Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Retrospektiva Antonína Střížka v Bratislavě

České centrum Bratislava, 26. ledna 2012

České centrum Bratislava přichází s retrospektivní výstavou českého malíře, fotografa a pedagoga Antonína Střížka. V bratislavském Domě umění se představí na tři desítky olejomaleb, grafik, ale i fotografií v kurátorském výběru Martina Dostála. Výstava bude přístupná od 3. února do 16. března.

Jana Buriánová, ředitelka Českého centra Bratislava

„Antonín Střížek je pro mne už dlouho stálicí české výtvarné scény. Když jsem zjistila, že v Bratislavě ještě nevystavoval, bylo rozhodnuto."

Střížek v osmdesátých letech vystudoval Akademii výtvarných umění a od té doby se věnuje výtvarné činnosti – klasické malbě, ale i fotce. S tou, jak sám říká, začíná znova, protože všechny jeho negativy „spláchla" Vltava při povodních před několika lety.

Hlavním tématem jeho díla jsou jak věci každodenní potřeby, které se už dávno nepoužívají, tak i městské ulice, které nám připomínají spíše výjevy z našeho dětství. Všechno nasvětlené modrým světlem často evokuje čas těsně před deštěm, nebo právě po něm. Silnou inspirací je barevnost používaná v Mexiku nebo v Číně, ale i tamější architektura.

Pro Střížka není důležitý příběh, i když realizmus obrazů téměř kopíruje možnosti fotografie. Usiluje o zachycení výseku reality, okamžiku našeho běžného fungování. A skrze atmosféru, kterou obraz nebo fotografie vyzařují, nechává diváka tentýž okamžik prožívat ještě jednou a oživí vzpomínky dávno zapomenutých výjevů z našeho dětství či dospělosti. Jeho tvorba nešokuje. Je autorem obrazů, jak sám říká, „se kterými se dá žit“.

Výstavu zahájí kurátorským proslovem český výtvarný teoretik Martin Dostál. O hudbu se postará Jan Jiráň z pražského divadla Ypsilon.

Po skončení se výstava přesouvá do Lofflerova muzea v Košicích, kde bude k vidění do konce května.

Antonín Střížek, foto archiv Českého centra Bratislava

 

Organizátoři: Adeko, České centrum v Bratislavě, Národné osvetové centrum

 

ČESKÁ CENTRA
_________________________________________________________________________

Posláním Českých center je posilovat dobré jméno České republiky ve světě a prosazovat českou kulturní scénu na mezinárodním poli ve všech odvětvích.  Jejich síť představuje 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech. Jsou příspěvkovou organizací MZV ČR zřízenou pro propagaci ČR ve světě.

 

Více na: www.czechcentres.cz; www.czc.sk

 

Česká centra se vedle tradičních a již známých jmen stále více zaměřují na prezentaci mladé umělecké scény, která získala prestižní česká ocenění a má velkou šanci zaujmout v prestižních zahraničních galeriích. Česká centra jsou partnerem Ceny Jindřicha Chalupeckého a Ceny kritiky za mladou malbu. Českou účast na mezinárodních veletrzích výtvarného umění v zahraničí doplňují Česká centra doprovodnými programy. Aktuální výstavy v zahraničí najdete na www.czechcentres.cz v sekci program – výtvarné umění.

 

KONTAKT PRO DALŠÍ INFORMACE:
ČESKÁ CENTRA – ústředí, oddělení komunikace,  komunikace@czech.cz       
Ivana Síglerová – koordinátorka PR
T: + 420 234 668 251
GSM: +420 725 890 029
 
České centrum Bratislava
Petra Darovcová - dramaturgyně
IP: + 420 234 668 518
E: darovcova@czech.cz
E: ccbratislava@czech.cz
 
 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: