Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Jakub Jahn: SWEET DREAMS

Galerie Českých center, Rytířská 31, Praha 1 12. 3. 2019 – 30. 3. 2019 Tisková zpráva, Česká centra ústředí, 5. 3. 2019

Filmový režisér a dokumentarista Jakub Jahn poprvé představí vlastní výtvarnou tvorbu na výstavě s názvem „SWEET DREAMS“ v Galerii Českých center v Praze. Celkem zde bude k vidění 85 grafických listů, které vznikly otiskem jednotlivých „okének filmu” natočených během uplynulých ročníků Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Vernisáž za přítomnosti kurátorky Anny Praibišové a patronky výstavy Terezie Kovalové proběhne v úterý 12. března 2019 od 18:00 hodin.

Výstavní soubor SWEET DREAMS je intimním nahlédnutím za oponu české oděvní scény. Autor Jakub Jahn dostal unikátní možnost natáčet během Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který spolu se svým týmem dokumentoval od jeho úplných začátků v roce 2012. Během sedmi let vzniklo několik ikonických videí, která kombinací dokumentárních a stylizovaných záběrů evokují atmosféru MBPFW. Právě hrubé materiály, ze kterých původně vznikaly oficiální „video reports”, sloužily jako zdrojový materiál pro vystavený soubor.

JAKUB JAHN, AUTOR VÝSTAVY:

„Každý z vystavených obrazů je fragmentem mnohem většího příběhu, který se odehrává v několika rovinách a zpráva o podobě české oděvní scény je pouze jednou z nich. Nenechte se mýlit, SWEET DREAMS není výstavou o módě, je to velmi soustředěný pokus proniknout k podstatě krásy a obrazu.”

ANNA PRAIBIŠOVÁ, KURÁTORKA VÝSTAVY:

„Téma krásy se prolíná veškerou Jahnovou tvorbou. Interdisciplinární prolínání módy, umění a obrazu je pro něj typické, což lze sledovat ve vystavené sérii SWEET DREAMS. Divák je postaven před téměř filmový proud poetické, nečekané, ale i hořké a sladké podívané přenesené do formátu fotografie, která i přes svoji fyzickou statičnost neztrácí na pohybu. Hra barev, světel a detailů spolu s rozmazanými, náhodnými a sem tam konkrétními figurami v divákovi může evokovat výtvarné dílo, které ho zve do svého nitra a nabízí se k nekonečným interpretacím a nahodilým příběhům.”

Původní HD rozlišení záběrů se kvůli výstavě překomponovalo do čtvercového formátu a atmosféra fotografií se výrazně proměnila díky masivní postprodukci, která do obrazů přidala výrazné zrno, světelné artefakty a další “chyby”, které jsou typické pro analogovou fotografii. Divák je tak postaven na hranici několika uměleckých disciplín, organicky prostupujících se navzájem - video, fotografie a grafika se prolínají v každém z vystavených obrazů.

Výstavu v Galerii Českých center v Rytířské lze navštívit do 30. března 2019.

JAKUB JAHN

Jakub Jahn je umělec „na volné noze“ a filmař, který ve své tvorbě jedinečně propojuje různé stylistické a žánrové přístupy. Zaměřuje se především na projekty, které zkoumají univerzum současného umění a módy. Mezi jeho klienty a partnery patří významní čeští návrháři (Liběna Rochová, ODIVI…) a značky (Blažek, MBPFW, Preciosa…) Podstatnou součástí jeho práce jsou videoinstalace a jiné nestandardní videoprojekce v prostoru.

ČESKÁ CENTRA PRO ČESKÝ DESIGN VE SVĚTĚ

Česká centra prezentují český grafický, produktový i módní design ve světě. Realizují vlastní projekty, přehlídky i workshopy. Jsou partnery významných oborových soutěží. Vytvářejí platformu pro setkávání a propojování českých designérů na domácí i mezinárodní scéně. Podporují účast českého zastoupení na mezinárodních přehlídkách a veletrzích, připravují doprovodné programy.  Zajišťují rezidenční pobyty mladých českých designérů v zahraničí. Spolupracují s odbornými periodiky. Ročně se v síti Českých center uskuteční bezmála 100 akcí z oblasti módy
a designu.

INFORMACE O VÝSTAVĚ:

FB event: https://www.facebook.com/events/403143020438671/

Místo konání:

Galerie Českých center, Rytířská 31, Praha 1
12. 3. – 30. 3. 2019

Otevírací doba:

Pondělí – pátek: 11.00–18.00

Sobota: 11.00–17.00

Vstup zdarma

Web: http://www.czechcentres.cz/galerie-praha/page:1/

www.czechcentres.cz

Kontakt pro novináře: 

Oddělení strategie a marketingové komunikace

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí, M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz;  T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 24 velkoměstech na třech kontinentech. Ročně pořádají více než 2300 akcí ve světě, které osloví přes 2,8 mil. zahraničních návštěvníků.

Tisková zpráva v pdf:Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: