Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Březen je v Bulharsku „měsícem českého komiksu“

6. 3. – 29. 3. 2019, ul. Galerie Svazu bulharských umělců, ul. Shipka 6

„Měsíc komiksu“ je název třítýdenního programového cyklu, který připravilo České centrum Sofie s cílem seznámit bulharskou veřejnost s českou komiksovou scénou. Program sestává z filmových projekcí, dětských tematických workshopů, setkávání s českými a bulharskými autory komiksu. Hlavní událostí však zůstává výstava Mezitím na jiném místě / Století českého komiksu, kterou organizují Česká centra v rámci připomenutí výročí republiky a která je zahajovací akcí celé události.  Měsíc komiksu organizuje České centrum Sofie ve spolupráci se Svazem bulharských umělců, s podporou Velvyslanectví České republiky v Sofii.

Březnový program Českého centra Sofie zahrnuje celkem 14 kulturních aktivit zaměřených na téma „český komiks“. Hlavní atrakcí je zahajovací výstava Mezitím na jiném místě / Století českého komiksu, kterou připravila Česká centra jako jeden z projektů k reflexi a na oslavu vzniku samostatné ČSR, československé společnosti a kultury 60. let v rámci celosvětového reformního hnutí a připomenutí významu českého jazyka a literatury v mezinárodním kontextu. (Tato ojedinělá putovní výstava vznikla ve spolupráci Centra pro studium komiksu, Ústavu pro českou literaturu AV, v.v.i; Univerzity Palackého v Olomouci; kurátor: Pavel Kořínek, Tomáš Prokůpek).
Součástí slavnostního zahájení výstavy bude také vyhlášení soutěže komiksových cen pro děti s tématem SVOBODA. Tři vítězná díla budou k vidění do konce března v Galerii Českého centra v Sofii.

Od 12. do 16. března se pak v rámci Měsíce komiksu uskuteční program Komiks a kino (součást Mezinárodního festivalu Sofia Film Fest). Pro zájemce o český komiks se v Českém centru Sofie otevírá Komiks café. V průběhu Měsíce komiksu se pak navíc chystají filmové projekce československé klasiky  Kdo chce zabít Jessii? (rež. Václav Vorlíček, 1966) a Čtyři vraždy stačí, drahoušku! (rež. Oldřich Lipský, výtv. Karel Saudek, 1970), v nabídce je také úspěšný komiksový příběh spisovatele a scenáristy Jaroslava Rudiše a kreslíře Jaromíra 99 Alois Nebel (2011) nebo bulharský dokumentární film Daga-Stories in Pictures (rež. Marija Nikolova, 2016). Filmový program ukončí sobota věnována dětem (16. 3.) - animací Dobrodružství Ferdy Mravence (rež. Hermína Týrlová, 1977) a komiksovou dílnou pro děti.

DAGMAR OSTŘANSKÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA SOFIE:  „V Bulharsku komiks nemá tak velkou tradici a popularitu, ale díky sekci Komiks Svazu bulharských umělců se v poslední době těší rostoucímu počtu příznivců. Nejznámější zde jsou komiksové příběhy, které vycházely v časopisu Daga v 80. letech a bulharští autoři komiksů se je snaží oživit a doplnit v současném Projektu Daga.“

Druhá polovina března bude věnovaná bulharským a českým komiksovým umělcům, na pořadu jsou setkání s autorem bulharského komiksového románu Prsten Nibelungův (nakl. Kibea) Petrem Stanimirovem (18.3.), dále se bulharské publikum seznámí s ilustrátorkou a autorkou komiksů pro děti a dospělé Lucií Lomovou (20.3.) a několikanásobným nositelem české komiksové ceny MURIEL Vojtěchem Maškem.  

Anton Stajkov, místopředseda Svazu bulharských umělců: „Jsem velice rád, že se nám Měsíc komiksu podaří uskutečnit a s pomocí Českého centra v Sofii to nebude jenom ojedinělá akce, ale rozsáhlý program s různými aktivitami. Těším se na setkání s českými autory, osobně znám Tomáše Prokůpka. Doufám, že touto události vyvoláme větší zájem o komiks v Bulharsku.“

Měsíc komiksu uzavře koncert mladého českého zpěváka Thoma Artway (29. března v Českém centru Sofie).

ČESKÉ CENTRUM SOFIE PRO ČESKÝ KOMIKS

Literární žánr komiks se pro České centrum Sofie stal jedním z programových pilířů na dalších několik let. V minulém roce se ve spolupráci s plovdivským nakladatelstvím Zhanet 45 a za podpory MKČR podařilo vydat bulharský překlad knihy Jana Nováka a Jaromíra 99: Zátopek…když nemůžeš tak přidej!, jehož úspěšná prezentace se konala v Bulharsku loni na podzim.
České centrum Sofie se také stalo na konci roku 2018 partnerem udílení bulharských komiksových cen Alexandra Denkova, kde hlavní oceněný získává jako cenu kurátorskou cestu na komiksovou událost v České republice. České centrum Sofie podporuje bulharské komiksové autory a sdílí dobrou praxi ve zpracování komiksových témat, ať již současných příběhů nebo historických událostí. Podle slov Dagmar Ostřanské, ředitelky centra, jsou pro letošek plánovány rezidenční pobyty pro české komiksové autory.

Bližší informace a program na: http://sofia.czechcentres.cz/

www.czechcentres.cz

Kontakt pro novináře:  Česká centra: Oddělení strategie a marketingové komunikace

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí,  M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 24 velkoměstech na třech kontinentech. Ročně pořádají více než 2300 akcí ve světě, které osloví přes 2,8 mil. zahraničních návštěvníků.

 

Tisková zpráva v pdf:Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: