Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

TISKOVÉ ZPRÁVY

Brno in comics

České centrum Haag, 6. prosince 2011

České centrum Haag se podílí na organizaci výstavy BRNO IN COMICS prezentující skupinu autorů kolem komiksového časopisu Aargh! Výstava je k vidění v prostorách radnice v Utrechtu od 7. do 29. prosince 2011.

 „Komiks je v Nizozemsku velmi populární, existuje zde velký počet komiksových skupin, časopisů, pořádají se festivaly.  Proto nás těší, že zde můžeme prezentovat výstavu sdružení a časopisu Aargh, jehož zakladatel Tomáš Prokůpek spolu s dvěma dalšími autory budou přítomni vernisáže a pro utrechtské středoškoláky uspořádají workshop“, říká Hana Schenková, pověřena řízením Českého centra Haag.

 Výstava BRNO IN COMICS vznikla v rámci programu partnerských měst Brna a Utrechtu, jako reakce na obdobnou akci skupiny DE INKTPOT v Brně v roce 2010. Dvanáct krátkých komiksů, vytvořených speciálně pro tuto výstavu, autorským způsobem reagují na dvanáct vybraných míst v Brně a okolí a interpretují je jazykem komiksu. Autoři tak zpracovali příběhy o významných brněnských památkách jako je např. Stará radnice (Dan Černý), Jeskyně Pekárna (Vladimír Tučapský) nebo Vila Tugendhat (Emil Norm). Pojednává ale i o místech obvykle skrytých zrakům turistů, jako je torzo Husovického viaduktu (Jiří Zimčík), areál Zbrojovky (Vendula Chalánková), nový plavecký bazén na Kraví hoře (Jiří Grus), nebo fenomén brněnských nočních rozjezdů (Tomáš Kučerovský). Forma jednotlivých příběhů se liší jak výtvarně tak i námětem. Jsou zde zastoupeny dokumenty, historické pověsti, osobní vzpomínky ale i dobrodružné fikce. Výstava zachycuje dvanáct různých přístupů, způsobů vyprávění i forem pohledů na samotné město Brno.  Dokazuje, že komiks je současné a dynamické médium, schopné nést jakýkoliv obsah.

 Komiksový časopis Aargh! založili v roce 2000 dva bývalí spolužáci z brněnské fakulty architektury, Tomáš Prokůpek a Tomáš Kučerovský. Bylo to v době komiksového vakua, kdy v Česku až na překladové anglo-americké komiksy nic nevycházelo. Aargh! se od začátku snažil dát prostor současné generaci začínajících komiksových tvůrců. Zároveň ale už od prvních čísel systematicky mapoval dávnou i nedávnou historii českého komiksu a objevoval polozapomenuté autory. Postupně se z černobílého fanzinu přeměnil na reprezentativní komiksovou revui, která se v každém čísle kromě tuzemského komiksu soustřeďuje na jednu evropskou zemi, jejíž komiksovou scénu se snaží přiblížit českým čtenářům.

Kromě vlastních komiksů tiskne Aargh! také rozhovory s autory, profily domácích i zahraničních tvůrců, články o historii komiksu i teoretické eseje. Během jedenácti let existence časopisu vyšlo deset regulérních čísel (jedenácté se připravuje koncem roku), pět speciálů, tři výstavní katalogy, časopis organizoval několik výstav a s dalšími vydavateli se podílel na reprezentativních antologiích českého komiksu. Situace na domácím trhu se od dob vzniku Aarghu radikálně změnila a dá se říct, že komiks dnes zažívá v Česku boom, časopis se však stále snaží udržet si vysokou úroveň a zůstat významným prvkem domácí komiksové scény.

Více informací na www.czechcentres.cz; http://hague.czechcentres.cz

Kontakty pro další informace:

ČESKÁ CENTRA – ústředí, oddělení komunikace,  komunikace@czech.cz

Ivana Síglerová – koordinátorka PR

234 668 251725 890 029                       

 

České centrum Haag

Hana Schenková, pověřena řízením

Telefon ČR: 234 668 585,

schenkova@czech.cz

 


Naši partneři

DOPORUČUJEME:

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 
PARTNEŘI: