Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O NÁS V MÉDIÍCH

Jazzový Janáček a Stravinský. Hudebníci hráli v Bulharsku

23.10. 2019 / Metro

České centrum Sofie představilo bulharskému publiku současnou mladou krev české jazzové scény. Hudební těleso Treetop je projekt fungující od začátku loňského roku. Za svou relativně krátkou kariéru se hudebníci, ještě pod původním názvem Drnek/Šanda/Šelep, stihli představit posluchačům většiny velkých českých a moravských měst.
V loňském roce podnikli svoji první zahraniční tour do Polska. Trio hraje vlastní kompozice včetně originálních aranží skladeb Leoše Janáčka nebo Igora Stravinského. Treetop během čtyřdenního turné zahrálo na začátku října ve čtyřech městech: Sofii, Plovdivu, Dimitrovgradu a Burgasu.
Zahajovacím koncertem turné byl česko-bulharský hudební večer na půdě Českého centra. Po boku brněnského tria se představil jazzový soubor tvořený absolventy Národní akademie hudby v Sofii Y Jazz Quintet.
„Jsme rádi, že hudební sál Českého centra Sofie opět ožil jazzem a připomněl sofijským fanouškům jazzu zlatou éru Fialového salonu, jak je tento sál pro svou výmalbu pojmenován. Fialový sál totiž býval vyhlášeným jazzovým klubem, o což se zasloužil bývalý ředitel Českého centra Sofie Michael Pospíšil. V klubu pravidelně vystupovali čeští i bulharští jazzmani,“ říká ředitelka Českého centra Dagmar Ostřanská.
Miniturné tria Treetop pokračovalo na hudební akademii v Plovdivu, následně v rámci zahájení dimitrovgradské Podzimní hudební slavnosti a zakončil je koncert v přímořském Burgasu v Expo centru Flora.
„Jsme vděční Českému centru v Sofii a paní ředitelce Dagmar Ostřanské. České centrum Sofie nám s podporou Hudební fakulty JAMU poskytlo možnost vystupovat před bulharským publikem, které se ukázalo jako náramně vstřícné a otevřené. Na tuto podzimní bulharskou tour jsme se připravovali už od srpna, kdy jsme se sešli při nahrávání našich prvních nahrávek a oficiálních hudebních videoklipů, které budeme v následujících měsících zveřejňovat na našich facebookových stránkách,“ říká akordeonista a kapelník Vojtěch Drnek.Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: