Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Aznavour Praha ´69 / Loučení s Palachem

Výstava v Českém centru Paříž Tisková zpráva, Česká centra ústředí, 14. ledna 2019

České centrum Paříž představí od 16. ledna do 2. března 2019 unikátní výstavu fotografií Pavla Váchy z návštěvy legendy francouzského šansonu Charlese Aznavoura v Praze v lednu 1969. Aznavour přicestoval do Prahy na svůj první koncert, který však zrušil, jakmile se dozvěděl o smrti Jana Palacha. Čtyřicítka černo-bílých fotografií přiblíží francouzskému publiku tíživou atmosféru lednových dnů roku 1968 v Praze a místa, kde se byl Charles Aznavour poklonit památce Jana Palacha: Karolinum, Staroměstské náměstí, Václavské náměstí.

Během vernisáže výstavy, 16. ledna 2019 - v den padesátého výročí upálení Jana Palacha - bude poprvé ve Francii promítnut dobový dokument « Ticho » (1969, Milan Peer).Vystavené fotografie reflektují několik dní, které strávil Charles Aznavour v Praze a během nichž se také setkal s Emilem Zátopkem.

Jiří Hnilica, ředitel českého centra paříž:

Od ledna 1969 již uběhlo několik desetiletí. Přesto nás čin Jana Palacha stále nutí k hlubokému zamyšlení nad základními otázkami lidského života, smyslu oběti a vlastní zodpovědnosti.

Naše výstava je dvojitou poctou Janu Palachovi a velkému francouzskému zpěvákovi, který zemřel
1. října loňského roku. Na těchto fotografiích se tak setkávají dvě velké osobnosti 20. století. “
 

Pavel vácha, fotograf :

„Malému tmavě oblečenému muži, který stál před rakví velice dlouho hluboce zamyšlen, nevěnoval nikdo pozornost. Uklonil se a mlčky jsme šli k jeho hotelu. Při rozloučení u hotelu, kde na něj již čekal taxík pro cestu na letiště, velice tiše řekl: ‚Mám pocit, že ten nepochopitelný čin chápu. Nezapomeňte, že přestože jsem se narodil v Paříži, jsem Armén. Náš národ má také zkušenost s nenávistnou totalitou a nadvládou cizí moci.‘“


Jan Palach se upálil 16.1.1969  v horní části pražského Václavského náměstí na protest proti sovětské okupaci a pokračujícím ústupkům okupantům ze strany československé politické reprezentace. Jeho pohřeb 25. 1. 1969 v Praze se stal celonárodní manifestací proti sovětské okupaci. V Palachových stopách šli další mladí lidé např. Josef Hlavatý, Miroslav Malinka, Blanka Nacházelová, Evžen Plocek a Jan Zajíc.

Kontakt pro novináře:  

Česká centra: Oddělení strategie
a marketingové komunikace
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí;
M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz;
T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

www.czechcentres.cz

www.czechcentres.cz/paris

www.facebook.com/CzechCentreParis 

www.instagram.com/centretchequeparis/

 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 24 velkoměstech na třech kontinentech. Ročně pořádají více než 2300 akcí ve světě, které osloví přes 2,8 zahraničních návštěvníků.

 

Tisková zpráva v pdf:Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: