Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Deadtown: magický svět bratří Formanů poprvé ve Velké Británii

27. - 29. června 2019 Birmingham Repertory Theatre, Broad Street, Birmingham, B1 2EP

Divadlo bratří Formanů dostává konečně šanci okouzlit britské publikum. Na pozvání prestižního Festivalu evropského umění v Birminghamu přiváží do Británie 20 akrobatů, tanečníků, herců, zpěváků a muzikantů, aby v předním repertoárovém divadle uvedli jejich nejnovější představení Deadtown, které nabízí netradiční pohled na Divoký západ. Příběh kouzelníka a iluzionisty opájejícího se novými vynálezy a pohybujícího se mezi realitou a iluzí patří mezi letošní festivalové hity. 

Renata Clark, České centrum Londýn:

Je obrovskou poctou, že si organizátoři festivalu vybrali pro slavnostní zahájení jubilejního 10. ročníku festivalu právě show Divadla bratří Formanů. Je to výsledek našeho dlouhodobého partnerství s tímto festivalem. Britská premiéra Deadtown navazuje na předchozí prezentace českých umělců jako jsou např. DOT504 či VerTeDance, kteří se ve spolupráci s Českým centrem Londýn  zde již představili“,

Festival evropského umění v Birminghamu se v posledních letech výrazně vyprofiloval a zařadil mezi nejlepší britské festivaly performativního umění. Pod vedením uměleckého ředitele Miguela Oyarzuna festival mění pohled na tradiční divadlo, překračuje hranice uměleckých disciplín a zároveň odstraňuje hranice mezi umělci a diváky. Každé léto tak mají lidé možnost nahlédnout do zákulisí birminghamského Repertory Theatre a setkat se při neformální večeři s umělci z celého světa.

Miguel Oyarzun, ředitel birminghamského Festivalu evropského umění:

Představení Deadtown je naprosto novým, inovativním a vzrušujícím propojením filmu a performance. Nejenže se skvěle hodí pro jeviště birminghamského divadla, ale zapadá přirozeně i do étosu festivalu. Má napínavý děj, ale zároveń je plné vtipu a okouzlujících uměleckých výkonů. Na konci představení, kdy se pódium promění ve westernový salon, mají navíc diváci možnost si na pódiu s umělci zatancovat nebo s nimi i popít. To je přesně to, o čem náš festival je - stírá hranice mezi umělci a obecenstvem, a stává se tak nezapomenutelným zážitkem.

Letošní britská premiéra představení Deadtown má vše, co se od Divadla bratří Formanů očekává: cirkusově nalíčené herce, omšelou, lehce dekadentní stylizaci a naivní komické scénky, které se střídají s vytříbenými akrobatickými výstupy. Především ale - silnou představivost. A protože se příběh odehrává beze slov, stejně jako němá groteska, tak obdobně jako filmy ze začátku kinematografie běží také v některých scénách děj zrychleně a herci dokonale imitují trhané pohyby, jak to známe z projekcí prvních celuloidových snímků. Wild West Show tak přináší dokonalý estetický zážitek.

Deadtown je skvělou poctou němému filmu, westernům a cirkusu, který spojuje tanečníky, umělce aakrobaty. Jelikož jde o představení beze slov, je přístupné obecenstvu z celého světa, a skvěle se tak hodí pro mezinárodní prezentaci. Představení již bylo například ve Španělsku nebo Francii, kde naprosto nový pohled na slavný Divoký západ sklidil velký úspěch.

Termíny představení:

27. června - 19:30
28. června - 19:30

29. června - 16.00

#Deadtown @CzechCentreLnd

 

PRO MÉDIA:
Více informací: www.czechcentre.org.uk
Fotografie a další tiskové materiály: Tereza Matysová comms@czechcentre.org.uk, 07768 935 361
Twitter: twitter.com/CzechCentreLnd 
Facebook: www.facebook.com/londonczechcentre 
Instagram: www.instagram.com/czechcentrelondon

 

DIVADLO BRATŘÍ FORMANŮ
Divadlo bratří Formanů je již dvacet pět let jedním z nejvýraznějších uměleckých uskupení českého divadla. Svým netradičním pojetím, stylem práce a poetikou se však z něho zcela vymyká. Kromě bratrů Petra a Matěje Formanových a několika málo stálých členů (Veronika Švábová, Andrea Sodomková, Josef Sodomka, Marko Ivanovič a Ivan Arsenjev), totiž vzniká pro každé představení nový tým, přinášející novou energii a dovednosti.

http://www.deadtown.cz/

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků. Od února 2018 je generálním ředitelem Českých center Ondřej Černý.

http://www.czechcentres.cz

 

Kontakt pro novináře:  

Česká centra:

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí, M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251   

 

Tisková zpráva v pdf:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: