Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Noc literatury 2014 na Žižkově a kouzlo knih v dalších evropských městech

Česká centra, 9. května 2014

Atrium, Kuře v hodinkách, Radnice, Bunkr Parukářka. Tady a na dalších 16 místech Prahy 3 si návštěvníci poslechnou ukázky z nových překladů současných evropských autorů v podání známých hereckých osobností. Noc literatury 2014 začíná ve středu 14. 5. 2014 v 18 hodin. Novinkou letošního roku je taneční vystoupení v divadle Ponec, a vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže pro mladé překladatele. Letošní ročník se pyšní několika NEJ. Co do plochy největším „čtecím“ místem je stadion Viktoria Žižkov, nejvyšším místem je půdní prostor Sokolovny Žižkov a spolehlivě nejhlouběji půjdou návštěvníci za literaturou do protiatomového krytu Bunkr na Parukářce.  Nejkomornější prostředí letošní dvacítky představuje Ateliér dřevořezby. Hlavním organizátorem rozsáhlé literární akce přesahující hranice hlavního města i celé republiky jsou Česká centra.

Projekt se koná pod záštitou Tomáše Hudečka, primátora hl. města Prahy, s podporou Městské části Praha 3.

O NOCI LITERATURY

Koncept Noci literatury, iniciovaný Českými centry v roce 2006, nabral postupem času na síle a inspiroval i organizátory v dalších evropských zemích. Texty vybírají zahraniční kulturní instituty ze sdružení EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturní oddělení zahraničních velvyslanectví společně s profesionálním dramaturgem z nakladatelství Labyrint. Jde o nejnovější překlady současné evropské literatury, v roce 2014 obohacené o literaturu brazilskou a izraelskou.
„Noc literatury nabízí vynikající příležitost k hledání funkčních modelů multilaterální spolupráce. Propojení se zahraničními instituty
v Praze funguje bezvadně a díky tomu se nám podařilo iniciovat Noc literatury i v zemích, ve kterých Česká centra nemají svá zastoupení. Dobrými příklady jsou Dublin a Lisabon. Noc literatury vhodně zapadá do současné debaty o úloze kultury v Evropské unii,“ uvedl Zdeněk Lyčka, ředitel úseku strategie a rozvoje Českých center.
Realizace literárních projektů s mezinárodní účastí tvoří nedílnou součást programové nabídky Českých center. Organizace ročně uskuteční bezmála 300 literárních akcí a osloví více než 650 000 zahraničních návštěvníků.

LITERÁRNÍ STŘEDA 2014 

14. května bude Praha a řada dalších českých měst patřit literatuře. Již 8. ročník literární události, kterou pořádají Česká centra, zavítá na Žižkov. Na dvaceti místech se představí dvacet nových překladů současné světové literatury v podání známých hereckých osobností. Další čtení proběhnou pod taktovkou Českých center ve více než deseti světových metropolích. Letošní ročník se koná pod záštitou Tomáše Hudečka, primátora hl. města Prahy. "Noc literatury je skvělý nápad, jak podpořit současné autory a také pomoci literatuře do světa. Genius loci našeho města se navíc k takovýmto akcím výborně hodí. Praha inspirovala celé generace literátů a jak je vidět, má jim i v současnosti co nabídnout," uvedl pražský primátor.


NOC LITERATURY V PRAZE 3

Čtení probíhají paralelně na všech místech od 18.00 do 23.00, začátky vždy v půlhodinových intervalech. Poslední čtení začne ve 22.30. Literární maraton usnadní vhodně zvolené destinace v pěší dostupnosti. Stejně jako během minulých ročníků zazní i letos ukázky v podání osobností české kulturní scény. Návštěvníkům se představí Barbora Poláková, Ivana Chýlková, Igor Orozovič, Roman Zach a další oblíbení herci. Přednesou úryvky z nových překladů současných evropských spisovatelů Hermana Kocha, Linn Ullmanové, Arna Geigera, Christiana Krachta, izraelského prozaika Etgara Kereta, brazilského tvůrce Miltona Hatouma a dalších literátů. Některá čtení se budou konat za osobní účasti autorů, kteří přijedou na „Noc“ do Prahy: Annelies Verbeke (Belgie-Vlámsko), Pii Juulové (Dánsko), Teolindy Gersãové (Portugalsko) a Stefana Spjuta (Švédsko).

Letos poprvé se Noc literatury koná na Žižkově. S touto městskou částí je spojena činnost bohémů a spisovatelů Jaroslava Haška a Franty Sauera. Na konci 1. světové války se v okruhu těchto osob zrodil i recesistický pojem Svobodná republika Žižkov (Žižkovská svobodná republika).  Díky rozmanitosti zvolených míst se nyní Žižkov představí v plném světle a okouzlí účastníky happeningu stejně jako vybrané knihy.
 
„Loni byla Noc literatury na Letné. Byl jsem se tam podívat a viděl jsem plné ulice lidí, kteří debatovali o literatuře, usrkávali víno, přecházeli z jednoho jinak nepřístupného prostoru do druhého. A v nich se četlo z toho, co vyšlo ve světě nového a zajímavého. Bylo to fantastické“, sdělil zástupce starostky Matěj Stropnický.


VŠUDE SE ČTE A V PONCI SE TAKÉ TANČÍ!

Letos poprvé bude jedno ze čtecích míst (divadlo Ponec) obohaceno tancem. Úryvek tak nově promluví „i mezi řádky“, a to prostřednictvím pohybového vyjádření.  Román Neviditelný strážce spisovatelky Dolores Redondo ozvláštní taneční vystoupení Jany Vrány. Na obohacení literárního zážitku o taneční kreaci nese svůj díl spolupráce s Centrem choreografického rozvoje S.E.S.T.A. I toto je jeden z důvodů, proč by právě divadlo Ponec nemělo uniknout pozornosti návštěvníků: „Na břehu řeky Baztán, v jednom z nejmagičtějších míst Baskicka, je nalezena záhadně zavražděná mladá žena. Téměř čtyřiadvacet hodin poté je zjištěna souvislost
s vraždou jiné dívky…“

SPOLUPRÁCE S KNIHOVNAMI

Hlavní organizátoři Noci literatury – Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením  sítě evropských kulturních institutů EUNIC a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví – letos znovu přizvali ke spolupráci knihovny České republiky. Díky nim proběhnou v tentýž den další literární setkání ve čtyřiadvaceti českých  městech.

HRABALOVSKÁ SOUTĚŽ

Česká centra ve spolupráci s Literární sekcí Institutu umění uspořádala při příležitosti 100. výročí narození prozaika Bohumila Hrabala (1914–1997) soutěž určenou začínajícím překladatelům. Cílem projektu je podpora a propagace české literatury.

K datu uzávěrky v únoru letošního roku se do soutěže přihlásilo celkem 138 překladatelů ze 13 zemí (Německo, Nizozemsko, Belgie-Vlámsko, Ukrajina, Bělorusko, Velká Británie, Španělsko, Itálie, Rusko, Bulharsko, Japonsko, Polsko a Rakousko). Mladí bohemisté přeložili Hrabalovu povídku, která nebyla v daném jazyce doposud publikována. Jednotlivé výběrové komise, složené z literárních odborníků, překladatelů a nakladatelů, vybraly 12 vítězů, kteří budou odměněni třídenním pobytem v Praze se speciálním programem a zúčastní se akcí (diskuse, čtení) uspořádaných v jednotlivých Českých centrech.

Během pražského pobytu 14.–17. května 2014 překladatelé absolvují intenzivní program zaměřený na osobnost Bohumila Hrabala. Setkají se s Hrabalovým přítelem a znalcem jeho díla Tomášem Mazalem, poznají spisovatelova oblíbená místa, zúčastní se Noci literatury a navštíví Mezinárodní veletrh a festival Svět knihy. Setkají se s respektovanými bohemisty a zúčastní se diskusí pořádaných Ústavem pro českou literaturu AV ČR.

NOC LITERATURY V ZAHRANIČÍ

První akcí Noci literatury 2014 bylo literární setkání pořádané Českým centrem Kyjev v dubnu letošního roku. Akce se uskutečnila v rámci veletrhu Knižní Arzenál. V období od 14. 5. 2014 do 30. 6. 2014 se Noc literatury uskuteční v těchto evropských městech: Bratislava, Bukurešť, Amsterdam, Londýn, Milán, Mnichov, Moskva, Paříž, Sofie a Varšava.  České centrum Vídeň organizuje čtení v Salzburgu, České centrum Mnichov v Augsburgu. V síti Českých center během necelých dvou měsíců zazní desítky úryvků od více než dvaceti českých autorů. Připraveny jsou ukázky z knih Jaroslava Rudiše, Lucie Lomové, Jáchyma Topola a mnoha dalších známých českých literátů v překladech uznávaných bohemistů jednotlivých zemí. Dublin a Lisabon připravují z podnětu Českých center vlastní formát, který vychází z modelu nastaveného Českými centry. Na Slovensku a v Bulharsku se stejně jako v Česku bude číst během jednoho dne na několika místech různých měst.

Organizátoři Noci literatury

Noc literatury v Praze organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC  a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. Každá z účastnických zemí představí v rámci Noci literatury 2014 dílo jednoho svého současného autora. Čtenářský happening se koná v předvečer zásadní české literární akce roku, jímž je největší knižní veletrh v zemi – Svět knihy. Důležitým partnerem je Zastoupení Evropské komise v ČR.


Více na:
http://www.nocliteratury.cz


Program:

Atrium. Lukáš Hlavica: Arno Geiger: Starý král
ve vyhnanství. Rakousko.

Bajkazyl. Jan Hájek. Christian Kracht: Impérium. Švýcarsko.

Bankovní akademie. David Prachař. Herman Koch: Večeře. Nizozemsko.

Betlémská kaple. Martin Pechlát. Sigitas Parulskis: Tma a spol. Litva. 

Bunkr Parukářka. Igor  Orozovič. Paolo Giordano: Tělo. Itálie.

Dům odborových svazů /velký sál/. Ivan Lupták. Péter Nádas: Konec jedné ságy. Maďarsko.

Gymnázium a hudební škola hl.m, Prahy /komorní sál/. Jana Janěková. Stefan Spjut: Stallo. Švédsko.

Hospoda U vystřelenýho oka. Roman Zach. Emmanuel Carrère: Limonov. Deník ztroskotance. Francie.

Kuře v hodinkách. Andrej Hryc. Pavol Rankov: My a oni/ Oni a my. Slovensko.

Divadlo Ponec. Andrea Elsnerová. Dolores Redondo: Neviditelný strážce. Španělsko.

Radnice. Barbora Poláková. Linn Ullmannová: Než usneš. Norsko.

Sokol Žižkov /taneční studio/. Ivana Chýlková. Pia Juulová: Vražda na Hallandovi. Dánsko.

Švehlova kolej /nová budova/. Daniela Kolářová. Lena Constante: Tichý útěk. Rumunsko.

Tapatan. Pavel Batěk. Milton Hatoum: Dva bratři. Brazílie.

Viktoria Žižkov. Simona Babčáková. Sylwia Chutniková: Kapesní atlas žen. Polsko.

VOŠUP a SUPŠ /knihovna/. Václav Vydra. Michael Frayn: Skios. Velká Británie.

VOŠUP a SUPŠ /ateliér dřevořezby/. Simona Postlerová. Teolinda Gersãová: Mlčení. Portugalsko.

ZŠ Jaroslava Seiferta /slavnostní sál/. Hana Vágnerová. Annelies Verbeke: Spaste ryby. Belgie-Vlámsko.

Žižkovské divadlo Járy Cimrmana: Helena Dvořáková. Florian Illies: 1913. Neuvěřitelný příběh jednoho roku. Německo.

Žižkovské kinematografické divadlo /Ateliéry Petra Vachlera Pokrok/. Jiří Vyorálek. Etgar Keret: Najednou někdo klepe na dveře. Izrael.

Participující knihovny a literární instituce v České republice:

Městská knihovna Kutná Hora, Masarykova veřejná knihovna Vsetín, Knihovna Kroměřížska, Městská knihovna Kyjov, Městská knihovna v Chebu, Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově, Městská knihovna Tábor, Městská knihovna Prachatice, Knihovna Dr. E. Bořického Milín, Krajská knihovna Karlovy Vary, Městská knihovna Železná Ruda, Kulturní zařízení Kadaň, Městská knihovna Chrudim, Městská knihovna Česká Lípa, Městská knihovna Rožnov pod Radhoštěm, Městská knihovna Hlinsko, Knihovna K. H. Máchy v Litoměřicích, Spolek LiPen  Litoměřice, Vlastivědné muzeum v Olomouci, Vědecká knihovna UJEP  Ústí nad Labem, Městská knihovna Nové Město nad Metují, Odbor kultury Města Březnice, Plzeň / Evropské hlavní město kultury v roce 2015,  Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti.


Kontakt pro novináře:
Česká centra   
Petra Jungwirthová (tisková mluvčí)   
M: +420 725 890 030
E: jungwirthova@czech.cz

Tisková zpráva ke stažení zde:


ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNEŘI: