Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O NÁS V MÉDIÍCH

„České centrum Moskva“: filmy jana svěráka, festival české literatury pro děti, tvorba českých módních návrhářů

24.6. 2019 / Radio Praha

Retrospektivní výstava tvorby českého scénáristy, dramatika a herce Jana Svěráka, svět české dětské knihy, hudebníci států Visegrádské čtyřky, nebo také práce českých módních návrhářů – toto všechno v příštích měsících ruské veřejnosti představí „České centrum Moskva“. Na otázky „Radio Praha“ odpověděla ředitelka centra Hana Skládalová.

Jak moc se Rusové zajímají o české umění a jak dobře se v něm orientují?

„Rusové projevují velký zájem o české umění, protože Česká republika je v Ruské federaci vnímána pozitivně. Nemohu přesně říci, zda jsou populárnější moderní autoři nebo klasičtí. Ale mohu konstatovat, že ruské publikum vyžaduje to nejlepší, díky tomu je nejen v Moskvě velmi kvalitní výběr umělecké tvorby. A my Češi máme co ukázat.“

Daří se Vám zahrnovat představitele českého umění do programu ruských kulturních institucí, nebo představujete české autory a umělce spíše v prostorách Českého centra?

„České centrum na podzim 2019 čeká stěhování na novou adresu (do budovy „Českého domu“ s vlastní galerií s kapacitou cca 50 osob), z tohoto důvodu je v současné době 99 % našich kulturních projektů realizováno ve spolupráci s místními institucemi, například s Treťjakovskou galerií, CDCh (Centrální dům umělce), nebo známou moskevskou sítí kin Karo.  České centrum dělá projekty na profesionální úrovni a díky tomu s námi kulturní instituce rády spolupracují a propůjčují nám výstavní prostory.

Jaké návštěvnosti se těší české akce?

„Na specializované workshopy přichází stovky lidí, ale realizujeme i rozsáhlejší projekty. Například výstavu rusko-českého umělce Viktora Pivovarova, který už dlouhou dobu žije v České republice, navštívilo 93 000 návštěvníků. České centrum Moskva pod mým vedením poněkud změnil strategii, snažíme se směřovat maximum sil na to, abychom přilákali pozornost co největšího kruhu lidí. Pokud se zaměříme na celkový počet akcí, jedná se o mírný pokles v meziročním srovnání, ale za to jsou rozsáhlé a navštěvované.“

Jaké akce České centrum plánuje v nejbližší době?

„V červenci ve spolupráci s Novou Treťjakovskou galerií v jejich letním kině proběhne filmová retrospektiva tvorby Jana Svěráka, která bude zahájena filmem Kolja, na zahájení přijede představitel hlavní dětské role Andrej Chalimon (představitel ruského chlapce Kolji, poznámka redakce). V srpnu pod patronátem velvyslance ČR v RF Vítězslava Pivoňky proběhne již druhý ročník festivalu České republiky, na kterém České centrum zajišťuje kulturní program. Předpokládaná návštěvnost je přibližně 50 000 lidí.“

„V září v Moskevské státní knihovně, se kterou se nám po letech podařilo navázat spolupráci, proběhne měsíc české literatury. Tentokrát bude zaměřen na dětskou literaturu. Nejvíce populární je například „Dášenka čili život štěněte“ od Karla Čapka.“

„Dále plánujeme otevřít velký stánek na moskevské mezinárodní výstavě „Vzdělání a kariéra“, na které Česká republika vystupuje jako speciální host. V roce 2018 se této výstavy zúčastnilo 11 českých vysokých škol. V závěru letošního roku je naplánován knižní veletrh Non-fiction, na kterém představíme tvorbu nakladatelství Albatros.  

A jaké jsou vaše plány na příští rok?

„Příští rok a částečně i letošní, se koná v rámci předsednictví ČR ve Visegrádské čtyřce, z tohoto důvodu připravujeme několik společných projektů. Například minulý týden pod záštitou Českého centra proběhl mezinárodní turnaj v malé kopané „Ball in the game“ mezi týmy velvyslanectví, do kterého se zapojili i diplomatičtí zástupci dalších zemí. Plánujeme organizovat společný koncert Visegrádské čtyřky a také bychom se rádi zaměřili na filmy.

 

Jaká oblast tvůrčí činnosti je vašemu srdci nejblíže? Čím byste chtěli překvapit ruskou veřejnost?

„Ráda bych se zaměřila na módu. V loňském roce jsme začali spolupracovat s Módním domem Slavy Zajceva, podle mého názoru je to jediný ruský módní návrhář uznávaný i mimo Rusko. V současné době velmi aktivně pracujeme na projektu „Móda východu“, kdy ve spolupráci s panem Zajcevem bychom rádi představili módní návrháře z Čech, Slovenska a dalších východních států. I tento projekt probíhá v rámci spolupráce Visegrádské čtyřky.

 

Jak moc se daří seznamovat obyvatele ruských regionů s českým uměním?

Daří se, fungujeme také v regionech. Z měst, ve kterých realizujeme naše projekty, mohu například zmínit Novorossijsk, Petrohrad a jeho okolí, Nižní Novgorod, Krasnodar, Jekatěrinburc a mohla bych pokračovat.

 

 

 

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde.


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: