Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Film at Lincoln Center uvede “Ester Krumbachová: Nepoznaný génius Československé Nové vlny“ ve dnech 24. - 29. května

Tisková zpráva Českého centra – ústředí – 16. 5. 2019

České centrum New York ve spolupráci s Film at Lincoln Center představí dílo české kostýmní výtvarnice, scénáristky a režisérky Ester Krumbachové. Deset snímků se bude promítat v prostorách kina Francesca Beale Theater v Lincoln Centru od 24. 5. do 29. 5. 2019. Mezi uvedené snímky, na kterých se Krumbachová podílela, patří například Sedmikrásky, Ucho, Valérie a týden divů či Démanty noci.

JORDAN RAUP, MANAŽER DIGITÁLNÍHO MARKETINGU V LINCOLN CENTER:
„I přestože byla Ester Krumbachová považována režisérkou Věrou Chytilovou za nejvýraznější osobnost Československé Nové vlny, je její dílo často přehlíženo. Tato kostýmní výtvarnice, scénáristka a režisérka sdílela svou surrealistickou, trefnou a radikální představu s režiséry, jako byla Věra Chytilová (Sedmikrásky), Karel Kachyňa (Ucho), Jaromil Jireš (Valérie a týden divů) nebo Jan Němec (Démanty noci), který si Krumbachovou vzal za manželku a považoval ji za svou múzu.

Nedlouho poté, co natočila svůj režisérský debut Vražda Ing. Čerta s Jiřinou Bohdalovou a Vladi-mírem Menšíkem v hlavních rolích, byla Ester Krumbachová spolu s dalšími umělci zařazena na černou listinu československého komunistického režimu. Letos v květnu si připomeneme jedinečný odkaz, který Krumbachová zanechala v české kinematografii, během dvaceti promítání těch nejdůležitějších filmů Nové vlny.“


Filmy a jejich popis:


VŠICHNI DOBŘÍ RODÁCI (Kostýmy)

Vojtěch Jasný, Československo, 1968, 115 min

Česky s anglickými titulky

Vesnická kronika Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci v symbolických a poetických obrazech rekapituluje tragické důsledky násilné kolektivizace, jež v jedné moravské vesnici během několika let nenávratně zpřetrhaly vazby mezi lidmi, vytvářené po staletí z generace na generaci, a pokřiví jejich charaktery. Osudy většiny postav byly inspirovány životy obyvatel Jasného rodné vesnice Kelč a mnohá fakta odpovídají skutečnosti.

Sobota 25. května, 14:30

Středa 29. května, 20:45

 

...A PÁTÝ JEZDEC JE STRACH (Scénář, kostýmy)

Zbyněk Brynych, Československo, 1965, 35mm, 100 min

Česky s anglickými titulky

Jedno z nejoceňovanějších děl režiséra Zbyňka Brynycha zrcadlí snahu filmařů Československé nové vlny pozměnit a obohatit jednostranný pohled na období nacistické okupace. Komorní expresionistické drama se do období protektorátu vrací prostřednictvím postavy židovského lékaře,

docenta Brauna, který je neokázalý hrdina a nachází v sobě sílu vzdorovat bezmoci, ponížení i svému nejnebezpečnějšímu nepříteli – strachu...

Neděle 26. května, 18:30

Středa 29. května, 18:30

 

KOČÁR DO VÍDNĚ (Kostýmy)

Karel Kachyňa, Československo, 1966, 78 min

Česky s anglickými titulky

Jednou z životních rolí Ivy Janžurové se stala hlavní hrdinka psychologického dramatu režiséra Karla Kachyni a scenáristy Jana Procházky. V Kočáru do Vídně dva prchající rakouští dezertéři donutí mladou venkovanku Kristu, aby je svým povozem dopravila přes Znojmo za hranice. Nadčasový příběh, vyprávějící o redistribuci viny a odplaty v době vymknuté z kloubů, samozřejmě nadlouho skončil v normalizačním trezoru.

Neděle 26. května, 14:00

Středa 29. května, 16:30

 

SEDMIKRÁSKY (Scénář, kostýmy)

Věra Chytilová, Československo, 1966, 35mm, 74 min

Česky s anglickými titulky

Jedním z nejoceňovanějších titulů Československé nové vlny šedesátých let dodnes zůstává druhý celovečerní režijní projekt Věry Chytilové. Nadčasovost provokativní morality o dvou dívkách, které se rozhodnou být zkažené stejně jako svět kolem nich, se vymyká konkrétní sociálně-politické realitě, ve které film vznikal.

Pátek 24. května, 21:00

Pondělí 27. května, 18:30 (Uvede Irena Kovářová)

 

DÉMANTY NOCI (Kostýmy)

Jan Němec, Československo, 1964, 66 min

Česky s anglickými titulky

Digitálně restaurovaná verze. Velkou cenu na MFF v Mannheimu-Heidelbergu získal v roce 1964 Jan Němec, jehož drama Démanty noci se tak stalo jedním z prvních mezinárodně oceněných snímků Československé nové vlny. Démanty noci nahlížejí na válečné téma na svou dobu neobvyklým, intenzivně subjektivním pohledem.

Sobota 25. května, 17:00

Úterý 28. května, 18:30

 

UCHO (Scénografie)

Karel Kachyňa, Československo, 1970, 94 min

Česky s anglickými titulky

Jedním z nejpůsobivějších filmů, které vzešly ze spolupráce scenáristy Jana Procházky a režiséra Karla Kachyni, se stalo mistrovské psychologické drama Ucho. Podobně jako řada dalších filmových titulů připravovaných ve svobodnější atmosféře na sklonku 60. let a otevřeně obžalovávajících totalitní režimní praktiky se snímek dostal k divákům až po roce 1990.

Pátek 24. května, 17:00

Neděle 26. května, 20:45

 

OVOCE STROMŮ RAJSKÝCH JÍME (Scénář, kostýmy)

Věra Chytilová, Československo, 1970, 99 min

Česky s anglickými titulky

Téma partnerské nevěry motivované „únavou materiálu“, zvědavostí a nudou patří ve vztahových tragikomediích Věry Chytilové k oblíbeným prvkům. V podobenství, volně navázaném na biblický příběh o Evě, Adamovi a hadovi-svůdci, se k němu autorka vrátila. Ovoce stromů rajských jíme je posledním snímkem, který režisérka realizovala ve „svobodných“ šedesátých letech.

Sobota 25. května, 20:30

Pondělí 27. května, 14:30

 

AŤ ŽIJE REPUBLIKA (Kostýmy)

Karel Kachyňa, Československo, 1965, 134 min

Česky s anglickými titulky

Přelomový snímek režiséra Karla Kachyňy vyvažuje snově básnivými obrazy drsnou realitu sklonku války a vypráví příběh o dvanáctiletém Olinovi. Moravská vesnička Nesovice se stává dějištěm událostí, jejichž průběh akcelerují blížící se frontové boje. Malý protagonista žije v obavách z přísného otce, současně však udiveně pozoruje chování dospělých.

Neděle 26. května, 15:45

Úterý 28. května, 20:00

 

VRAŽDA ING. ČERTA (Režie, scénář, kostýmy)

Ester Krumbachová, Československo, 1970, 87 min

Česky s anglickými titulky

Jediným režijním počinem scenáristky a kostýmní výtvarnice Ester Krumbachové zůstává komedie Vražda Ing. Čerta. Na tom, že svébytný snímek zůstal ve filmografii Krumbachové solitérem, má krutý podíl začínající normalizace. Snímek je celistvým a zralým autorským debutem, do jehož půdorysu se promítá dobový feminismus obohacený o svébytný zlomyslný kritický rys, jenž u Krumbachové, stejně jako u Chytilové, zasahuje obě pohlaví.

Pátek 24. května, 19:00

Pondělí 27. května, 16:30

 

VALÉRIE A TÝDEN DIVŮ (Scénář, produkce)

Jaromil Jireš, Československo, 1970, 77 min

Česky s anglickými titulky

„Černý román“ Vítězslava Nezvala Valérie a týden divů (1932) převedl Jaromil Jireš do podoby poetického hororu pro dospělé, jenž se stal jedním z posledních „svobodných“ titulů Československé nové vlny. Protagonistkou vyprávění koncipovaného jako snová feérie je třináctiletá dívka, jejíž poklidný život po boku přísné babičky se změní v podivuhodné, nebezpečné dobrodružství. Touha odhalit tajemství vlastního původu zavede Valérii do fantazijního světa obývaného postavami, jejichž statut je unikavý a vychází stejně tak z reality jako z dívčiných úzkostí a přání.

Sobota 25. května, 18:30 

Pondělí 27. května, 20:30

 

Filmová projekce Ester Krumbachová: Nepoznaný génius Československé Nové vlny  je projektem Českého centra New York ve spolupráci s Film at Lincoln Center.

www.czechcentres.cz

new-york.czechcentres.cz/cs

 

Kontakt pro novináře:

Oddělení komunikace a marketingu Českých center 

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: +420 725 890 030, T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251;  E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz

 

Tisková zpráva v pdf:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: