Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.4.2014 18:00 - 20:00

O ARCHITEKTUŘE VÍC! No.1 / EXPORT - IMPORT

Nový cyklus diskusních večerů na architektonická témata. Poprvé 23. dubna 2014 v 18.00. VSTUP VOLNÝ

České centrum Praha ve spolupráci s architektonickým časopisem ERA21 připravují pro rok 2014 novou sérii moderovaných diskusí s osobnostmi české a zahraniční architektury, určených zejména široké veřejnosti. Debatní cyklus se dotkne žhavých společenských témat, která rezonují jak u nás, tak za hranicemi. Diskusní večery budou probíhat v průběhu celého roku v Českém centru Praha, Rytířská 31.

Obsah tematicky zaměřených diskusí vychází ze zpracovávaných i nově připravovaných čísel odborného architektonického časopisu ERA21. Jsou výsledkem pečlivé redakční práce a nově navázaných kontaktů s předními světovými i domácími specialisty. Budou moderovány vedoucími redaktory čísel.   U diskusního stolu se sejdou odborníci z České republiky i ze zahraničí. Autorem konceptu založeného na mezinárodním rozměru architektonické tvorby a sdílení nejaktuálnějších poznatků a široké propagaci architektury směrem k veřejnosti je Osamu Okamura.

 

Téma No. 1: EXPORT - IMPORT / Architektonické služby jako vývozní komodita
 

středa 23. 4.  2014 v 18.00 hod.

České centrum Praha

Rytířská 31, Praha 1

VSTUP VOLNÝ

 

Setkání moderuje Adam Gebrian

Hosté: Jan Magasanik, Martin Hejl, Irena Šebová a Tomáš Král


Téma prvního setkání se zaměří na architektonické služby jako vývozní komoditu. „Mladí čeští a slovenští architekti v posledních letech vyrážejí houfně za prací, studiem nebo praxí na obdobu vandru, který před více než stoletím vykonával povinně každý tovaryš. Mnozí z nich vyzkoušejí zahraničních destinací dokonce několik, než se rozhodnou k návratu“, říká architekt  a teoretik Adam Gebrian. „Architektura v českých zemích byla vždy známa jako svébytná, lokální adaptace dovedností přivezených ze zahraničí. Možná však stojíme na prahu nové doby, kdy export začne narůstat v náš prospěch“, dodává moderátor prvního tematického večera.

 

IRENA ŠEBOVÁ / V roce 2009 absolvovala fakultu architektury ČVUT Praha, od roku 2010 pracovala pro Isaac Broid architekt v Mexico City. www.irenasebova.net

TOMÁŠ KRÁL / Po absolvování fakulty architektury ČVUT v Praze v roce 2009 působil v Mexico City. Pracoval jako „junior architect“ ve studiu Bunker Arquitectura (BNKR arquitectos). www.tomaskral.com

 

 

EXPORT-IMPORT

První ze série připravovaných přednášek se uskuteční ve středu 23. 4. 2014 v 18 hodin. Moderátor diskuse Adam Gebrian pozval čtveřici odborníků Jana Magasanika, Martina Hejla, Irenu Šebovou a Tomáše Krále. Téma prvního setkání se zaměří na architektonické služby jako vývozní komoditu. „Mladí čeští a slovenští architekti v posledních letech vyrážejí houfně za prací, studiem nebo praxí na obdobu vandru, který před více než stoletím vykonával povinně každý tovaryš. Mnozí z nich vyzkoušejí zahraničních destinací dokonce několik, než se rozhodnou k návratu“, říká architekt  a teoretik Adam Gebrian. „Architektura v českých zemích byla vždy známa jako svébytná, lokální adaptace dovedností přivezených ze zahraničí. Možná však stojíme na prahu nové doby, kdy export začne narůstat v náš prospěch“, dodává moderátor prvního tematického večera.

 

PŘIPRAVOVANÁ TÉMATA:

 

  • O ARCHITEKTUŘE VÍC! No. 2

Téma: ARCHITEKTI V SOUTĚŽI

Lesk a bída architektonických soutěží.

Moderátor: Filip Landa. 

Host: prof. Miroslav Šik

21. 5. 2014 v 18.00

 

  • O ARCHITEKTUŘE VÍC! No. 3

Téma:
FUNERÁLNÍ ARCHITEKTURA

Kultura odcházení a její struktury.

Moderátor: Osamu Okamura

8. 10. 2014 v 18.00

 

  • O ARCHITEKTUŘE VÍC! No. 4

Téma: MÍSTO PRO VŠECHNY

Města přátelská každému věku.

Moderátor: Marcela Steinbachová

10. 12. 2014 v 18.00

 

 

 

Časopis ERA21

je jediným architektonickým časopisem v ČR, který je připravován redakčním týmem architektů. Každé tematické číslo připravují renomovaní autoři pod vedením odborných kurátorů, domácích i zahraničních. Časopis ERA21 již téměř 15 let systematicky odkrývá nová témata a zaměřuje se na přesahy do dalších oborů. Více na www.era21.cz.

 

 

Pokud si chcete přečíst ON-LINE verzi čísla ERA21 4/2010, klikněte na obrázek.

 

Místo konání:

Datum:

23.4.2014 18:00 - 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce

Datum: 29.1.2014 13:25:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala