Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Rumunská scéna vzdala netradiční hold Antonínu Dvořákovi

České centrum Bukurešť, 31. ledna 2012

REMIX DÍLA ANTONÍNA DVOŘÁKA
Přes 30 rumunských hudebníků zareagovalo na prosincovou výzvu Českého centra Bukurešť vytvořit remix díla Antonína Dvořáka u příležitosti 170. výročí narození skladatele. Uveřejněné remixy, které neměly žádné žánrové omezení, brzy oslovily internetové publikum a účet Českého centra na síti soundcloud zaregistroval během několika týdnů téměř 10.000 přehrání. Ve středu 1. února v 19 h vyvrcholí projekt na Českém centru poslechovou akcí s názvem “Dvořák Remixed Listening Party”.

ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA A INICIÁTOR PROJEKTU – RENÉ KUBÁŠEK
“Přemýšleli jsme nad tím, jak oslavit výročí jednoho z největších českých skladatelů. A vzhledem k našemu vesměs mladému a kreativnímu publiku v Rumunsku jsme zavrhli ideu uspořádat klasický koncert a rozhodli jsme se oživit Dvořákovo dílo právě soutěží o nejlepší remix. Chtěli jsme tak zároveň představit Dvořáka mladé generaci a ukázat, že jeho skladby zdaleka nejsou mrtvé. Takový ohlas jsme ale nečekali. ”

DVOŘÁK REMIXED LISTENING PARTY
V průběhu Dvořák Remixed Listening Party proběhne zároveň křest CD „Dvořák Remixed“ vycházející na rumunském nezávislém labelu Local Records.  Na kompilaci jsou zastoupena jak známá jména současné rumunské hudební scény, tak i neznámí autoři. Všechny skladby na CD podléhají licenci “Creative Commons”, kdy jejich autoři souhlasí s jejich bezplatným kopírováním a volným šířením. Současně bude také oznámen vítězný remix vybraný smíšenou rumunsko-českou odbornou porotou. Jeho autor obdrží od Českého centra třídenní pobyt v Praze a věcný dar od hlavního partnera akce – Staropramenu.

Každou ze skladeb navíc vizuálně doprovodí přední rumunská VJ Cinty Ionescu. Pro ty, kteří budou mít chuť vrátit se ke klasické tvorbě Antonína Dvořáka, připravilo České centrum malý sál, ve kterém budou znít skladby z vinylů doprovázené projekcemi z dob počátku kinematografie. 

„Soudě podle jeho tvorby jsem přesvědčený, že by se Antonínu Dvořákovi akce rozhodně líbila”, dodává Kubášek.

ORGANIZÁTOŘI A PARTNEŘI PROJEKTU
Projekt pořádá České centrum Bukurešť. Generálním partnerem je Staropramen. Dalšími partnery jsou České aerolinie, Local records, Sambata Sonora a Radio Romania Cultural.

René Kubášek - ředitel Českého centra Bukurešť
Tel.: +40 722 659 539, email: kubasek@czech.cz

Událost na Facebooku: www.facebook.com/events/354406177922309/
Blog: www.czech-it.ro/dvorak-remixed-listening-party-mi-1-februarie-19h00.html
Účet na síti Soundcloud: www.soundcloud.com/centrulceh
------------------------------------------------------------------
ČESKÁ CENTRA
Česká centra prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli a propagují Českou republiku ve světě. Působí jako síť prostřednictvím 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech. Jsou organizací MZV zřízenou pro prezentaci země v zahraničí. Realizují výstavy, filmové přehlídky, kurzy českého jazyka, literární akce, scénická vystoupení, zahraniční rezidenční stáže a press tripy, street akce, podporují českou účast na mezinárodních festivalech a veletrzích kreativních průmyslů, zprostředkovávají kontakty a organizují další programy na podporu mezinárodní spolupráce, které ročně v celé zahraniční síti čítají přes 3000 akcí a oslovují více jak 1.5 mil návštěvníků.

Více informací na: www.czechcentres.cz

Kontakt: komunikace@czech.cz

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: