Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Literární tour Marka Šindelky v Bulharsku a Severní Makedonii

Tisková zpráva ze dne 28. 3. 2019

Na počátku dubna Marek Šindelka přijede do Bulharska, aby osobně představil bulharská vydání svých knih Chyba, Mapa Anny a Zůstaňte s námi. Po bulharském turné – Sofie, Burgas a Stara Zagora, autor zavítá do Skopje, kde se zúčastní prezentace přeloženého do makedonštiny titulu Únava materiálu. Cesta Marka Šindelky do Bulharska a Severní Makedonie se uskutečňuje v rámci Programu podpory autorské mobility Českého literárního centra, sekce Moravské zemské knihovny v Brně. Spoluorganizátorem akcí v Bulharsku je nakladatelství Izida. Spoluorganizátory akcí v Severní Makedonie jsou Velvyslanectví ČR ve Skopje, Nakladatelský dům Antolog a Oddělení českého jazyka na Katedře slavistiky Filologické fakulty Blaže Koneského Univerzity Sv. Cyrila a Metoděje ve Skopji. 

Marek Šindelka patří mezi nejpopulárnější mladé spisovatele nejen v České republice, ale i v zahraničí. Jeho knihy se těší čtenářskému zájmu v Holandsku, Polsku, Belgii, a také v Bulharsku a Severní Makedonii. Při své první návštěvě Bulharska v roce 2014 se Marek Šindelka zúčastnil Mezinárodního literárního festivalu v Ruse a setkání s překladateli a nakladateli v Českém centru Sofie. Výsledkem bylo vydání dvou jeho knih v bulharském překladu – Chyba a Zůstaňte s námi (přel. Krasimir Prodanov, vyd. Izida). Letos v nakladatelství Izida vychází třetí Šindelkova kniha – povídkový soubor Mapa Anny – zase v překladu od Krasimira Prodanova. Stejné nakladatelství chystá na příští rok vydání románu Únava materiálu, který už vyšel v makedonském překladu od Jasminky Delovy-Soljanovy a Daniely Rous-Miševsy  v Nakladatelském domě Antolog.

Celé literární turné vzniklo z iniciativy Českého centra Sofie a Nakladatelství Izida. Stejně tak České centrum Sofie přišlo s návrhem na prodloužení turné do Severní Makedonie ve spolupráci se Zastupitelským úřadem Skopje se myšlenku podařilo realizovat.

První setkání Marka Šindelky s bulharskými čtenáři a prezentace bulharského překladu povídkového souboru Mapa Anny bude v pondělí (1. dubna) od 18.00 hod. v Českém centru Sofie. Moderátorem večera bude překladatel Krasimir Prodanov. V úterý (2. dubna) se autor a jeho bulharský překladatel představí před publikem v Burgasu od 18.00 hod. v Kulturním centru Mořské kasino. Ve středu
(3. dubna) Marek Šindelka a Krasimir Prodanov se zapojí do 14. ročníku čtenářského maratonu Stara Zagora čte, jehož organizátorem je Knihovna Родина (Vlast). Akce s jejich účastí proběhne od 18.00 hod v Muzeu bulharského spisovatele Geo Mileva.

DAGMAR OSTŘANSKÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA SOFIE:

„S nejnovější tvorbou Marka Šindelky jsme měli možnost se potkat již v rámci právě proběhlého Měsíce komiksu. Bulharské publikum zaujal komiksový román Svatá Barbora. Na kterém společně pracovali Marek Šindelka, Vojtěch Mašek a výtvarník Marek Pokorný.“

Po Sofii, Burgasu a Stara Zagoře Marek Šindelka zavítá do hlavního města Republiky Severní Makedonie. V pátek (5. dubna) dopoledne se sejde se studenty oboru český jazyk a literatura na Filologické fakultě Blaže Koneského Univerzity Sv. Cyrila a Metoděje ve Skopji. Prezentace makedonského překladu románu Únava materiálu se uskuteční od 19.30 v Galerii Kulturního centra mládeže za účasti autora, překladatelky Jasminky Delovy-Soljanovy a makedonského spisovatele Alexe Bukarski.

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků. Od února 2018 je generálním ředitelem Českých center Ondřej Černý.

www.czechcentres.cz

Kontakt pro novináře:  Česká centra: Oddělení strategie a marketingové komunikace

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí; M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251   

Tisková zpráva v pdf:


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
PARTNEŘI: