Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Noc literatury potřinácté

9. 5. 2019 (čtvrtek), 18.00 – 23.00 Tisková zpráva, Česká centra – ústředí, 7. 5.2019

Projekt se koná pod záštitou Zdeňka Hřiba, primátora hlavního města Prahy.

13. ročník Noci literatury spolupořádá městská část Praha 2.

Ve čtvrtek 9. května 2019 v 18 hodin začíná 13. ročník Noci literatury. Známé herecké osobnosti budou číst úryvky knih zahraničních autorů. Díky Noci literatury se návštěvníci opět dostanou do nevšedních nebo i běžně nedostupných (celkem 19 vybraných míst).  Vstupné na všechna místa je zdarma. Ve stejný den probíhají čtení v dalších 62 městech v Česku. Česká centra však organizují Noc literatury také v Evropě i v zámoří.

Iniciátorem a hlavním organizátorem dnes již mezinárodní literární události jsou Česká centra. Noc literatury připravují ve spolupráci s klastrem EUNIC (European Union National Institutes for Culture), zahraničními velvyslanectvími a nakladatelstvím Labyrint. Každá z devatenácti zúčastněných zemí představí jednoho svého současného autora v novém českém překladu.  Zážitek z literatury je umocněn unikátní formou, schopnou oslovit i návštěvníky, kteří se v důsledku moderních technologií s tištěným slovem či přednesem  poněkud míjejí.

ZDENĚK HŘIB, PRIMÁTOR HLAVNÍHO MĚSTA PRAHA:

„Naučil jsem se číst už ve čtyřech letech. A přečetl jsem do dnešního dne nepočítaně knih. Je velká škoda, že nyní na čtení nemám tolik času. Myslím si, že lidé by měli číst pravidelně, protože knihy jsou zásadním nástrojem pro udržení vzdělané společnosti. Proto jsem také moc rád, že Noc literatury v Praze probíhá už potřinácté.“

Současná literatura, netradiční místa, známé herecké osobnosti – to je literární happening Noc literatury, který se v roce 2019 koná již potřinácté, tentokrát ve spolupráci s městskou částí Praha 2. Devatenáctka v letopočtu je pro tento ročník symbolická: 19 herců bude číst na 19 místech ukázky z 19 zahraničních knih v nových překladech. Rok 2019 je také rokem několika výročí a to hlavní, 30 let od Sametové revoluce, inspirovalo letošní Noc literatury při výběru čtecích míst, která částečně kopírují trasu studentské demonstrace 17. listopadu 1989.  Také počet vysokých a středních škol, jež se do letošní Noci literatury zapojily, je vyšší než v minulých letech. Rok 1989 přinesl i větší otevřenost české společnosti a stejně tak se otevírá i Noc literatury. Podruhé je její součástí romská literatura a novinkou letošní Noci literatury je zařazení ukrajinské literatury, a to konkrétně čtení z knihy Oksany Zabužko „Muzeum opuštěných tajemství´“

ADRIANA KRÁSOVÁ, VEDOUCÍ PROJEKTU NOC LITERATURY:

„Noc literatury je originální, osobitá událost, která spojuje několik vjemů a zážitků. Posluchači se během Noci literatury seznamují se současnou evropskou literaturu, s myšlením a tvorbou současných autorů v nejnovějších překladech do češtiny. Ty jim ve svém přednesu přibližují známí herci v místech, kam se posluchači předtím mnohdy nepodívali nebo o nich ani nevěděli, i když jsou to často místa, kolem nichž třeba denně chodí…“ 

 JAROSLAV ŠOLC, MÍSTOSTAROSTA PRAHY 2:

„Praha 2 nabízí řadu zajímavých míst spjatých s naší kulturou a historií, známých i méně známých. Těší mě, že některé z nich budeme moci představit při Noci literatury, jedinečné akci, na které se letos naše městská část organizačně podílí. Volba území, kde se akce bude odehrávat, připomene i letošní výročí Sametové revoluce a skutečnost, že  studentský průvod vyšel před třiceti roky právě z Albertova. Přeji všem návštěvníkům silný, působivý zážitek.“

Pozvání k pražskému „nočnímu čtení“ letos přijali Pavol Smolárik, Lukáš Hlavica, Tereza Voříšková, Miroslav Táborský, Maryana Kozak, Filip Březina, Zuzana Bydžovská,  Markéta Frösslová, Patrik Děrgel, Milena Steinmasslová, Martin Pechlát, Jiří Suchý z Tábora, Antonie Formanová, Vladimír Škultéty, Petr Vančura,  Vladimír Polívka, Martin Myšička, Daniel Bambas, Jiří Štrébl, Igor Bareš.

Letošní nabídku tvoří 19 zajímavých a veřejnosti často běžně nedostupných míst Prahy 2 v oblasti Karlova, Albertova, Vyšehradu, Podskalí a Nového Města.  Vyhledávánými místy happeningu se nejspíše stanou sídlo Dopravy a skladu dekorací Národního divadla Apolinář, Jedličkův ústav na Vyšehradě, muzea Přírodovědecké fakulty UK nebo prostory kubistických domů v Podskalí.  V Galerii Tančící dům, která sídlí v ikonické stavbě navržené Vlado Milunićem a Frankem O. Gehrym, nalezne návštěvník vedle samotné „výstavy čteného slova“ v rámci Noci literatury také  kvalitní české i světové umění.  Konkrétně 9. 5. 2019 zde bude k vidění výstava Kája Saudek: Od aut po ženy představující soubor několika stovek Saudkových děl. Geograficky nejvýše položeným místem je Zemská porodnice Kaple sv. Kříže u Apolináře, nejhlouběji se návštěvníci ponoří na palubu parníku Vyšehrad či do prostor galerie Display. Místa představujeme postupně formou kvízu na instagramu.

Všech devatenáct titulů  letošní Noci literatury  představili formou facebookových pozvánek jejich překladatelé. Překladatelům a podpoře překladů v evropském kontextu bude věnována i diskuze 12.5. v 11 hod. v rámci Café Evropa na Světu knihy.

NOC LITERATURY PRO DĚTI -  TENTOKRÁT S ČESKOU POŠTOU

Čtvrtek 9. května, 13.00 - 18.00, Botanická zahrada, Na Slupi 433/16, Praha 2

Bonbonek v podobě dětského čtení a hravých interaktivních dílen je velkou novinkou letošního třináctého ročníku. Samostatná akce, která se bude konat 9. května 13-18 v Botanické zahradě nese název Noc literatury pro děti - tentokrát s Českou poštou a v této míře, rozsahu a atraktivitě provází Noc literatury vůbec poprvé. Připravila ji Česká centra ve spolupráci s partnerem Noci literatury Českou poštou a cílem je oslovit  malé i velké čtenáře či malé filatelisty, kteří si rádi prohlížejí  známky na dopisech nebo by si je chtěli nakreslit a vyhrát pěknou cenu. Děti si budou moci také vytvořit vlastní zahrádku ve sklenici, poslechnout si čtení pohádkové babičky  nebo si jen listovat v  dětských knihách  evropských autorů.

(Program dětského workshopu tvoří nedílnou součást tiskové zprávy, příloha č. 1)

NOC LITERATURY V ZAHRANIČÍ  

Také Noc literatury ve světě probíhá pod hlavičkou Českých center. Díky spolupráci s partnery se během května a června bude číst ve více než pětadvaceti městech:

Amsterdam, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bratislava, Budapešť, Debrecín, Humenné, Kežmarok,  Košice, Levice, Liptovský Mikuláš,Lisabon, Londýn, Martin, Modrá, Moskva, Nitra, Nové Zámky, Paříž, Petrovany – Prešov, Piešťany, Poprad, Povážská Bystrica, Řím, Senec, Soul, Sofie, Trnava.

HISTORIE PROJEKTU NOC LITERATURY

Když v roce 2006 přišel tehdejší generální ředitel Českých center Jan Bondy s nápadem realizovat „přehlídku úryvků světové literatury“, nikdo by nepomyslel, že během několika let se z komorní akce pro pár desítek účastníků stane obří projekt, který každoročně přiláká 8 000 návštěvníků. První čtení se uskutečnilo v Galerii Českých center v Rytířské
a dále na několika vybraných pražských místech.

Česká centra získala v  roce 2011 grant Culture. Díky tomu se projekt European Literature Nights  dostal  do dalších evropských zemí. Během uplynulých let se z relativně malého projektu stal jeden z nejrozsáhlejších literárních happeningů s mezinárodním přesahem. Za dobu svého konání představil jen v Praze více než 250 knih. Každoročně se zvyšuje počet míst a měst, přibývá zájemců o partnerství ze stran renomovaných institucí. V předchozích letech se četlo například na Malé Straně, úspěšná setkání s literaturou proběhla také v Libni, na Smíchově, na Letné, na Žižkově, v Dejvicích, v Karlíně, v Nuslích či Michli a v roce 2018  na Starém a Novém Městě Prahy 1. Čtenářský happening se tentokrát koná v den zahájení Světa knihy.

 Realizace literárních projektů s mezinárodní účastí tvoří nedílnou součást programové nabídky Českých center. Ročně se uskuteční bezmála 250 literárních akcí v zahraničí.

 Více na:

http://www.nocliteratury.cz

http://www.czechcentres.cz/

 

Tisková zpráva v pdf:

Noc literatury pro děti:


 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: