Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Toy_Box | Šedé mraky nad městem

12. 4. -14. 6. 2019, Herrengasse 17, Vídeň Tisková zpráva, Česká centra ústředí, 15. 3. 2019

Letos uplyne 100 let, kdy ženy v Rakousku a České republice získaly volební právo. I proto se rozhodlo České centrum Vídeň prezentovat pod pseudonymem tvořící umělkyni  Toy_Box, jejíž tvorba má výrazný sociální přesah. Toy_Box se jako první žena v České republice prosadila kresebnými intervencemi ve veřejném prostoru. Ve své tvorbě se staví za práva těch, kterým hlas schází a stojí mimo narativ většinové společnosti. Kurátorem její výstavy je Radek Wohlmuth, který připravil například největší přehlídku mezinárodního street-artu a graffiti v Praze a spolupracuje s mnoha předními českými umělci.

„Šedé mraky nad městem a já jsem jediný, kdo jde ven,“ to je úvodní verš songu Šedé mraky slovenského rapera ruského původu GLEBa:ZOO, podle něhož dostala výstava své jméno. Víc než dobře totiž ilustruje diskomfortní existenciální pocit, který je jedním z východisek tvorby české vizuální umělkyně se skrytou identitou, působící pod nickem TOY_BOX. Obraz „šedých mraků“ přitom může stejně dobře posloužit coby metafora vycházející z neradostné životní a společenské perspektivy, jako ze sdílené středoevropské zkušenosti. Neméně významná je ale i druhá část textu, která jasně demonstruje odhodlání se negativní situaci aktivně postavit.

TOY_Box, Pro měsíčník o výtvarném umění architektuře Art+antiques:

„Když jsem dělala v novinách, poznala jsem, jak jsou písmena krátkodechá. Teď mám pocit, že komiks nebo věci, který člověka osloví venku, se jako memy samy replikují a daleko víc zaryjí pod kůži. Kolem je toho hodně špatně, a kdybych s tím něco nedělala, tak mi asi vybouchne hlava.“   

Výstava v Českém Vídeň centru kombinuje zcela nové i starší práce, především kresby a závěsné obrazy, které TOY_BOX vzájemně skládá do vrstevnaté instalační situace ovládající celý prostor. Škála témat, na něž v jejím rámci upozorňuje, je obsáhlá. Týká se vykořeněnosti, netolerance, bezdomovectví nebo utrpení zvířat a v další rovině i osobních běsů, samoty a prázdnoty. Forma jejích prací je dokumentární, místy až naturalistická, výpověď přímočará. Důvod je jasný - zlo je totiž třeba pojmenovávat otevřeně.

TOY_BOX je techno-anarchistická autorka obrazů, kreseb, komiksu faktu, stripů, ilustrací
a kresebných intervencí ve veřejném prostoru s výrazným rukopisem a ještě výraznějším sociálním přesahem. Její nick pochází z kultovního komiksu Alana Moora Top 10. Svojí tvorbou nekompromisně upozorňuje na bezpráví a staví se za ty, kterým schází hlas, ať jsou to menšiny nebo zvířata ve velkochovech. Vystudovala scénografii a literaturu. Její autorský komiksový debut Moje kniha Vinnetou (nakladatelství Labyrint, 2014) získal několik domácích oborových ocenění za nejlepší původní knihu a kresbu. Žije a pracuje v Praze.

Radek Wohlmuth (*1967), historik umění, výtvarný kritik a publicista, nezávislý kurátor. Absolvoval dějiny umění na FF UK. V letech 2000–2002 pracoval jako kurátor Národní galerie. Kurátorsky připravil např. mezinárodní výstavu street artu a graffiti Městem posedlí (GHMP, 2012) a autorské prezentace Jana Híska, Krištofa Kintery, Lenky Klodové, Jakuba Matušky aka Maskera, Petra Nikla či Vladimíra Skrepla.

 

INFORMACE O VÝSTAVĚ:

Místo konání: České centrum Vídeň, Herrengasse 17, 1010 Wien

Termín: 15. 2. 2019 – 7. 4. 2019

Otevírací době galerie:

Po, Čt, St        10:00 - 17:00

Út                  10:00 - 18:00

Pá                    10:00 - 16:00

Polední pauza: 12:00 - 12:30

 

Kurátor: Radek Wohlmuth
Vystavovatel: Bernhard Hering
Fotografie: Toy_Box
Produkce: Anežka Jabůrková (České centrum Vídeň)


www.czechcentres.cz

Kontakt pro novináře:  Česká centra: Oddělení strategie a marketingové komunikace

Petra Jungwirthová, M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

 

ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 24 velkoměstech na třech kontinentech. Ročně pořádají více než 2300 akcí ve světě, které osloví přes 2,8 mil. zahraničních návštěvníků.

 

Tisková zpráva v pdf:


 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: