Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

2 Frames: Karel Štědrý & Petr Písařík. Výstava dvou českých umělců v galerii Českého centra Vídeň.

České centrum Vídeň, 6. února 2012

České centrum Vídeň představí ve své galerii dva současné české malíře Karla Štědrého a Petra Písaříka, kteří vystaví své obrazy z období posledních dvou let. Oba umělci jsou výraznými zástupci svých generací a mají za sebou řadu výstav sólových i společných v prestižních institucích i privátních galeriích. Výstava se koná od 8. února do 22. března 2012.

Martin Krafl, ředitel Českého centra Vídeň: „Mám radost, že právě první výstava v galerii Českého centra Vídeň pod mým vedením představuje moderní umění. Ještě před její vernisáží se nám ozývali příznivci abstraktních maleb a objektů z řad rakouského publika, kteří se o ni zajímali, proto věřím, že bude o díla Karla Štědrého a Petra Písaříka velký zájem.

Petr Písařík je představitel generace devadesátých a Karel Štědrý zastupuje generaci nultých let.  Malíře nespojuje jen Praha, již třetím rokem sdílí společný ateliér. Oba jsou velmi ovlivněni industriálním prostředím současného světa, což se velmi výrazně projevuje v jejich tvorbě, přesto každý z nich vnímá toto prostředí rozdílným způsobem a skrze jinou jim vlastní dekádu. Inspiraci nacházejí ale i ve zcela obyčejných předmětech každodenní potřeby (např. vyhozený rozbitý hrnek). Právě pro svou nevšední uměleckou tvořivost se stali výraznými osobnostmi na umělecké scéně.

Karel Štědrý (*1985) vstřebává pražskou urbánní vizualitu, vnímá nejmladší kulturní idiomy a noří se do dějin umění. Má rád abstraktní malování, jehož základem je transpozice jistého modelu či zdroje. Je také spontánním koloristou, své obrazy tvoří prostřednictvím barevných vrstev a tahů. Poslední dobou se inspiruje dílem malíře Pieta Mondriana.

Petr Písařík (*1968) pracuje neotřele s výdobytky velkoměstské kultury a kriticky s jistou dávkou ironie a vtipu nastavuje svým vlastním způsobem zrcadlo současné konzumní společnosti. Recykluje věci, které jsou odložené, a pomocí schopnosti virtuózní dekonstrukce a následné konstrukce dává věci do nových souvislostí.
 
Kurátoři výstavy jsou Jana a Jiří Ševčíkovi. Výstava se koná ve spolupráci s ARSkontakt.
 
Více informací: www.tschechischeszentrum.cz; www.arskontakt.org; www.czechcentres.cz

 

ČESKÁ CENTRA
Česká centra prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli a propagují Českou republiku ve světě. Působí jako síť prostřednictvím 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech. Jsou organizací MZV zřízenou pro prezentaci země v zahraničí země v zahraničí. Realizují výstavy, filmové přehlídky, kurzy českého jazyka, literární akce, scénická vystoupení, zahraniční rezidenční stáže a press tripy, street akce, podporují českou účast na mezinárodních festivalech a veletrzích kreativních průmyslů, zprostředkovávají kontakty a organizují další programy na podporu mezinárodní spolupráce, které ročně v celé zahraniční síti čítají přes 3000 akcí a oslovují více jak 1.5 mil návštěvníků ve světě.  České centrum Vídeň působí v Rakousku od roku 1994.


Kontakty pro další informace


ČESKÁ CENTRA – ústředí, oddělení komunikacekomunikace@czech.cz    
Ivana Síglerová – koordinátorka PR

T: + 420 234 668 251
GSM: + 420 725 890 029

České centrum Vídeň
Iva Růžičková, Public Relations
T: +43/1/520530360016
E: ruzickova@czech.cz
 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: