Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Pražské imprese

Galerie Českých center, Rytířská 31, Praha 1 4. 7. 2019 – 4 . 9. 2019 Tisková zpráva, Česká centra ústředí, 18. 6. 2019

Letní měsíce budou v Galerii Českých center patřit fotografiím. Jejich autor Alexandr Paul ml. se rozhodl představit po více než 30 letech kolekci autorských snímků. Výstava s názvem „PRAŽSKÉ IMPRESE“ sestává z  90 originálních barevných fotografií, které vznikaly v rozmezí 70. – 80. let a zachycují poetické momenty města. Praha je tak znázorněna v mnoha svých podobách, od melancholické přes tajemnou, až po Prahu „jásavou“. Všechny snímky vznikaly na materiálu švýcarské výroby CIBACHROM.

PRAŽSKÉ IMPRESE je název výstavy, kterou tvoří rozsáhlý soubor barevných fotografií o rozměru 50x60cm. Český fotograf Alexander Paul ml. se nechal inspirovat barevností hlavního města a současně připomenout starou Prahu. Je to právě světlo, které Prahu přehodnocuje a podle slov autora také svým způsobem dotváří. Originální snímky pak připomenou části města a místa, která vlivem urbanismu, modernity či komercionality již téměř zanikla. Připomenou známá místa v centru metropole, která neztratila svůj půvab, ale jejich scenérie jsou nyní ničeny obchůdky s laciným zbožím. Snímky zprostředkovávají atmosféru míst očima autora. 

 

ALEXANDER PAUL ml.:

„Praha jiná, impresionistická, v proměnách ranních a večerních světel, která umožňují zcela jiný pohled na Prahu magickou, jak v architektuře, tak i v místech méně známých.“

 

Vystavené fotografie jsou pořízeny kamerou Sinar formátu 9x12cm a 13x18cm s použitím převážně dvou speciálních objektivů, čímž autor docílil ojedinělých kompozic s prolínáním světel. Kompozice snímků byly dlouho předem připravovány, neboť autor vybraná místa často procházel jako Pražan, a představoval si kompozice v různých proměnách počasí či ročních období.

 

Výstava bude pro veřejnosti otevřena od 4. července a potrvá do 4. září 2019.

 

Medailonek:

ALEXANDER PAUL ml. (1947)

Fotograf, výtvarník, člen bývalého Svazu výtvarných umění se narodil v červnu roku 1947 v Praze na Ořechovce, jehož otcem byl významný český fotograf Alexander Paul, u kterého se také vyučil. V letech1962-1964 působil v Ústavu teorie a dějin umění Československé akademie věd, poté na AVU. Od roku 1964 – 1970 zde pracoval jako fotograf. Spolupracoval s Jiřím Kotalíkem, Jiřím Trnkou. Právě tady, v loutkovém ateliéru se vyučil osvětlovačem a profesionálním promítačem. Zkušenosti v ateliérech loutkového filmu Jiřího Trnky, hlavně osvětlovací technika, umožnila později chápat a vnímat barevnost jeho tvorby fotografií o Praze. Od roku 1970 působí jako samostatný umělecký fotograf. Absolvuje řadu uměleckých výstav, ocenění jak z domova tak i ze zahraničí. Vychází mu samostatné umělecké publikace, jako Pražské imprese (1987, nakladatelství Panorama). První výstava Pražské imprese měla svou historickou premiéru v roce 1984 v Galerii U Řečických, nyní se po více než třiceti letech opět vrací do výstavních síní. 

 

INFORMACE O VÝSTAVĚ:

Vernisáž: 3. 7. 2019 v 18 hodin

Místo konání: Galerie Českých center, Rytířská 31, Praha 1 

4. 7. – 4. 9. 2019

 

Otevírací doba:

Úterý – pátek: 11.00–18.00

Sobota: 11.00–17.00

Vstup zdarma

 

Web: http://www.czechcentres.cz/galerie-praha/page:1/

 

Kontakt pro novináře: 

Úsek marketingové komunikace a IT

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí, M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz;  T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 24 velkoměstech na třech kontinentech. Ročně pořádají více než 2300 akcí ve světě, které osloví přes 2,8 mil. zahraničních návštěvníků.

www.czechcentres.cz

 

Tisková zpráva v pdf: 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: