Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Rozhovor s Helenou Koenigsmarkovou, ředitelkou Uměleckoprůmyslového muzea

Jaká byla vaše spolupráce s Českými centry v roce 2020?  

Těšila jsem se, pravda, na bohatější spolupráci, kterou jsme měli naplánovanou třeba ve formě představení fenoménu Lidy a Ziky Ascherových ve vašem Českém centru v New Yorku. Všeobecná situace to ale zatím pozastavila. 

Na co se těšíte, jaká máte očekávání z hlediska této spolupráce v roce 2021? 

Těším se, že nám ten New York vyjde v roce 2021; ale také doufám v další projekty, na kterých budeme spolupracovat. Máme společnou oblast zájmu, kterou je český design. Zde je, myslím, úloha Českých center dobře viditelná; s malým nákladem se dají připravovat odborně zajímavé věci, vhodné pro zahraniční kontakty.

A vůbec – jaký bude ten příští rok?  A jaký si přejete, aby byl? 

Samozřejmě, že se všechna novoroční přání nesou v duchu ať je ten příští rok lepší. Ale byl ten letošní zase tak špatný? Já mám opravdu dlouhodobě jako rodinné motto, že všechno zlé je k něčemu dobré; vždy se to v nějaké formě potvrdí. Byli jsme všichni více se svými rodinami, uspořádávali jsme si osobní archivy, rovnali knihovny, psali těm, které jsme dlouho nekontaktovali… Nemělo by se toto stát více samozřejmou součástí našich životů? Být ohleduplní k okolí po všech stránkách, neplýtvat, vážit si přírody atd. Rozhodně bych si nepřála, aby vše bylo jako předtím, to nejde. 

V jaké oblasti můžeme být světu vzorem a inspirací? V čem jsme dobří? 

Není nutné být v něčem vzorem, nejsme opravdu best in…“. Ale asi jsme dobří v mezních situacích, pořád jsme ochotni je řešit co nejvíce s humorem. Takže: nepodléhat panice a nenechat se otrávit různými fake news. A nejenom jimi… 

Hlavně ať je  ten další rok zajímavý!