Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Česko v Baumanově parku

Rozhovor o Festivalu České republiky s Hanou Skládalovou, ředitelkou Českého centra Moskva. Závěrečný srpnový víkend v moskevském Baumanově parku proběhl ve znamení gurmánských specialit i české muziky. 24. a 25. srpna 2019 se zde uskutečnil rozsáhlý Festival České republiky, který přiblížil obyvatelům ruské metropole naši kulturu. Festival se uskutečnil za podpory Velvyslanectví ČR v Moskvě, Českého centra Moskva a CzechTourism Moskva. Záštitu poskytl prezident Miloš Zeman. O významu akce dále hovoří také čísla: během jediného víkendu se sem přišlo podívat 55 000 návštěvníků. V dnešním vydání přinášíme rozhovor s Hanou Skládalovou, ředitelkou Českého centra Moskva.

O přitažlivosti české tématiky nemůže být pochyb, na akci se přišly podívat desítky tisíc lidí. Co bylopodle vás hlavním „lákadlem“?

 Zásluhu na tomto úspěchu nese bohatý kulturní program. Přiblížil návštěvníkům nadání a tvořivost mnoha českých umělců. Představili jsme zde například lidový folklórní soubor  Rosénka, nadaného akordeonistu Vojtěcha Szabó, mladého zpěváka Timmyho Whita, režiséra Jiřího Stracha, herce Filipa Cíle nebo  legendární folk-rokovou skupinu Fleret, která Moskvu svým koncertem  v sobotu i neděli roztančila. 

Další vyhledávanou atrakcí byla česká kuchyně, kulinářská show spojená s ochutnávkou a food court.  Samozřejmě nesmím zapomenout na tradiční českou pivní zónu. Velkému zájmu se těšilo i české sklo nebo původní česká kosmetika.

Součástí programu byla také prezentace češtiny a kurzů českého jazyka. Jaký je zájem o výuku češtiny v Moskvě?

 Enormní.  V průběhu soboty a neděle probíhaly hodinové výukové bloky, od češtiny pro děti, přes zajímavé podoby a odlišnosti českých a ruských slov až po velký český diktát. Díky prezentaci kvalitních jazykových kurzů budeme s největší pravděpodobností výuku jazyka výrazně rozšiřovat.

Letošek přilákal o 20 000 návštěvníků více než v minulém roce.  Je možné se již teď přihlásit na  další ročník  s prezentací produktů nebo služeb? Kam se zájemci mohou obrátit?

 Tradici festivalu hodláme rozvíjet a budeme v tomto duchu nadále ve spolupráci s velvyslanectvím pokračovat, neboť se stal součástí pravidelných akcí města Moskvy. V současné chvíli zvažujeme, zda se bude jednat o každoroční projekt nebo v odstupu dvou let. Rádi bychom rozšířili účast českých firem, které do Moskvy přivezou tradiční české produkty. V  případě zájmu se obracejte na e-mail program.moscow@czech.cz.

Na  jaké další akce se mohou těšit návštěvníci Českého centra Moskva?  Co zajímavého chystáte na podzimní sezonu?

 V září nás čeká Festival české literatury v Ruské státní knihovně. Představeny budou projekty, které Česká centra připravila v rámci oslav 100 let vzniku samostatného Československa. Nakladatelství Meander uvede výstavu „Manamana“, ve které mladí absolventi českých výtvarných akademií představí vlastní ilustrace ke Starému zákonu. Připomeneme výročí 120 let od narození slavného českého autora dětské literatury Ondřeje Sekory a v rámci festivalu se bude konat také Noc české literatury. Čeká nás festival českého filmu Czech In, který probíhá v Moskvě i dalších ruských městech. Připravujeme ve spolupráci s panem velvyslancem Vítězslavem Pivoňkou účast České republiky na 50. ročníku Veletrhu vzdělávání a kariéra, finalizujeme program na knižním veletrhu Nonfiction. V rámci předsednictví V4 plánujeme vánoční koncert.  Nesmím opomenout důležité datum – 21. 11. 2019, kdy bude zahájena činnost galerie Českého centra Moskva na nové adrese, a to krásnou výstavou Handmade Dreams. Příznivci české kultury tak budou v každodenním kontaktu s produkcí Českého centra v Moskvě.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů!