Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Pavla Petrová, ředitelka Institutu umění – Divadelního ústavu, o spolupráci s Českými centry

Do roku 2020 jsme vstoupili s vizí naplňovat tehdy čerstvě podepsané Memorandum o spolupráci Institutu  umění – Divadelního ústavu a Českých center (ČC) v oblasti podpory kulturních projektů. Naživo se nám podařilo stihnout společně podpořit česká scénická umění na lednových profesních akcích v New Yorku. Česká delegace navštívila festival a sympozium Under the Radar a veletrh scénických umění APAP.

Následovalo období, ve kterém jsme se museli vlivem pandemie rychle zorientovat v tom, jak můžeme v nových podmínkách pracovat. Významným momentem byla společná příprava programu Dne hudby, který celosvětově připadá na 21. června. Součástí akce bylo i do zahraničí streamované vystoupení kapel vybraných původně na showcaseové festivaly. Ve streamu byl premiérově uveden i videoklip Aftered mind of 20-20. Tento audiovizuální projekt vznikl při vědomí celosvětové krize, která přinesla řadě lidí stres, úzkost i strach. Hudbu k němu složil český skladatel žijící v Los Angeles Elia Cmíral a skladbu nahrál Epoque Quartet.

V září jsme s ČC Berlín tradičně spolupracovali na uspořádání 4. ročníku Kus: Česka / EinStück: Tschechien, který prezentuje současnou českou dramatiku v Německu.

V listopadu se s ČC Londýn podařilo podpořit zástupce české hudební scény na akci Electronica: Vision of Sound II, která na londýnském eventu Central Party Digital představila novou generaci umělců současné elektronické hudby ze střední Evropy.

Momentálně, stále v online módu, spolupracujeme na přípravách lednové konference The Days After: Etická dilemataindustriální a post-industriální společnostiv divadle 20. a 21. stoletíve světle divadelních herKarla ČapkaRUR aBílá nemoc.

Loňský rok nás určitě skokově posunul ve využívání digitálních technologií. Upřímně však doufám, že v tom letošním už bude zase možné proměnit čas u obrazovek v cenná osobní setkání.