Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Bulharsko se seznámí s příběhem českého designu

22. 11. 2018 – 10. 1. 2019 Tisková zpráva ze dne 22. 11. 2018, Česká centra – ústředí

Produktová výstava The Story of Czech Design. From Cubism to 21st century  bude umístěna v prostorách Českého centra v Sofii od 22. listopadu 2018 do 10. ledna 2019. Akce je součástí celoročního projektu oslav výročí Českých center, který v Bulharsku pořádá České centrum Sofie společně s Velvyslanectvím České republiky v Sofii. Kurátorkou designerské výstavy je Iva Knobloch z Uměleckoprůmyslového musea, které se na realizaci podílí. Koncept projektu vytvořilo Qubus design studio (Jakub Berdych Karpelis, Josef Tomšej), Iva Knobloch (UPM), Sandra Karáscony (Česká centra), a Štěpán Malovec, který je autorem nápaditého grafického designu výstavy.

The Story of Czech Design. From cubism to 21st century vypraví příběh vývoje designu v českých zemích. Navazuje na reprezentativní publikaci Design v českých zemích 1900-2000, kterou vydalo Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ve spolupráci s vydavatelstvím Academia. V Sofii se publikum seznámí s klasickými příklady českého designu, mezi nimi  židle Ton, kolo Favorit z 50. let nebo slavná sada karafy a sklenic Adolfa Matury, oceněná zlatou medailí na milánském trienále v roce 1960. Nebudou chybět kubistické objekty, a další předměty užitého umění z první poloviny 20. století, které zpět do života vrátila společnost Modernista. Návštěvníci mohou obdivovat slavnou dózu Krystal od Pavla Janáka, proslulou židle od Vlastimila Hofmanna, nezaměnitelné křeslo do Jindřicha Halabaly nebo hračky od Ladislava Sutnara. Vedle ikonických exponátů se zde objeví také drobné předměty každodenního života. Například kapesní nůž „rybička”, verzatilky, nafukovací hračky Fatra od Libuše Niklové a celá řada dalších „všedních unikátů“. Expozici uzavírá tvorba Ronyho Plesla (pivní sklenice pro Pilsner Urquell) a ukázky zbrusu nové vizuální identity firmy Primeros od Jakuba Korouše, Matěje Chabery a Tomáše Brousila, za kterou obdrželi Cenu Czech Grand Design 2017 v kategorii „GRAFICKÝ DESIGN“.

Dagmar Ostřanská, ředitelka Českého centra v Sofii:

„Galerie Českého centra v Sofii se od mého příchodu na pozici ředitelky Českého centra v lednu 2018 profiluje jako galerie představující český a bulharský design. V  tomto trendu budeme pokračovat i v následujícím roce.  Připravujeme výstavy ve spolupráci s předními českými výrobci nábytku, skla a produktového designu.“

Během výstavy budou mít možnost návštěvníci Českého centra v Sofii zakoupit z nedávno otevřeného obchodu Czech Design Маг jak výrobky představené v rámci výstavy, tak i objekty současných designerů, jako například značky BOMMA, Rückl, Český porcelán Dubí a.s. a Studia Dechem!

ČESKÁ CENTRA 

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra bezmála 2 000 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,6 mil. návštěvníků.

ČESKÁ CENTRA V RÁMCI OSLAV VÝROČÍ 2018 

Česká republika si v letošním roce připomíná důležitá výročí, a to jak doma, tak v zahraničí.
O zprostředkování významu českých historických milníků ve světě se zasazují také Česká centra. V průběhu roku 2018 chystají prezentovat historii naší země z několika úhlů pohledu prostřednictvím projektů oslavujících výročí stoleté historie naší země či událostí kolem roku 1968. Šíře spočívá především v programové nabídce. Sestává z pěti tematických okruhů tvořených kapitolami Československá státnost, Pražské jaro, Dědictví českého jazyka a literatury, Czech Innovation Expo,  CzechImage. V rámci zmíněných okruhů je plánováno více než 10  projektů z oblasti filmu, literatury, designu i výtvarného umění. Na realizaci nabídkové řady se podílela celá řada významných osobností, oborových partnerů a institucí.Kontakt pro novináře:
Oddělení strategie a marketingové komunikace

Petra Jungwirthová, M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; komunikace@czech.cz 
T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251  

 


 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: