zdobení objektů zbýval jen omezený prostor. Avšak v člověku je věčná chuť a touha po kráse. I finští umělci se inspirovali secesí, která ve zdejší specifické podobě ovlivnila zárodky grafického designu. Současný finský grafický design se zdá hodně ovlivněný nadnárodními vizuálními fenomény. Přesto žádné dílo nevzniká mimo svůj prostor a čas a je důležité si minulé a současné trendy uvědomovat k pochopení těch nastávajících.“

Výstava AD HOC! byla vytvořena ve spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně. Celkem bude k vidění několik desítek plakátů od zavedených jmen jako je Kari Piippo, Jukka Veistola, Aimo Katajamäki, Hilppa Hyrkäs, Ilkka Kärkkäinen, Esa Ojala, ale také od nastupující generace mladých designérů, z nichž budou zastoupeni například Pekka Piiippo, Antti Raudaskoski, Jenni Kuokka.

České centrum Praha uvádí výstavu v rámci Designbloku 2012, který se letos odehrává v centru Starého města. Do Rytířské ulice na AD HOC! to tedy nebude daleko.

Autoři zastoupeni na výstavě: Tapani Aartomaa, Timo Berry, Hilppa Hyrkäs, Aimo Katajamäki, Jenni Kuokka, Ilkka Kärkkäinen, Pekka Loiri, Santtu Mustonen, Esa Ojala, Kari Piippo, Pekka Piippo, Antti Raudaskoski, Antti Uotila, Kyösti Varis, Jukka Veistola,  Klaus Welp

Partnerským projektem je mezinárodní výstava studentského grafického designu MYSTERY, která od 25. 9. do 14. 10. probíhá v Galerii Altán Klamovka a od 4. do 26. 10. v Maďarském institutu Praha. 

PŘEDNÁŠKA BUDE V ANGLICKÉM A ČESKÉM JAZYCE.

 

Místo konání:

Datum:

4.10.2012 17:30

Organizátor:

České centrum

Datum: 28.9.2012 15:29:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala