Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O NÁS V MÉDIÍCH

Noc literatury bude letos v Praze 10

29. 7. 2020 / Právo

Oblíbená Noc literatury, jejímž cílem je představit současnou evropskou literaturu v posledních překladech na netradičních místech a v netradičním podání, se letos odehraje v Praze 10, konkrétně ve Vršovicích. Uskuteční se 7. října, přípravy finišují.
„Letos se slaví 130. výročí narození Karla Čapka, jednoho z velkých evropských spisovatelů. Za 14 let pořádání Noci literatury už nezbývá tolik městských částí, nechceme se vracet, i když Praha 2, kde se akce konala loni, nás hodně lákala,“ vysvětluje Adriana Krásová. Na jejích bedrech opět leží, jak bude Noc literatury vlastně vypadat, proč se bude číst právě v desáté městské části.

Čapek tady žil se svým bratrem Josefem ve vinohradské dvojvile od poloviny 20. let. V památkově chráněném domu se ale číst nebude. „Čapkova vila je mimo trasu, navíc je malá, ale doufám, že v ní budeme mít zahájení,“ říká.

Známí herci budou předčítat na dvaceti místech, např. v podnicích v Krymské ulici, v Šalounově ateliéru, Waldesově centru, kostele sv. Václava, na fotbalovém stadionu Bohemians. Lokality jsou od sebe v docházkové vzdálenosti, aby toho zájemci stihli co nejvíc. Kudy se vydat, napoví mapa. Akce potrvá od 18 do 23 hodin. Mezi těmi, kdo budou předčítat, se objeví mj. Zdeněk Piškula, Berenika Kohoutová, Ondřej Pavelka. Jeden blok potrvá tak 15 minut.

Na otázku, jakou ukázku by lidé rozhodně neměli vynechat, Krásová ale nechce odpovídat. „To já vám opravdu neřeknu, protože by to nebylo fér. Myslím, že letos máme velmi dobrý ročník, silné tituly,“ konstatuje s úsměvem.

Obrázek o tom, co je čeká, si posluchači mohou udělat díky kampani, která bude spuštěna na sociálních sítích. Představí jednotlivé knihy, které budou v říjnu prezentovány. Akce se koná nejen v Praze, zapojilo se kolem 55 knihoven z celé republiky. Krásová ji připravuje tři roky. Předtím působila například jako ředitelka Českého centra v Madridu, pracovala pro Evropské město kultury v Plzni. A jaká je čtenářka? Aktuálně ji zaměstnává třídílný životopis Franze Kafky.

„Dokud to všechno nepřečtu, nebudu číst nic jiného,“ usmívá se. Ovšem teď se snaží dělat něco jiného než do něčeho koukat. „Teď jsme byli pořád na sítích, oči trpí,“ krčí rameny, zatímco si užívala s ratolestmi na pískovišti.


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: