Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

HANDMADE DREAMS - současná česká módní bižuterie

Česká centra, 1. června 2016: Nová výstava Českých center představí umění českých sklářů nejen doma, ale i v zahraničí. Projekt s názvem Hand Made Dreams / Současná česká módní bižuterie hodlá oživit povědomí o české bižuterii poukazem na její rozmanitost. Přestože je tato prezentace určena převážně pro zahraniční trhy, čeští návštěvníci nezůstanou opomenuti. Výstava bude k vidění od 2. 6. do 30. 6. 2016 v Rytířské 31. Poté se přesouvá do sídla Ministerstva zahraničních věcí, do Černínského paláce. Odsud dále putuje do dalších zemí, například do Maďarska, Německa, Jižní Koreje či do Japonska. Za přípravou rozsáhlého projektu stojí trojice organizátorů: Česká centra, Ministerstvo zahraničních věcí ČR a Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Česká bižuterie je stejně jako české sklo proslulým a obecně známým pojmem v oblasti uměleckých řemesel a kreativních průmyslů. Tradice má kořeny již v 18. století. Bižuterie z Čech vždy byla symbolem kvality a dokázala uspokojit vkus zákazníků ze všech koutů planety.  Výrazy jako „Bijoux de Bohème“, „Jablonecké zboží“ nebo „Jablonex“ zůstávají stále živé.

Česká republika dodnes patří mezi světové producenty skleněných polotovarů (perličky, perle, bižuterní kameny). Největším výrobcem bižuterie v České republice je skupina Preciosa. Na Jablonecku však působí další desítky firem, mezi nimiž najdeme i ty, které spolupracují s  módními značkami.

Petr Nový, autor projektu a kurátor výstavy (MUZEUM SKLA
A BIŽUTERIE V JABLONCI NAD NISOU):

Současná česká bižuterie může nabídnout nejen polotovary, ale také hotové výrobky inspirované aktuálními módními a designovými trendy. Řemeslné dovednosti a unikátní technologické znalosti výrobců ze severu Čech proto často využívají i ikonické módní značky, jako jsou Nina Ricci, Gaultier nebo Karl Lagerfeld. Největším výrobcem bižuterie v České republice je skupina Preciosa, která je hlavním partnerem výstavy.“

SANDRA KARÁCSONY, KOORDINÁTORKA PROJEKTU (čESKÁ CENTRA):

 „Výstavu s názvem Současná česká módní bižuterie jsme iniciovali jako projekt, jehož prostřednictvím chceme prezentovat současnou českou bižuterii. Tradice a především kontinuita originálního designu i výroby pomáhá prosazovat českou bižuterii v extrémně konkurenčním prostředí mnoha světových trhů.“

Z galerie Českých center v Rytířské se tato výstava přesune do sídla Ministerstva zahraničních věcí ČR, do Černínského paláce a odsud pak do dalších měst, například do Budapešti, Soluně a do Sofie. Aktuálně probíhají jednání o dalších prezentacích v Německu, Rakousku, Belgii, Itálii, Švédsku, Polsku, ale také třeba v Japonsku nebo Jižní Koreji!  A díky spolupráci se zastupitelskými úřady se uvažuje o dalších zastávkách v Bruselu, Lucemburku, Nairobi, Harare, Karáčí, Šanghaji, Islámábádu.

Na Jablonecku působí další desítky společností, z nichž jsou  zastoupeny na výstavě AAC, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Ralton a Šenýr Bijoux. Velkou měrou k udržení „bižuterního“ umění a řemesla přispívají školy v Libereckém kraji, proto i ony mají ve výběru své důležité místo; jsou to SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou, SUPŠ sklářská Železný Brod i TUL Liberec - Šperk & bižuterie (ateliér). V neposlední řadě se návštěvník seznámí i s ukázkami tvorby současných šperkařských
a designérských  značek (ZORYA a LLEV studio). Přehlídka současně zahrnuje i vítězné práce vzniklé v rámci designérské soutěže Master of Crystal.

K výstavě je vydán katalog v angličtině.

DOPROVODNÝ PROGRAM:

3. 6. 2016, 10 – 18 hodin: Experimentální šperk

Tvůrčí dílna z komponentů firmy Preciosa pod vedením lektorek z Galerie hlavního města Prahy. Určeno pro školy i rodiče s dětmi. Vstup volný.

www.czechcentres.cz

Kurátor: Petr Nový, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Koordinátorka a iniciátorka projektu: Sandra Karácsony, Česká centra

Doprovodný program: Tvůrčí dílna z bižuterních komponentů firmy Preciosa  ve spolupráci s lektorským oddělením Galerie hl.m.Prahy

Organizátor: Česká centra, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Hlavní partner: Preciosa

Partneři: CzechTourism, AAC, AHOY, G&B Bijoux, Odvárka Bijoux, Preciosa Beauty, Preciosa Ornela, Ralton,  Šenýr Bijoux, Mistr křišťálu (soutěž po designéry bižuterie), SUPŠ sklářská Železný Brod (design bižuterie), SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou (design bižuterie), TUL Liberec - Šperk & bižuterie (ateliér), ZORYA (Šperkařské studio), LLEV (Designové studio)

Designové řešení expozice: Qubus studio Jakub Berdych www.qubus.cz

Grafický návrh katalogu: Štěpán Malovec

Fotografie: Aleš Kosina, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Handmade Dreams/ Současná česká módní bižuterie
(2. 6. 2016 – 30. 6. 2016)

České centrum Praha, Rytířská 31

Otevírací doba:
PO–PÁ            11–18
SO       11–17 

VSTUP VOLNÝ

ČESKÁ CENTRA (ČC)

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra  více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a  oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Z toho více než 70 patří do kategorie „design“. Od srpna 2015 vede Česká centra Zdeněk Lyčka.

Podle analýzy Ekonomic Impact v roce 2015 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

Česká centra pro český design ve světě

- podporují účast českého zastoupení na významných přehlídkách
a  veletrzích v zahraničí;

- realizují doprovodné programy s designéry;

- jsou partnery řady významných českých designových soutěží, např. Nový (Z)boží, CzechGrand Design, Bienále Brno;

- vítězům cen zajištují zahraniční rezidenční stáže;

- organizují výstavy, press-tripy pro novináře, kurátorské cesty, módní přehlídky, workshopy a další akce pro prezentaci českého designu ve světě;

- v roce 2015 zajistila českou účast na světových veletrzích a přehlídkách: International Fashion Showcase (Londýn), Řez/Incision na Schmuck (Mnichov), Berlin Fashion Week (Berlín), Milano Design Week (Milán), Bratislava Design Week (Bratislava), TENT London (Londýn) …


www.czechcentres.cz

Kontakt pro novináře:

Oddělení komunikace a marketingu 

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz; 

komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251.  

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  PARTNEŘI: