Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.5.2017 - 21.5.2017

Knižní Arzenál 2017

V Kyjevě proběhne nejvýznamnější knižní veletrh Ukrajiny Knižní Аrzenál, tradiční mezinárodní událost významně ovlivňující zdejší knižní trh. České centrum Kyjev pořádákrom prezentací knih také rozsáhlý filmový a literární program.

Petruška Šustrová

Petruška Šustrová je novinářka, překladatelka a publicistka z České republiky, která v bývalém totalitním režimu byla členkou chartistů 77 a také disidentkou. Její díla se vyjadřují zejména k tématům ve společnosti a k politickému dění. Ona sama říká, že na světě by mělo být více takových lidí, kteří by donekonečna připomínali hodnoty a práva lidí, a tím tvarovali celu společnost. Vzorem takového člověka byl podle ní například již zesnulý Václav Havel nebo také současný hlavní krymsko-tatarský předák Mustafa Džemilev.


 

Tomáš Sedláček 

Tomáš Sedláček (1977) je autorem filozoficko-ekonomické knihy Ekonomie dobra a zla, která byla přeložena do 18 jazyků, v mnoha zemích se stala bestsellerem a získala významná mezinárodní ocenění. Ve věku 24 let se stal ekonomickým poradcem prezidenta Václava Havla, později také ministra financí. Byl zařazen do prestižního žebříčku mezi 100 nejvlivnějších myslitelů planety. Tomáš Sedláček je členem několika významných mezinárodních i českých organizací, jako jsou Světové ekonomické fórum, poradní tým předsedy Evropské komise založené E. Barrosou, je předsedou dozorčí rady Vize 97 a Forum 2000 a byl dlouhodobým členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). V současné době působí jako hlavní makroekonomický stratég ČSOB. Přednáší filozofii a ekonomii na Karlově univerzitě a je vyhledávaným přednášejícím a diskutérem na světových univerzitách, konferencích a fórech.

Pan Sedláček bude na Knižním Arsenálu v Kyjevě prezentovat svou knihu Ekonomie dobra a zla, která se v letošním roce dočkala ukrajinského překladu (je to 18. překlad této knihy). Bude tedy seznamovat posluchače s hlavními tezemi knihy, se svým přístupem k ekonomii a oblastmi svého zájmu.


 

Ondřej Kundra        

Novinář, spisovatel a aktivní propagátor zvyšování mediální gramotnosti mladých lidí varuje a nabádá veřejnost k opatrnosti při používání médií. Jeho poslední dílo ´Putinovi agenti´ (2016) napomáhá orientovat se v informacích z médií o ´Ruské propagandě´. Ondřej Kundra věří v liberálnost české společnosti a svobodu projevu, která v nesprávných rukou může znamenat též slabinu. Ruští agenti stále působí v tajných službách na území České republiky s úmyslem oslabit demokracii a následně vyvolat chaos ve společnosti.


 

Martin Reiner

Básník, prozaik a nakladatel v jedné osobě se smyslem pro spravedlnost a svobodu. Autor básní, které jsou přeloženy do několika cizích jazyků, zastává tvrzení, že věci budou tak dobré, jak dobrý bude sám jedinec. Martin Reiner představuje mistra slova, jež dokáže v jedné větě poutavě a skutečně popsat atmosféru celého příběhu. To opět dokázal v jeho poslední knize ´Jeden z milionu´ (2016).


 

Jiří Hájíček

Jiří Hájíček je spisovatelem prozaických děl, které se vyznačují uměním čtivě a lidsky popisovat příběhy hrdinů. Jeho knihy se vydávají v několika cizích jazycích a v roce 2016 měl premiéru film natočený podle jeho knihy ´Zloději zelených koní´. Vyprávění o lidských sudech, kamarádství, rodinné soudržnosti a odpuštění je sepsáno v díle ´Rybí krev´ (2012), které je nyní přeloženo také do ukrajinštiny.     


 

Josef Pazderka 

Pazderka je jeden z hlavních zpravodajů a expertů na problematiku východní Evropy.  Vystudoval historii na FF UK (1999) a rozvojová studia na Oxford Brookes University (2003). Pracoval ve Společnosti Člověk v tísni, od roku 2005 v České televizi. V letech 2006-10 byl zpravodajem ČT v Rusku. Od 2012 je zpravodajem ČT v Polsku.  Od roku 2016 působí jako zástupce šéfredaktora serveru Aktuálně.cz.

 

Místo konání:

Datum:

Od: 17.5.2017
Do: 21.5.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce

dní předem