Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O NÁS V MÉDIÍCH

Centra v online prostoru

18. 4. 2020 / Lidové noviny

Česká centra působí ve 25 metropolích tří kontinentů a během roku pořádají až 2000 akcí. V současnosti mají však jedno společné. Všechna jsou zavřená. Koronavirová krize ani v jejich případě neudělala výjimku. I centra ovšem dokázala reagovat – přenesla programové formáty z tzv. živého prostředí do online prostoru a nabídla českým umělcům a celé kulturní sféře možnost prezentovat své projekty touto cestou.

Česká centra mají širokou škálu aktivit a úkolů. Jako organizace ministerstva zahraničí jsou nástrojem české veřejné diplomacie a posilují dobré jméno republiky ve světě. Zemi prezentují od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Zajišťují výuku češtiny v zahraničí a zapojují se do mezinárodních projektů. Vše se nyní muselo přizpůsobit nové situaci.
„S velkým obdivem sleduji, jak efektivně a rychle se kolegům daří transformovat činnost do ryze digitální, virtuální podoby,“ říká Ondřej Černý, generální ředitel Českých center. Ta přicházejí s inovativními online programy včetně inteligentních her, rozhovorů s umělci a experty, ilustrovanými projekty pro děti i příležitostmi ke sdílení a šíření zajímavých nejen kulturních podnětů do světa právě prostřednictvím sítě Českých center.

„Do online prostředí přechází například nová ‚evropská‘ řada projektů EUNIC Science Café, jejichž iniciátorem se počátkem roku stalo České centrum Berlín. Odborníci z různých evropských zemí tu přibližují špičkovou vědu širokému publiku,“ uvádí mluvčí Českých center Petra Jungwirthová. České centrum Londýn prezentuje roční cyklus populárněvědeckých přednášek a debat s českými vědci a inovátory se zaměřením na téma umělé inteligence. V rámci cyklu Science Café je ve spolupráci s ČVUT aktuálně na pořadu tematika boje proti koronaviru s využitím moderních technologií. Dostupná jsou i videointerview z oblasti kultury a umění, například s režisérkou Helenou Třeštíkovou nebo dramatikem a scenáristou Petrem Kolečkem.

Umělci to nevzdávají

České centrum New York právě pomáhá představit sérii knih, jež patří k české klasice – Babičku, Osudy dobrého vojáka Švejka či Válku s mloky, včetně důvodů, proč mohou zaujmout i americké čtenáře. V rámci programu „Umělci, kteří to nevzdávají, ve městě, které nikdy nespí“ vede newyorské centrum online rozhovory i s osobnostmi „s českou stopou“ žijícími ve Spojených státech. Zpěvačka, houslistka a herečka Iva Bittová, skladatel a producent Ondřej Pivec nebo sochař, malíř a muzikant, prapravnuk T. G. Masaryka Tomas Kotík a další v nich hovoří o tom, jak se vyrovnávají se současnou situací, co dělají a na čem pracují.

„České centrum Paříž spustilo na Facebooku projekt virtuální české knihovny a pravidelný sdílený hudební Paris Prague Jazz Club naživo. České centrum Madrid spolupracuje na festivalu Animayo, kam se v květnu virtuálně připojí i vývojáři českých počítačových her a tvůrci animovaných filmů. České centrum Tel Aviv pak na webových stránkách zpřístupňuje speciální rubriku Česká kultura u vás doma,“ vypočítává dál Petra Jungwirthová.

Centrum ve Stockholmu přiblíží tuto sobotu večer Franze Kafku akcí „Zažij Kafku online!“; spisovatele a jeho dílo probere z různých perspektiv i s kresbami Jiřího Slívy. Ilustrovanou mozaiku příběhů dvaceti významných žen představilo na webu České centrum Moskva – výstava České hrdinky je každý týden představována detailním příběhem jedné z hrdinek také na Facebooku. Stejnou platformu zvolilo centrum v Sofii k originální prezentaci češtiny. Zájemce učí denně deset nových českých slov, přes Soundcloud navíc spouští nahrávky povídek i úryvků románů přeložených do bulharštiny. A literatuře se věnuje i Vídeň. Známá autorka knih pro děti Iva Procházková čte ve spolupráci se zdejším Českým centrem na YouTube v němčině vždy večer až do konce dubna ze své knížky Eliáš a babička z vajíčka.

Česko online do světa – #CzechCultureToTheWorld


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: