Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Alois Nebel na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Bruselu – Anima 2012!

České centrum Brusel, 17. února 2012

České centrum Brusel se podílí na účasti českých filmů na mezinárodním festivalu animovaných filmů ANIMA, který začíná dnes v Bruselu v kulturním centru Flagey. Na festivalu se představí tři české filmy: Alois Nebel, Graffitiger a Pan Čoko miluje.

Černo-bílý "animovaně-hraný" či "hraně-animovaný" Alois Nebel je českou filmovou událostí, která překračuje hranice České republiky. Film byl například promítán na filmovém festivalu v Torontu a Benátkách a Česká filmová a televizní akademie rozhodla o jeho vyslání do bojů o Oscary.

Kristina Prunerová, pověřená řízením Českého centra  Brusel: „Alois Nebel je i zde filmovou událostí a jedním z favoritů v mezinárodní soutěži festivalu. České centrum  Brusel pozvalo na debatu k filmu režiséra Tomáše Luňáka a autora Aloise Nebela Jaromíra99.

Promítání Nebela ve středu 22. února bude předcházet i krátký koncert Jaromíra99 a Dušana Neuwertha, kde zazní hudba z filmu a další jejich vlastní tvorba. Na pozvání českých autorů se podílí i zastoupení Olomouckého kraje a Czech Tourism.

Belgie je domovem několika světoznámých komiksů a animovaný film je zde velmi oblíbenou disciplínou. Česká animovaná tvorba tu není neznámá, v pořadech pro děti v kinech často figuruje Krteček nebo Cvrček od Zdeňka Millera, oblíbené jsou i filmy Jana Švankmajera.

V sekci krátkometrážních filmů se objeví i dva české filmy – Graffitiger od Libora Pixy a Pan Čoko miluje od Petra Marka.

Anima se bude odehrávat ve Flagey od 17. do 26. února 2012. Část programu mohou diváci zhlédnout v Liège, Charleroi a Gentu. Představí se více než sto filmů v mezinárodní soutěži (krátko i dlouho metrážní, reklamy, hudební klipy), retrospektivy, výstavy, kino lekce, semináře pro děti, dny zaměřené pro odborníky Futuranima (pouze v Bruselu), kulaté stoly, na festival přijede mnoho významných osobností.

 

Z  aktuálního programu Českých center v oblasti filmu

Česká centra oslavují jubileum Miloše Formana. Více na www.czechcentres.cz.

České centrum Bratislava (13. 2. - 29. 2. 2012)
Dne 15. února proběhla slavnostní premiéra filmu Alois Nebel v kině Lumiére za účasti Tomáše Luňáka a autora předlohy Jaroslava Rudiše. České centrum v Bratislavě přispělo k dokreslení atmosféry výstavou komiksu Alois Nebel, která z Bratislavy poputuje dále do Piešťan a bude film provázet.

České centrum Sofie (9. 3. - 18. 3.2012)
V rámci letošního mezinárodního filmového festivalu Sofia film fest uvede České centrum filmy Odcházení a Alois Nebel.

České centrum Brusel (14. 5. - 23. 5. 2012)
České centrum Brusel, ve spolupráci se Stálým zastoupením ČR při EU a neziskovou organizací Člověk v tísni, přináší do Bruselu již pošesté filmový festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
 
České centrum Bukurešť (14. 3. - 19. 3. 2012)
je spoluorganizátorem One World Romania, 5. ročníku dokumentárního festivalu o lidských právech.

České centrum Haag (1. 3. - 15. 4. 2012)
připravilo pro malé i velké návštěvníky od začátku března až do poloviny dubna rozsáhlou loutkovou výstavu Autopohádky, která vychází ze stejnojmenného animo-vaného celovečerního filmu. V kolekci jsou zastoupeny loutky, dekorace a návrhy předního českého výtvarníka Michala Žabky, legendy českého filmu Břetislava Pojara nebo jednoho z nejlepších českých animátorů Fáni Váši.

 

ČESKÁ CENTRA
Česká centra prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli a propagují Českou republiku ve světě. Působí jako síť prostřednictvím 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech.
Jsou organizací MZV zřízenou pro prezentaci země v zahraničí.  Realizují výstavy, filmové přehlídky, kurzy českého jazyka, literární akce, scénická vystoupení, zahraniční rezidenční stáže a press tripy, street akce, podporují českou účast na mezinárodních festivalech a veletrzích kreativních průmyslů, zprostředkovávají kontakty a organizují další programy na podporu mezinárodní spolupráce, které ročně v celé zahraniční síti čítají přes 3000 akcí a oslovují více jak 1,5 mil. návštěvníků ve světě.

Kontakty pro další informace
ČESKÁ CENTRA – ústředí, oddělení komunikacekomunikace@czech.cz    
Ivana Síglerová – koordinátorka PR
T: +420 234 668 251
M: +420 725 890 029


České centrum Brusel - Kristina Prunerová
+32 26 41 89 49
prunerova@czech.cz

Více: www.czechcentres.cz;
www.brussels.czechcentre.cz
www.folioscope.be

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: