Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.9.2009 18:00

YIGAL GAWZE / FRAGMENTS OF A STYLE / PŘEDNÁŠKA

Zveme vás na přednášku izraelského architekta a fotografa Yigala Gawzeho, která je součástí doprovodného programu k výstavě TEL AVIV SLAVÍ 100!.

Architekt a fotograf Yigal Gawze se narodil v roce 1952 v Tel Avivu. Vystudoval architekturu na School of Architecture v Torontu a poté fotografii na École Nationale Supérieure Des Arts Décoratifs v Paříži. Své práce vystavuje po celém světě. Výstava Fragments of a Style se dosud představila v San Franciscu, Chicagu, Torontu, Cordobě a rakouském Eisenstadtu.

FRAGMENTS OF A STYLE

Impulsem ke vzniku fotografií izraelského fotografa Yigala Gawzeho Fragments of a Style byla specifická architektonická estetika jedné z tel-avivských čtvrtí  tzv. Bílého města  (White City). Bílé město je dnes největší městskou čtvrtí postavenou v Internacionálním stylu na světě. Většina budov, jejichž počet se dnes odhaduje na 4000, byla postavena ve 30. letech 20. století německými židovskými architekty, absolventy Bauhausu, kteří byli nuceni po nástupu nacismu emigrovat do Palestiny.

Yigal Gawze na svých fotografiích zachytil fasádní a interiérové detaily staveb stejně jako jednotlivé budovy ve vztahu k celku Bílého města. Pozornost k detailu poukazuje na samou podstatu funkcionalistické architektury, zatímco druhá část fotografií nabízí exkurz do urbanismu výjimečné městské čtvrti. Dynamická kompozice a ostře pojatá perspektiva fotografií Yigala Gawzeho odkazuje k avantgardní fotografii. Autor volí tento postup záměrně s cílem zachytit ducha izraelského modernismu.

Přednáška bude tlumočena do češtiny.

Výstavní projekt Tel Aviv slaví 100! připomíná stoleté výročí města Tel Aviv. Představuje fotografie Yigala Gawzeho Fragments of a Style a výstavu plakátů Česko-Izraelská identita. Projekt Tel Aviv slaví 100! připravilo České centrum Praha ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael v Praze a s Fakultou umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Výstavy se koná pod záštitou premiéra České republiky Jana Fischera za finančního přispění firmy TEVA Pharmaceuticals CR. Kurátorka projektu Tel Aviv slaví 100! je Martina Zuzaňáková.  

 

Místo konání:

Rytířská 31
110 00 Praha 1
Česká republika

Datum:

10.9.2009 18:00

Organizátor:

České centrum

Datum: 10.9.2009 0:00:00


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala